Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Nefes Alamayacağımız Bir Gelecek Bizi Bekliyor''

''Nefes Alamayacağımız Bir Gelecek Bizi Bekliyor''
Kentsel dönüşüm ve yerinde dönüşüm kavramları birbiriyle iç içe geçmiş durumda. Yıkıp yeniden yapmayı kentsel dönüşümden sayıyoruz ama peki ya şehrimiz bunu kaldırabilecek mi?

 

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Şehirlerimiz gittikçe kalabalıklaşıyor, kalabalık arttıkça ihtiyaçlar da beraberinde geliyor. Depreme karşı dayanıklı binalar, sosyal donatı alanları, otoparklar ve yeşil alanlar şehir hayatı için olmazsa olmaz konumda. Ancak ne yazık ki 50 yıl öncesinin imar planlarını bozmadan, bir binayı yıkıp, yerine daha lüks görünenini, üstüne üstlük daha yüksek şekilde yaptığımızda mülkümüzün değeri artsa da, semtlerimiz nefes alamayacağımız bir yoğunluğa doğru yokuş aşağıya yuvarlanıyor. Konuya ilişkin Ben HABER'e konuşan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, İzmirlilere uyarılarda bulundu.

İki tür kentsel dönüşüm mevcut
 
İlk olarak kentsel dönüşüm ve yerinde dönüşümün farkını dile getiren Kocaer, “Yürürlükteki yasalara göre iki tür kentsel dönüşüm uygulaması mevcut. Biri riskli alan ilan edilip veya kentsel dönüşüm alanı ilan edilen alanlarda yapılan dönüşümler. Bu uygulamalarda yerinde dönüşüm yapılması önemli bir husustur. Dönüşüm gerçekleştikten sonra da o bölgede yaşayan kişilerin yaşamaya devam etmesinin sağlanması yerinde dönüşümün olmasının en önemli koşuludur.
 
 
Diğer dönüşüm uygulaması ise parsel bazında yapının riskli yapı ilan edilerek yıkılıp yeniden yapılması şeklinde gerçekleşmektedir. Kent içinde sıklıkla karşılaştığımız yapıların yıkılıp yenisinin yapılması ile gerçekleştirilen uygulamalar. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun da riskli alan ve riskli yapıya ilişkin tanımlamalar bulunmaktadır.” dedi.
 
“Geçmiş imar planları geleceğe taşınmış olacak”
 
Vatandaşlara yeterli bilgilendirmenin yapılmadığını ve bu nedenle toplumun da doğru bilgiden uzak olduğunu dile getiren Kocaer, geçmiş dönem imar planları üstünden yapılan bir dönüşümün, ihtiyaçlara yanıt vermekte zorlanacağını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Kentin bütününde konuyu ele aldığımızda 50 yıl geçmişten imar planları ile gelen yapılaşma koşulları sosyal donatı alanları, yeşil alanlar, parklar ve yollar bir elli yıl belki 100 yıl daha aynı şekilde kalmak durumunda kalacaktır. Bu kentlerimiz daha yaşanabilir kentler olması yönünde bir dönüşüm kesinlikle değildir. 50 yıl sonra yaşam ihtiyaçlarımız, teknolojik gelişmeler hiçbir şekilde düşünülmeden yıkıp yerinde aynı gabaride hatta yeni yönetmeliklerle daha da büyük hacimlerde ve yüksekliklerde yapıların yapılması ile karşı karşıyayız. Bu durumun kentlerimizin yaşam kalitesini yükseltmesi yönünde değiştirilmesi ivedilikle gerekmektedir. Bu da ancak mevcut planların revizyonlarının gerçekleştirilerek yeni yapılaşma koşulları ve imar ile yapılaşmanın sağlanması ile olabilecektir.”
 
“Mahalle kültürü yok olacak”
 
Şehrin bu şekilde bir dönüşümle nefes alamayacağını dile getiren Kocaer, “Bu şekilde gerçekleştirilen uygulamalar gelecekte kentlerimizin doygunluğa ulaştığı, kent boşluklarının, yeşil alanların mevcutta bile ihtiyacı karşılamadığını düşünürsek gelecekte beton etkisinin yaşadığımız alanlarda daha etkili olacağı, nefes alınamayacak ve aynı zamanda mahalle kültürünü tamamen yok edebilecek bir gelecek bizi beklemektedir.” dedi.
 
Kentsel dönüşümde 6 temel ilke
 
Kocaer ayrıca meslek odaları olarak kentsel dönüşüme ilişkin 6 temel ilkeleri olduğunu belirtti ve bu ilkeleri maddeleyerek dile getirdi. İşte o ilkeler:
 
1- Planlarla uyum, programlama, projelendirme
2- Parasal konulara dair sürecin bütün olarak ele alınması
3- Yerinde dönüşüm,
4- Yaratılan rantın kamuya dönmesi,
5- Nitelikli kentsel mekanlar yaratılması sosyal dönüşüm projeleri ile desteklenmesi
6- Meslek odaları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler gibi uzman kuruluşların görüşlerinin alınması
 
 
 
 

Yayın Tarihi : 31.08.2016 : 12:25


Yorumlar

6151
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN