Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Gürültüde Yetki Büyükşehir’de

Gürültüde Yetki Büyükşehir’de
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gürültü yönetmeliğiyle ilgili tüm yetkiyi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden alıp İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devretti.

 

GAMZE KURT / BEN HABER

Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden Çeşme’nin yıllardır kanayan yarası haline gelen, birçok tartışmaların yaşandığı, davaların açıldığı, zaman zaman adeta karşılıklı savaşa dönüşen gürültü kriziyle ilgili son günlerde yeni bir gelişme yaşanıyor. Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamındaki çalışmalarla ilgili tam yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden alınıp İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Bu yetki devrinden sonra ses krizinin boyutu ne ölçüde değişir bilinmez ancak her iki tarafı da memnun etmek biraz zor görünüyor. 

“İŞLETMELER KARARA UYARSA KARGAŞA OLMAZ”
 
 
MUHİTTİN DALGIÇ - ÇEŞME BELEDİYE BAŞKANI 
 
Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç konuya ilişkin Büyükşehir’in bir çalışma yapması gerektiğini belirterek, “Herhalde ilgili bir birimi bu konuda yetkilendirecektir. Ben de kendileriyle bu konuyla ilgili hiç görüşmedim. Büyükşehir bu yetkiyi ilçe belediyelerine devrederse, biz de kendimize bir kadro oluşturmak zorundayız bu konuda. Çünkü bu da belli bir eğitim gerektiriyor. Ama şunu da ifade etmeliyim; 30 ilçeye baktığımızda kendi yapısı içerisinde çok kolay bir iş değil bu. Biliyorsunuz bu yaz için alınan bir karar vardı. Belli bölgelerde saat 03.00’a kadar, belli bölgelerde de saat 01.00’a kadar müzik yayınına izin veriliyor. İşletmeler bu karara uyarsa zaten bir kargaşanın olması mümkün değil” diye konuştu. 
 
“SÜRECİ BEKLETİYORUZ”
 
Kurallara uymayanlara yönelik tutanak tutulduğunu belirten Dalgıç, “Baktığımız zaman gece 03.00’a kadar olan zaman dilimi gayet uygun bir saat. Kent içi alanlar içinse saat 01.00 olarak öngörüldü bu iş. Uymayanlar var mı? Mutlaka vardır. Ama belediyemizde, çevre ve şehircilikte, emniyet müdürlüğümüzde tutulan tutanaklar var, saatlere uymayanlar hakkında yasal cezai işlemler yaptırılmıştır. Önemli olan buradaki tarafların ve idarelerin birlikte hareket edebilme mantığını ortaya koymaktır. Mutlaka insanlar eğlenecek ve doğal olarak da dinlenecektir. Zaten belirlenmiş saatlere uyulursa kimseyi rahatsız edecek bir konuma ulaşılmaz. Ama süreci bekletiyoruz tabii ki. Önümüz kış… Bu kış da elbette Büyükşehir Belediyemizle oturup neler yapabileceğimizi konuşacağız” dedi.
 
“HANGİSİ UYGUNSA O ALANDA KARAR VERİLİR”
 
Eğlence yerlerinin tek bir alanda toplanmasıyla ilgili de konuşan Dalgıç, “Uzun bir süredir benim de dillendirdiğim bir konudur bu. Belli bir alan içerisinde eğlence mekanlarını toplamak… Ama şu çok kolay iş değil. Maalesef nerede ne yapılacağı planlanmamış. Bu tür konular bildiğiniz gibi bakanlıkla ilgilidir. Planların onay makamları ve o yerlerin tahsisi ile ilgili konu bakanlıkla ilgili olan bölümlerdir. Şimdi siz diyorsunuz ki “burada yapma.” Vatandaş da size soruyor “nerede yapayım?” Bunun yerini belirlemek lazım mutlaka. Ben kendim için birkaç bölge, uçta olabilecek ama oraların tüm altyapısı hazırlandıktan sonra olabilecek konumdur. Öyle bir anda her şeyi söküp yerine getirmek de çok mümkün değil. Çünkü sezon dediğimiz 3-4 ay süren bir yapıdır. Genellikle açık mekanlar olmasından kaynaklanan bir sıkıntıdır bu zaten. Ben bir alan belirlenmesini her zaman destekliyorum. Çeşme bölgesinde gerçekten çok ciddi alanlar var. Uygun olan, tahsisinin kolay olabileceği, planlamanın hızlı olabileceği bir yer bulunup, bunların hepsi değerlendirilip hangisi uygunsa o alanda karar verilir” diye konuştu.
 
“BU GÖREV DEĞİŞİMİ SORUNU ORTADAN KALDIRMAYACAKTIR”
 
 
VEYSİ ÖNCEL - ÇEŞME TURİSTİK OTELCİLER BİRLİĞİ BAŞKANI
 
Yetki devriyle ilgili konuşan Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel de, “Yetki devrinin ne faydası olur bilemiyorum. Bunu ileriki zamanlarda göreceğiz. Ben bir farklılık olacağına inanmıyorum. Sonuç olarak ikisi de resmi bir yetki. Sadece görev değişikliği olacak. Ve bu görev değişikliği sesle ilgili sorunu ya da problemi ortadan kaldırmayacaktır. Bu duruma köklü bir çözüm üretilmediği müddetçe, işletmecinin sabaha kadar kesintisiz müzik yapabilmesi, insanların eğlenebilmesi, kısıtlanmadan eğlenebilmesi, kimseyi rahatsız etmeden eğlenebilmesi, insanların dinlenebilmesi, uykusunu uyuyabilmesi için ayrı özerk bir yerde sabaha kadar müzik yapılabilmesi bu sorunun birinci çözümüdür. Yoksa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Büyükşehir’e geçmesi, Büyükşehir’den yerel belediyelere geçmesi, sorunun çözümü için yeterli değildir. Büyükşehir’in çalışmalarını da zamanla görüp düşüncelerimizi iletiriz” şeklinde konuştu.
 
YENİ EĞLENCE MERKEZİ KARAKÖY MÜ OLACAK?
 
Eğlencenin tek bir bölgede toplanmasının doğru bir karar olduğunu belirten Öncel, “Olması gereken bir karar. Başından beri bunu destekliyoruz zaten. Ama buna geçmeden önce altyapının ve ulaşımın muhakkak aşılmış olması gerekiyor. Ayrıca bu projenin konut olmayan, yerleşim alanlarının dışında bir alanda yapılması her zaman için doğru bir çözüm olacaktır. Bir tane alan belirlenmişti sanırım. Karaköy diye biliyorum” dedi.
 
“ÖNCE KANUNLARI DÜZELTMEK LAZIM”
 
 
YAKUP DEMİR - ÇEŞME TURİSTİK OTELCİLER BİRLİĞİ BAŞKAN VEKİLİ
 
Gürültüyle eğlenceyi buluşturmanın farklı bir algı yarattığının altını çizen Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkan Vekili Yakup Demir, “Sanki eğlence demek gürültü demek gibi… Ama bu algıyı kaldırmak lazım. Bizim bunu Çeşme olarak, eğlenceyle gürültünün aynı olmadığını anlatmamız lazım. Hatta Çeşme olarak da örnek olmamız lazım. Yani eğlenceyle dinlencenin bir arada nasıl yaşadığını Çeşme’deki tecrübeli kulüpler Türkiye’nin geneline örnek olacak şekilde anlatabilmesi lazım. Zaten Çevre Bakanlığı gürültü konusunda çok tecrübeye sahip değil. Geçmişte gürültü kanunu çıktığı dönemlerde biz bunu çok yaşamıştık, ciddi derece baskı yapmışlardı. Sonradan Bakanlığa gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde bu baskının ters olduğunu anlattık ve bunun esnemesi için mücadele ettik. Valilerimize anlattık. Sonuç olarak bir yumuşamaya gidilmişti. Eğlencenin turizme desteği kesinlikle göz ardı edilemez. Bu eğlenceyi yok etmemek için de gerekli mücadeleyi yapmak lazım. Büyükşehir muhakkak kontrol mekanizmasını çalıştırmak için bir müdürlük atayacaktır. Tabii ki onlar da kanunları uygulayacaklar. O yüzden bence öncelikle kanunları düzeltmek lazım. 2016 öyle veya böyle geçti. Ama 2017 için turizmde ne kadar ürün varsa bu ürünleri derleyip toplayıp, önündeki olumsuzlukları kaldırıp güneşli bir atmosfer yaratmak için zamanımız var. Bu işin üzerine gidilirse düzgün bir uygulama çıkacağını düşünüyorum” diye konuştu.
 
“BAŞKANIMIZ DOĞRU YERİ BULACAKTIR”
 
İskan olmayan koylara eğlence merkezlerinin taşınmasının gerekliliğini çok uzun zamandır dile getirdiklerini belirten Demir, “Biz bunu neredeyse 20 yıldır söylüyoruz. Sonuç olarak eğlence mekanları ve konutlar iç içe olmuyor. Ne kadar yüksek teknolojik cihazlar alsanız da bunu çözemiyorsunuz. O yüzden iskan olmayan koylarda bunu toplamak en doğrusu. Bu, son dönemde biraz daha ön plana çıkmaya başladı. Çünkü doğru bir yaklaşım. Eninde sonunda bu olacak ancak artık bir an önce olsun. Artık Çeşme’nin bu dertlerden kurtulması lazım. Bir ara Karaköy dendi, bir ara adalar dendi. Çeşme’deki sit olayları da yumuşatıldı, adalar imara açıldı. Bence Belediye Başkanımız doğru yeri bulacaktır” dedi. 
 
“ÇEŞME VE ALAÇATI, BELEDİYEYE TESLİM OLDU”
 
 
ALAÇATI SESLE MÜCADELE DERNEĞİ BAŞKANI AHMET PALAMUTÇU
 
Ses problemiyle ilgili yazmış oldukları dilekçelerden hiçbir sonuç alamadıklarını belirten Alaçatı Sesle Mücadele Derneği Başkanı Ahmet Palamutçu, “Bu ses problemi Alaçatı’nın her tarafında müthiş bir şekilde devam ediyor. Biliyorsunuz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bir karar aldı. Saat 00.00’a kadar olan ses yapma eylemini 01.00’a kadar uzattı. Ama Çeşme Belediyesi’nin izniyle bu durum sabah 04.00’a kadar devam ediyor. Ben kendim de bu konudan çok muzdaripim. Evimin 14 metre yanında bir tane bar var. Sabah 04.00’a kadar mümkün değil uyuyamadığınız için evinizi terk ediyorsunuz. Bu kontrolün de Büyükşehir’e Büyükşehir’den de Çeşme Belediyesi’ne verilmesi demek bunu destekleyen belediyenin bunu hiç kontrol etmemesi demek. Çeşme’nin ve Alaçatı’nın belediyeye teslim olması demek. Yani bizim belediyeden hiçbir beklentimiz yok. Çünkü hiçbir şekilde sonuç alamıyoruz şikayetlerimizden. Bu saçma sapan bir düzen. 2011 yılından beri insanlar şikayet ediyor. Bu şikayetlerin hiçbirisi neticelenmedi. Hiçbir tutanak cezaya dönüştürülmüyor. Cezalar sadece göstermelik olarak kesiliyor birkaç tane. Yetki devrinden sonra da göreceksin bunu Çeşme Belediyesi hiçbir şekilde yapmayacak. Çünkü tüm açılan işyerleri illegal. Alaçatı’nın merkezi dahil hepsi sit alanıdır. Ve buralara bar izni veremez belediye. Buradaki tüm ruhsatlar kafeteryadır. Kafeterya ruhsatıyla sabaha kadar bar olarak çalışmalarına müsaade edilmektedir bu mekanların.  Bence belediye bu ses kontrolünü hiç yapmayacak ve insanlar rahatsız olmaya, evlerini terk etmeye devam edecek” dedi. 
 
“EN AZINDAN POLİS ÇAĞIRDIĞIMIZDA GELSİNLER”
 
Ses kontrolünün belediyeye verilmesinin işleri tamamen çıkmaza sokacağını dile getiren Palamutçu sözlerini şöyle sürdürdü:
 
5 yıldan beri şikayet edilen bir konudur bu. Ses kontrolünün belediyeye verilmesi bu işi tamamen çıkmaza sokacak. Çünkü belediye bunları teşvik eden, yasadışı çalışmalarına göz yuman bir müessese. Bizim şikayet etmediğimiz yer kalmadı. Sonuçta herkes diyor ki bu işte yetkili belediyedir. Belediye de bunu destekliyorsa neden ses kontrolü yapsın ki? Niçin düzene soksun? Bunu körükleyen belediye zaten. Tamam biz ses kontrolünden geçtik, en azından şu müzikle beraber oluşan çığlıkları, kavgaları, gürültüleri önlemek için polis çağırdığımızda gelsinler müdahale etsinler en azından. Hassas bölge ilan edilmiş hastane, okul, bakım evi gibi yapıların yanında, siz sahte ve içeriğine uygun olmayan ruhsatlarla sabaha kadar çalışın kalan kalsın kalmayan bizim değildir derseniz bu nasıl halka hizmet etmektir…
 

Yayın Tarihi : 10.09.2016 : 10:45

Etiketler : haber    haberler    çeşme    alaçatı    ses    gürültü    krizi    muhittin dalgıç    veysi öncel    yakup demir    ahmet palamutçu    gamze kurt    aziz kocaoğlu    gürültüde yetki büyükşehirde    tüm yetki artık büyükşehirin    ben haber    ben tv    kanalben    özel haber    röportaj       


Yorumlar

6916
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN