Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Afrika Ruhu İzmir Sokaklarında

Afrika Ruhu İzmir Sokaklarında
Kimileri için sadece örgü, kimileri içinse Afrika ruhunu hissedenlerin saç modeli... İşte İzmir’deki Afrika esintisi…

 

ÇİĞDEM ALPASLAN / BEN HABER

Bu yaz plajlarda ve sokaklarda sıklıkla göreceğimiz Afrika örgülerinin inceliklerini Saç Tasarımcısı Ahmet Altın'dan öğrendik.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
 
Ege Üniversitesi'nde endüstriyel tasarım öğrencisiyim. 22 yaşındayım. Hem çalışıyorum, hem de okul hayatıma devam ediyorum. 
 
Saç tasarımına nasıl başladınız?
 
İstanbul'da rasta yaptırmıştım, daha sonra ben de başkalarına yapmaya başladım. Bir gün bir bayan müşterinin Afrika örgüsü istemesiyle, ilk işimiz bu şekilde başladı. Daha sonra üstüne bir şeyler ekleyerek, inceliklerini öğrendik, üzerine bir şeyler katarak daha da güzelleşti. 2 senedir aktif olarak yapıyorum. 
 
 
İnsanlar en çok neye ilgi gösteriyorlar, rastaya mı Afrika örgülerine mi?
 
Rastanın kesimi çok farklı. Biraz daha alternatif düşünen, marjinal halkın veya rahat insanların kullanabileceği özgün bir saç modeli. Trend ne diye sorarsanız şu anda en çok igi gören Afrika örgüsü. Çünkü bayanların işine geliyor. Afrika örgüsü daha sağlıklı, daha kolay ve daha da güzel bir işlem. Yeni imaj katıyor. Bu da onların hoşuna gidiyor.
 
Afrika örgüsünü daha çok kimler yaptırmak istiyor?
 
Afrika örgüsü isteyenler, içinde bir şeyler yaşayarak geliyor. Memur, doktor, avukat, hakim, her kesimden insan geliyor. Demek ki onların da içinde bir marjinallik var ama dışa vuramıyorlar diye ifade ediyorum. En azından örgüyü biraz daha insanlara adapte edebildiklerini düşünüyorum. Bunun sayesinde bakış açımız değişiyor. Genelde Afrika örgüleriyle başlıyorlar. Daha sonra rasta ve twist yaptırmaya başlıyorlar.
 
İzmir bunun için ideal bir şehir diyebilir miyiz?
 
İzmir bunun için gerçekten göbek noktası. Türkiye'de kaldırabilecek üç şehirden birisi. Dördüncü bir şehir yok. Antalya bile buna dahil. 
 
 
Türkiye'nin her yerinden gelen insanlar oluyor sanırım?
 
Evet Türkiye'nin her yerinden geliyorlar. Yaptığımız işleri gören, hikayemizi okuyan insanlar geliyorlar. Bir sıçrama var ama bunu daha çok kendimde yaşadığımı düşünüyorum. Çevredeki yapanlara baktığım zaman olay bir kuaför salonunda geçiyor. Bu öyle fön çektireyim olayı değil, bu çok başka bir şey. Güzel gidiyor, yaptıracak insanların da bilinçli gelmesi, geldikleri zaman bizim de onlara anlam ifade ediyor olabilmemiz çok güzel bir şey. 
 
Peki Afrika örgüsü yaklaşık kaç ay kullanılabiliyor?
 
Kişinin bebek saçlarından tutun, saçının dökülmesine, kırığına, dayanıklılığına kadar dayanıyor bunun temeli. Ama yaptıran herkes çok rahat bir şekilde minimum 3 ay kullanabilir. 
 
 
Herkesin merak ettiği bir konu var. Özellikle de yaz aylarında yıkama işlemi rahatlıkla yapılabiliyor mu?
 
Rahat bir şekilde yıkayabilirler. Sadece daha nazik ve masaj usulüyle yapmak gerekiyor. Yıkama işlemine de bebek şampuanları ya da kremsiz şampuan kullanmak gerekiyor. Krem saçın kaymasına sebep olur. Saçın dibinin sert kalması gerekiyor. 
 
Afrika Örgüsünün ortalama fiyatları ne kadar?
 
300 ila 1000 TL arasında oluyor. Bu emeğe verilen fiyat ve kişinin amacı neyse ona göre değişiyor. Bizim genelde sabit bir fiyatımız var. Yaptırmak isteyen insanlar oluyor ama durumu paraya yeterli olmuyor elimizden geldiği kadar yardımcı oluyoruz. Çok da para odaklı bir şey yapmaktan yana değilim. Hem bizim keyif aldığımız, hem de karşıdaki insanı zorlamayacak şekilde bir şeye dayandırarak yapıyoruz. Bunun sayesinde müşteri portföyümüz gelişiyor. Çünkü samimiyet var, sevgi var, geldikleri zaman burada rahat edebiliyorlar. Biraz iş biraz da samimiyet satıyoruz aslında. 
 
 
Örgü yaparken ek saç da kullanıyor musunuz?
 
Örgü için mutlaka ek saç kullanıyoruz. Ek saç dediğimiz olay ısıya yüzde 100 dayanıklı ve insan saçına en yakın saçı kullanarak yapıyoruz. Ortalama 460-480 gram ek saç kullanılıyor. İstediğiniz uzunluğa kadar yapılabilir. 1 metre boyuna kadar örgü yaptırılabilir. Saçınız istediğiniz kadar zayıf olsun işini bilen profesyonel birisi ona göre saç eklerse sizin dökülen saçlarınız olsa bile yerini kamufle edebilir. Saçım seyrek, dökülüyor, benzeri problemler hiç önemli değil. Ama dediğim gibi işinde profesyonel bir insan olması lazım ki eklediği saçın yerini ve işlemi iyi bilmesi lazım, saçı daha fazla yıpratmaması lazım. 
 
Bu işlemleri yaptırmak isteyen kişilerin saç uzunluğunun ne kadar olması gerekiyor?
 
Rasta yaptıracak kişilerin saçının 15 cm, örgü yaptıracak kişilerin saçının 10 cm olması yeterli. Yaklaşık yüzük parmağı boyundaki her saça örgü de rasta da yapılır.  
 
Ortalama örgü kaç saat sürüyor?
 
Bir örgüyü tek başıma ortalama 5 saatte tamamlıyorum. Verdiğimiz molalar da bu zaman dilimine dahil. Bu süreç içinde 130 ila 150 arası örgü yapmış oluyoruz. Burası kuaför ortamı değil o yüzden gelen insanlar sıkılmasın istiyoruz.  Film açıyoruz, muhabbet ediyoruz, kitaplar veriyoruz, bir şekilde zaman dilimi geçiyor. Gerçekten sıkılmadan gidiyorlar, gülümsemeyi görüyoruz. Bu çok daha mutluluk verici bir şey. Neticede bir bedel ödüyorlar, biz de zamanımızdan ayırıyoruz. Ama iki taraf da mutlu olduğu sürece hiç bir problem olmuyor. 
 
Rastadan da bahsedelim biraz...
 
Rasta o kadar farklı bir şey ki. Benim hayatımı değiştirdi. Ailen oluyor senin. Türkiye'nin her yerinde bir ailem var aslında. Hepsi benim için bir kardeş, bir abla, dost. Ben 3,5 yıldır taşıyorum. Aileme ve çevreme kabullendirdim. Çünkü yaşayış tarzıma çok zıt bir ailem var. Rastanın felsefesi vardır. Rastafaryanizm denilen dinle alakalı bir şey. Ona inancım yok ama rastayı çok seviyorum ve sonsuza kadar saygım var.
 
 
Gelecekte neler yapmak istiyorsunuz?
 
Geleceğinizi yaptığım iş üzerine şekillendirmek istiyorum. Ama materyal kavramlar üzerine herhangi bir maddi kaygım yok. Daha çok insan kazanıp, insanlarla hayatı tam anlamıyla güzel yaşamak istiyorum. 
 
İzmir'e okumak için gelip aşık olanlardansınız diyebiliriz herhalde...
 
İzmir'i çok seviyorum, kesinlikle bu şehirden gidebileceğimi düşünmüyorum. Üniversite sınavlarına girerken bile İzmir'i hedef koymuştum ve bütün tercihlerimde İzmir vardı. Neyi umut ederseniz onun yolunda gitmeniz daha da kolaylaşıyor. 
 
Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
 
Yaptıracak arkadaşların kesinlikle parasal olarak bakmasınlar. Önce samimiyetini açsınlar bize. Biz onlara her anlamda yardımcı olmaya çalışırız. Maddiyat ikinci planda, önce insan ve samimiyet kazanmak amacımız. 
 

Kargart Studio

Cumhuriyet Bulv. No:279 Gönül Apt. Alsancak/İzmir

Yayın Tarihi : 01.09.2016 : 10:35

Etiketler : haber    haberler    afrika örgüsü    izmir sokaklarında    izmir    örgü    saç    tasarım    ahmet altan    röportaj    ben tv    kanalben    ben haber       


Yorumlar

6597
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN