Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sahne Tozu Şimdi de Amerika’yı Fethedecek

Sahne Tozu Şimdi de Amerika’yı Fethedecek
Yeni sezonda farklı sürprizlere imza atacaklarını belirten Sahne Tozu Tiyatrosu Kurucusu Çağlar İşgören, ''Kasım ayındaki New York seyahatimde Broadway’e gideceğim. Sahne Tozu’nun bir şubesini de Amerika’da açma gibi bir düşüncem var. Her zaman söylüyorum Türkiye’nin Hollywood’u İstanbul; Broadway’i İzmir olacak.'' dedi.

 

GAMZE KURT / BEN HABER

Türkiye’de oyunculuk eğitimi veren en iyi 10 tiyatro arasında gösterilen Sahne Tozu Tiyatrosu yeni sezon için hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor. Biz de İstanbul Nişantaşı’nda şube açan ve şimdilerdeyse Amerika’ya açılma planları yapan Sahne Tozu Tiyatrosu’nun Kurucusu Çağlar İşgören ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle sahne tozu ile ilgili genel bir bilgilendirme alabilir miyiz? Eğitimleriniz, oyunlarınız üzerine…
 
Sahne Tozu bilindiği gibi üç kulvarda hareket eden bir tiyatro. Bunun bir ayağı tiyatro oyunları. Bir diğer ayağı eğitimleri. Bir diğeri de yıllar önce kurduğum yapım kısmı. Burada her zaman öncelik tiyatro oyunlarında ve eğitimde. Bu sezon eğitimlerimiz yine Ekim’de başlayacak. Ve 22 Ekim’de 12. yılına girecek Sahne Tozu Tiyatrosu. Aynı gün 21 Ekim’de prömiyerimiz olacak, Haldun Dormen’in yönettiği Pes Doğrusu isimli oyunla sezona “merhaba” diyeceğiz. 12 yıldır mücadele ediyoruz. Buradaki mücadele işimizi daha iyi yapabilmek adına, öğrenmek adına, geliştirmek adına, tiyatro sanatına katkıda bulunmak adına verdiğimiz bir mücadele. Bu mücadeleler sonucunda bize bu işi öğreten ustalarımızdan edindiğimiz bilgileri öğrencilerimizle paylaşarak, hem İzmir’de hem de Türkiye’de güzel bir noktaya gelmiş durumdayız. Bundan sonra da umarım yükselerek devam eder. Çok muteber midir bilmem ama bir anket yapılmış. Türkiye’de en iyi oyunculuk eğitimi veren 10 okul arasına girmiş bulunuyor Sahne Tozu Tiyatrosu. Bu da bizim için gerçekten çok kıymetli, çok önemli. Hocalarımızın da takdirini toplayan bir durum bu. Çok da fazla bunun üzerine gitmiyoruz aslında. Çünkü çok iddialı ve ukala görünmektense sadece işimizi yapmaya çalışıyoruz. 
 
 
USTALAR DERS VERECEK
 
Sahne Tozu sadece İzmir’de eğitim vermiyor değil mi?
 
Hayır sadece İzmir’de değil. Geçen sene Sahne Tozu Nişantaşı’nda bir şube açtı. Bu şubede de dersler verilmeye başlandı. Bu sene de sezon başında eğitimlerimiz başlayacak. Master Class bir eğitim organize ettik. Bölüm Başkanı orada Göksel Kortay olacak. Oradaki hocalarımız; Haldun Dormen, Göksel Kortay, Selçuk Yöntem, Zafer Ergin, Zerrin Tekindor oyunculuk dersleri verecek, Selçuk Borak dans dersleri verecek, Kandemir Konduk da yazarlık dersleri verecek. Sahne Tozu Türkiye’deki eğitimlere özel olarak katkıda bulunmaya çalışıyor. 
 
 
Peki bu muhteşem ekibi İzmir’de görebilecek miyiz? 
 
Tabii ki ekipteki hocalarımızı da İzmir’e davet edeceğiz ve İzmir’deki öğrencilerimize söyleşiler yapmalarını ve arada derslere katılmalarını kendilerinden rica edeceğiz. Tabii bunları yine Göksel hocamız organize edecek. Dolayısıyla hem İstanbul hem de İzmir’de bu ustalarımızı öğrencilerimizle buluşturacağız. Konservatuar eğitimi mutlaka olmalı ama bu eğitimi alamamış ve tiyatro eğitimi almak isteyenlere de burada bir pencere açılıyor. Yine de ben ülkemde tiyatroya hobi olarak bakılmasını da çok desteklemiyorum. Tiyatroya hobi olarak bakılarak gücü ve heybeti düşürülmüş oluyor. 
 
Bu eğitimin bir yaşı var mı? Sizin en yaşlı öğrenciniz kaç yaşında?
 
64 yaşında. Çok değerli büyüklerimiz var. Ama tabii ki çoğu bunu iddialı bir şekilde yapmıyor. Gerçekten kabiliyeti, algısı yüksek, sahnedeki görüntüsü yerli yerinde olan öğrencilerimiz var. Yarın bir gün bir film çekecek olursam, dışarıda cast ajanslarında oyunculuktan bihaber insanlarla çalışmaktansa kendi yetiştirdiğimiz insanlarla çalışmak bizim için daha onur verici, daha sağlıklı olacaktır. 
 
 
Derslerden de biraz bahsedelim…
 
Üç kategoride eğitim veriliyor. Birincisi 9-13 yaş aralığı çocuk eğitimleri, ikincisi 14-17 yaş arası gençlere verilen eğitimler, üçüncüsü de 18-25 yaş ve üstü yetişkinlere verdiğimiz eğitimler. Dr. Taşkın İşgören tiyatroda dil kullanımı ve diksiyon derslerini veriyor. Bunun dışında oyunculuk, tiyatro tarihi, sahne bilgisi ve uygulaması, doğaçlama, tiyatroda dil kullanımı, hareket, ritim, beden dili, jest ve mimik, vurgu ve tonlama, rol çözümlemesi, ses kullanımı, yaratıcılığı artıran sahne uygulamaları gibi derslerimiz var. 
 
YENİ SEZONDA BÜYÜK SÜRPRİZ
 
Önümüzdeki sezonda bizi ne gibi yenilikler bekliyor?
 
 Önümüzdeki sezonda geçen senenin pik yapmış oyunu İkinin Biri yine sahnede olacak. Ancak açılışı Pes Doğrusu adlı oyunla yapacağız. 21 Ekim’de prömiyer olacak. Her hafta Cuma, Cumartesi suare, Pazar günü de 14.00’da matine oluyor. Haftanın üç günü sahnede oluyoruz. Sahne Tozu’nun kuruluşu 22 Ekim. Bu sene ne güzel bir rastlantıdır ki prömiyerimiz 21’inde olacak, ikinci temsilimiz de 22’sinde olacak ve o gün Sahne Tozu’nun kuruluşunu sahne üzerinde Haldun Dormen ve İstanbul’dan gelen değerli misafirlerimizle şaşalı bir şekilde kutlayacağız. Ayrıca bu sene bir yenilik yaptık. Haldun Dormen sahnemizde bu oyunlar sahnelenirken Fehmi İşgören sahnemizde her Çarşamba Actor Club’ün oyunları sahnelenecek. Farklı 8 oyunla bu sene seyirci karşısına çıkacaklar. Ayrıca benim 7 yıldır üzerinde çalıştığım bir müzikal var, Soylular ve Köleler adında… Eğer bu sezona yetiştirebilirsem bir de bir müzikal sahnelemeyi düşünüyoruz. Bu arada yine anket yaparak halkın istediği, arzu ettiği oyunları İzmirlilerle buluşacağız. 
 
 
“SPONSOR SIKINTISI YAŞIYORUZ”
 
Bedia Muvahhit ile ilgili çalışmalara başladınız mı?
 
Bedia Muvahhit Ödülleri uluslararası ödüller listesine girdi. Türkiye’den Dünya Tiyatro Ödülleri listesine giren ikinci ödül töreni. Bir diğeri de Afife Jale Ödülleri… Bu bizi çok gururlandırdı. Uluslararası bir unvan da kazanmaya başladı Bedia Muvahhit Ödülleri. Dolayısıyla her geçen gün başarı grafiği biraz daha yükseliyor. Bu seneki ödül törenini de daha görkemli gerçekleştirmek istiyoruz. Benim şahsi olarak hiç vazgeçmediğim bir hayalim var. Bir Hollywood aktörünü İzmir’de ağırlamak… Her sene muhakkak biriyle bağlantıya geçiyoruz. Ancak sponsor bulunamadığı için yaşam standartları düzeyinde Hollywood yıldızlarını İzmir’e getirip burada ağırlamak bizi zorladığı için biz bunu başaramıyoruz. Bu sene ben yine bundan vazgeçmeyeceğim. Bir isim belirlemedik ama sizin istediğiniz bir isim varsa iletişime geçmek konusunda bir sıkıntımız yok. (gülüyoruz) Başta Al Pacino olmak üzere Sylvester Stallone ve Keanu Reeves ile ödül töreni için diyaloga geçilmiş, hem İzmir’in tanıtımı kendilerine yapılmış, hem de Bedia Ödülleri’nin tanıtımı kendilerine yapılmıştır. Ve bu dünya yıldızları Bedia Muvahhit Ödülleri’nden haberdardır. Umarım dördüncü denememde bir yıldızı İzmir’e getirebilirim, bu benim hayallerimden biri. 
 
 
Türkiye’nin içinde bulunduğu atmosfer tiyatroyu da etkiler mi? 
 
Tabii ki tiyatroya ister istemez yansır ama bu yansıma seyirciyle mi olur? Ben biraz bu durumda işe tersten bakıyorum. İnsanlar sürekli negatif şeyler izlediği için bunalıyorlar. Bu bunalımlarını üzerlerinden atmak için de değişik şeylere yöneliyorlar. Bu yüzden yansımasının pozitif yönde olacağını düşünüyorum. Belki biraz fazla iyimser bakıyorum ama genelde kriz dönemlerinde tiyatro mutlaka darbe almıştır. Ama sonraki dönemlerde kendine gelmiştir. Tiyatronun aslında çok faydalı bir unsur olduğunu düşünüyorum bu dönemler için. İnsanları rahatlatan, psikolojilerini rahatlatan, daha sağlıklı düşünmelerini sağlayan, hem aydınlatma hem de eğlence aracı. Klasik bir biçimde televizyondan dizileri, yarışma programlarını izlemek yerine dışarı çıkıp, temiz hava alıp, bir oyun izleyip güzel duygularla tekrar evlerine dönmek o insanlar için de daha eğlenceli olacaktır diye düşünüyorum. İnsanlar baya sıkıldılar, bunaldılar. Zor bir süreçten geçiyor ülkemiz. Ancak her zorluğun üstesinden gelmiş bir millet olarak bu yaşadığımız sıkıntılı sürecin üstesinden geleceğiz. 
 
“ASAYİŞ BERKEMAL”
 
İnsanların özellikle güvenlikle ilgili endişeleri var. Siz Sahne Tozu olarak oyunlarınız sırasında ekstra bir güvenlik önlemi alıyor musunuz?
 
Biz geçen sezondan itibaren başladık buna. Çünkü o malum bombalı saldırılardan sonra gerçekten hem biz tedirgin olduk hem de seyircilerimiz tedirgin oldu. Bulunduğumuz yerin zaten kendine ait bir özel güvenliği vardı. Bunun yanında ekstradan valiliğe başvurarak emniyet ile de işbirliği içinde kendimiz özel güvenlik getirerek x-ray cihazlarıyla ve dedektörlerle her gelenin üzerini ve çantasını arıyoruz. Salonumuzda yaklaşık 10 güvenlik görevlisi bulunuyor. Yani asayiş berkemal. 
 
 
Umarım sizin için çok güzel bir sezon olur…
 
Çok heyecanlıyız ve heyecanla yeni öğrencilerimizi bekliyoruz. Hem İstanbul’daki şubemizde hem de buradaki merkezimizde çok başarılı ve çok yetenekli arkadaşlarla buluşacağımızı ve onlarla birlikte güzel eserlere imza atacağımızı düşünüyorum.
 
AMERİKA’DA DA ŞUBE AÇACAK
 
Bir de Amerika var değil mi?
 
Önümüzdeki günlerde Amerika’ya bir seyahatim olacak. Zamanında kurduğum hayallerden biridir, ona da üç beş adım kaldı yaklaşmama… Kasım ayındaki New York seyahatimde Broadway’e gideceğim, oradaki tiyatrolarla ve tiyatrocularla tanışarak, orada tiyatronun nasıl, hangi şartlarda yapıldığını, üretimlerin nasıl gerçekleştiğini öğrendikten sonra belki de Sahne Tozu’nun bir şubesini de Amerika’da açma gibi bir düşüncem var. Daha önceki röportajımızda eğer halk bana destek olursa 10 yıl içerisinde İzmir’i Türkiye’nin Broadway’i yapmak istediğimi söylemiştim. Bu 3 yıl önceydi, yani 7 yılım kaldı. Her zaman söylüyorum Türkiye’nin Hollywood’u İstanbul; Broadway’i İzmir olacak…
 

Yayın Tarihi : 10.09.2016 : 11:30

Etiketler : haber    haberler    sahne tozu    tiyatro    çağlar işgören    haldun dormen    eğitim    oyunculuk    oyunlar    sahne    konak    izmir    Sahne Tozu Şimdi de Amerika’yı Fethedecek    gamze kurt    röportaj    ben tv    kanalben       


Yorumlar

2202
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN