Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Folkart Fuar Sohbetleri Devam Ediyor

30 Ağustos Zafer Bayramı, Folkart Fuar Sohbetleri'nde masaya yatırıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi'nden tarihçi Yrd. Doç. Dr Emin Elmacı, Kurtuluş Savaşı'nı ve fuarı, Ben TV izleyenlerine anlattı.

 

85. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Folkart Fuar Sohbetleri tüm hızıyla devam ediyor.  Programın son konuğuysa Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Enstitüsü'nden Yrd. Doç. Dr. Emin Elmacı oldu.
 
Milli mücadele ve Kültürpark'ın açılış sürecinin konuşulduğu yayında Elmacı, Kültürpark alanının oluşturulmasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün efsane belediye başkanı Behçet Uz'u teşvik ettiğini söyledi.
 
Elmacı ayrıca Kültürpark'ın yapım süreciyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Elmacı "İzmir'e getirilen Belçikalı bir şehir planlamacısı, İzmir'deki büyük yangın sonrasında enkaza dönen alanın 40 yılda dönüştürülemeyeceğini söylemiştir ama 1933-1936 yılları arasında 3 yılda bu iş başarılır." dedi. Elmacı ayrıca Kültürpark'ın yapımı sırasında vergi cezasını ödemeyen esnafın da çalıştırıldığını dile getirdi.
 
PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
 
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurtuluş Savaşı'nın da konuşulduğu programda Elmacı, Başkomutanlık yasasını Atatürk'ün geçici süreyle kabul etmesinin ardında da demokrasiye olan inancının yattığını söyledi. Emin Elmacı Kurtuluş Savaşı'nın en önemli kırılma anlarının ise İzmir'in işgalinin Yunanlılara yaptırılması ve İstanbul'ın işgali sonrası Meclis-i Mebusan'ın kapatılması olduğunu, bunun Mustafa Kemal Atatürk'e büyük koz verdiğini söyledi.

Yayın Tarihi : 31.08.2016 : 16:48


Yorumlar

8906
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN