Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Emniyet, Yargı Ve Askerde Türbana Tepki

Emniyet, Yargı Ve Askerde Türbana Tepki
Tunceli’de CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder, emniyet, yargı ve askerde türban serbest bırakılmasına tepki göstererek, "Bu sınır kamu görevlisinin inancını yaşamasının, sade yurttaşın güvenliğine, emniyetine ve özgürlüğüne kast ettiği andır. Bu nedenle, biz türban taşıyan bir askere, polise ve hakime karşıyız" dedi.

 

CHP Tunceli İl Başkanı Ali Rıza Güder, partililerle birlikte Seyit Rıza Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasında emniyet ve yargıda türbanın serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Güler, "Biz Dersimliler bu meydanda dine ve dindarlara husumet beslediğimiz için bulunmuyoruz. Dindar yurttaşlarımızın inançlarının gereğini yaşamalarına karşı çıkmak için de burada değiliz. Hatta devlette bazı kurumlarda kamu görevlilerinin dini sembol taşımasında bir sakınca da görmeyiz. Fakat, dini ve inançsal sembollerin devlette yer almasının bir sınırı olması gerektiğini düşünürüz. Bu sınır kamu görevlisinin inancını yaşamasının, sade yurttaşın güvenliğine, emniyetine ve özgürlüğüne kast ettiği andır. Bu nedenle, biz türban taşıyan bir askere, polise ve hakime karşıyız. Çünkü devletin görünürde dahi gücüne, dürüstlüğüne ve tarafsızlığına ilişkin toplumun inanç ve güvenini muhafaza edecek şekilde hizmet vermesi gerektiğini düşünürüz" dedi. Güder endişelerini şöyle anlattı:
 
"Ülkemizde en son polise türban serbestisi ile kamu düzenine ve toplumsal barışa yönelik tehlikeyi haykırmak ve hükümete bazı sorular yöneltmek için buradayız. Örneğin, bu özgürlük sadece kamu görevini yaparken türban giyinen yurttaşlarımızı mı kapsayacaktır? Devlette çalışırken görünür bir şekilde Zülfikar takmak isteyen bir Alevi yurttaşa veya Haç takan bir Hıistiyana veya Kippa giyinen bir Museviye de izin verilecek midir? Eğer bu yapılmayacaksa bu hükümet, tabi böyle bir kaygısı olmadığından da eminiz fakat, dinler ve inançlar arasında eşit olduğunu nasıl söyleyebilecektir?"

Yayın Tarihi : 03.09.2016 : 20:37

Etiketler : Chpden    Emniyet    Yargı    Askerde    Türbana    Tepki    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6996
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN