Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir, İstanbul'a mı Dönüşüyor?

İzmir, İstanbul'a mı Dönüşüyor?
Türkiye'de hakkında methiye cümleleri eksik olmayan iki kent varsa biri İstanbul, diğeri ise İzmir'dir. İstanbul'un yüzlerce yıllık başkentliği ve İzmir'in farklı tınısının son yıllarda yakınlaştığı ise herkesin dilinde...

 

BURAK CİLASUN / BEN HABER

TÜİK verilerine göre İzmir'e hızla bir göç var. Birçok kimse İzmir'e göçün doğu yahut çevre illerden olduğunu düşünürken, istatistikler ise çok farklı bir cevap veriyor. İzmir'e en yoğun göç, İstanbul'dan geliyor. Peki, İstanbullular, Pier Loti Tepesi'ndeki çayı bırakıp neden bu keyfe Karataş Asansör'de devam etmek istiyor? İzmir, yavaş yavaş İstanbul'a mı dönüşüyor? Boğaz Köprüsü'nün bir ayağı Saat Kulesi'nde biterse şaşırmayın.

Hayatın sıkışıklığı
 
Birçok İstanbullu, Osmanlı'ya yüzlerce yıl başkentlik etmiş dev metropolün zaman, mekan, sektör, trafik ve ruh sıkışıklığından bunalmış durumda. Zamanı verimli kullanamayan, üstüne üstlük dinlenmeye vakit bulamayışına rağmen maaş ve yaşam dengesinde de aradığını bulamayan birçok beyaz yakalı, tabir-i caizse İstanbul'da er olmaktansa İzmir'de komutan olma hayali kurarak bavulları topluyor.
 
İstanbullular geliyor ama...
 
İstanbul'dan İzmir'e başlayan göç, ilk anda cazip gelebilir. Artan insan sayısı ticari hareketliliği arttıracağı gibi, şehrin beyaz yakalısına da katkı yapacak gibi görülebilir. Elbette haklılık payı olan bu gerçek bir yere kadar ilgi çekiyor. Ya sonrası? Rezidanslar, hızla yükselen yüksek kaliteli konutlar, lüks araçlar ve çevresindeki yapılaşma yalnızca küçük bir kitleyi mi etkileyecek?
 
Çeşme ve Alaçatı örneği
 
İzmir'in sakin, rahat ve hatta yer yer salaş ama kaliteli tarzının İstanbul ile kesiştiği ilk nokta hiç şüphesiz ki Çeşme ve Alaçatı oldu. Başını Bodrum'dan çıkarıp farklı ufuklar arayan İstanbullu tatilcilerin Çeşme'yi keşfetmesi, ilçenin kaderini de büyük ölçüde değiştirdi. Bir kısım İzmirli ve İstanbullunun Çeşme kıyıları için St. Tropez hayali kurmasıyla başlayan bu değişim, önce dekorlara, ardından konaklama fiyatlarına ve en nihayetinde de konut fiyatlarına keskin bir yansıma yaptı. Bugün İzmir'in merkezinde henüz hayal edilemeyen emlak fiyatlarının Çeşme ve Alaçatı'da gündelik hayata girmiş olduğunun altını çizmek gerekir. Hamama giren terler deyişinde olduğu gibi eğer burayı bir hamam olarak kabul edersek terlemek de herkesin boynunun borcu ama Çeşme ve Alaçatı Türk turizminin Güney Fransa'sı olmayı gerçekten başaracak mı? İşte bu da bir soru işareti. Soru işaretinin önündeyse buraya geldiğinde İstanbul fiyatlarını görmek istemeyen İzmirliler duruyor. 
 
Gökdelenler yükselirken...
 
Şehir merkezi kavramı İzmir için son birkaç yüzyıldır Konak Meydanı ve günümüz Alsancak İskelesi arasındaki alanken, bu kavram artık değişmeye başladı. Bayraklı'da yükselen gökdelenler ve yeni yaşam alanı projeleri yeni şehir merkezini yeni bir kültürle birlikte doğuracağa benziyor. İstanbulvari bir kültürle bezenen hızlı kahve, çok iş mantığının hakim olduğu bu yeni yaşam alanı, hiç şüphesiz ki Alsancak ve Karşıyaka'yı da etkileyecek bir potansiyelle geliyor. Her zaman gittiğiniz yerlerde yiyip içtiklerinizin fiyatlarının, ebatlarının değişmeye başladığını gözlemlemeye başlamadınız mı? Boyoz ve Espresso Macchiato ikilisine hazır olun.
 
İzmir'de neler değişir?
 
İstanbul'dan yoğun göçle birlikte lüks konut sayısının artması, İzmir'in lüks yaşama alışmaya başlaması günlük hayata mutlaka bir yansımayla gelecek. Lüks konsept içinde kahve zincirlerinin iyiden iyiye yerleşmeye başladığı İzmir'in çok yakında İstanbul'un dünyaca tanınmış restoran zincirlerini de ağırlamaya başlaması bir hayalden öte yalnızca zamanla bir yarıştan ibaret. Yine lüks konutların hızla arttığı semtlerde, o evde yaşamasınız bile komşu olmanın dahi bir bedeli olacağını unutmayın. Dünya küçülüyor, şehirler ve kültürler iç içe geçiyor...
 
İzmir-İstanbul Otoyolu
 
Türkiye'nin belki de ticari ve sosyal hayatını en çok etkileyecek yol projesi için artık geri sayım başladı. Cumartesi günü öğlene kadar çalışan bir İzmirli, akşamını İstanbul Nevizade'de geçirme lüksüne erişirken, bir İstanbullu da işten çıktıktan sonra hava kararmadan önce kendini Çeşme'nin serin sularına bırakmaya artık çok yakın. İstanbul ve İzmir'i bu kadar yaklaştıran projenin tamamlanması yalnızca yakınlaşan mesafe değil, yakınlaşan kültür ve yakınlaşan hayat tarzı olarak birçok İzmirlinin ve İstanbullunun yeni kültür macerası olacak.
 
Faydası ne olur?
 
İstanbul'dan birçok beyaz yakalının İzmir'e gelmesi elbette şehir kültüründe bir değişiklik yaratacak ama bunun olumlu yanları da İzmir'de kendini hissettirecek. Konfor artacak, rekabetin getireceği kalite artacak, artan kalite, gözlerin İzmir'e çevrilmesiyle sonuçlanacak. Hayal mi? Değil.İstanbul olmak istememe romantizmimiz ve İzmir güzellemelerimiz bir tarafta, küreselleşmenin bize düşen payı diğer tarafta. Bakalım hangisi baskın gelecek?
 

Yayın Tarihi : 10.09.2016 : 11:00

Etiketler : haber    haberler    izmir    istanbul    izmir istanbulamı dönüşüyor    ben tv    kanalben    ben haber    burak cilasun    gökdelen       


Yorumlar

1695
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN