Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Türk Ordusu 2225 Yaşında

Türk Ordusu 2225 Yaşında
Türk ordusu bugün tam 2225. yaşını kutluyor. Peki, nasıl oluyor da bir ordu bu kadar yıldır diri ve büyük kalarak milletine hizmet etmeyi başarıyor? İşte kanla ve azimle yazılan destanın sırrı...

 

 
BURAK CİLASUN / BEN HABER
 
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın logosuna hiç dikkat ettiniz mi? Alt kısmında M.Ö. 209 yazmaktadır. Yani bu demek oluyor ki, Türk Silahlı Kuvvetleri bu yıl tam 2225. yaşını kutluyor. Tarih boyunca nice savaşlar vermiş, nice zaferler yaşamış, toprağı şehit kanıyla sulamış olan ordumuz, yaşanan birtakım sıkıntılara rağmen dosta güven, düşmana korku vermeye devam ediyor.  
 
Hikaye Mete Han ile başlıyor
 
Dünya tarihinin en önemli aktörlerinden biri Türk milletiyse, onu aktör haline getiren başlıca unsur da hiç şüphesiz ordumuzdur. Ordumuzsa, düzenli ordu halini Mete Han'ın M.Ö. 209 yılında onluk sistemi kurmasıyla alıyor. Oluşturulan sistem sistem dünya üzerindeki ordulara da örnek olurken, emir komuta zinciri tarihte ilk kez kurulmuş oluyor. O tarihten itibaren günümüze kadar gelinen süreçte ata binme, kılıç kullanma, ok atma becerileriyle birlikte göçebe yaşam tarzının getirdiği şartlar, Türk ordusunu daima savaşa hazır ve diri kılmış. Zaten böylesine diri olmayan bir ordunun Asya'da Çin Seddi'nin yapılmasına neden olma, Avrupa'da Bizans'ı haraca bağlayıp, Roma kapılarına dayanmasının da başka bir izahı olamaz. Peki, Attila'nın Katalon Savaşı'nda Avrupa'yı yere sermesinin; Sultan Alparslan'ın Malazgirt'te, Timur'un Türkistan'da, Gazneli Mahmut'un Hindistan'da, Fatih Sultan Mehmet'in gencecik yaşta Anadolu ve Balkan coğrafyasında, Yavuz'un Mısır'da, Kanuni'nin Mohaç'ta ve nihayetinde bitti denilen bir milletin Mustafa Kemal önderliğinde Anadolu'da yeniden tarih yazmasının altında ne vardı?
 
Çocukluktan yetişme
 
Avrupa'nın ve Çin'in aksine Türklerde her çocuğun ata binip kılıç kullanmayı öğrenerek yetişmesi, tarihimizin önemli avantajlarından biri olarak kendini gösteriyor. Soyluluk üstüne kurulmuş katı sınıflarda alt tabakasını silahtan uzak tutan Avrupa'nın karşısına çocukluktan itibaren askeri talim yapıp, adeta at üstünde büyümüş bir orduyla çıkan Attila'nın başarısının sırrı da buradan geliyor.
 
Strateji ve sistem
 
Tarihin ilk düzenli ordusunu kurmuş olan Türkler, yalnızca orduyu şekillendirmekle yetinmedi. Bilakis tecrübeyle paralel olarak savaş sanatında kendini geliştiren Türk ordusu, Türkistan'dan Avrupa'ya kadar uyguladığı hilal taktiğini asırlar boyunca düşmanlarına karşı başarıyla uyguladı. Tımar sistemiyle birlikte hükmedilen topraklarda merkezi otorite sağlanırken, devşirme sistemiyle oluşturulan düzenli orduyla birlikte profesyonel askerlik ve disiplin de tarihimizin bir parçası haline geldi. Tarihin en kısa meydan savaşı olarak bilinen Mohaç Meydan Savaşı'nda Kanuni'nin ağır zırhlı binlerce Macar süvarisini 2 saat içinde yok etmesinin ardında da nesiller boyu sürmüş bu aktarımlar yatmaktadır.
 
 
Hız
 
Atlarıyla birlikte gömülme ritüeline sahip bir milletin hızına kim yetişebilir? Hızlı ve geniş gövdeli atlarıyla kısa sürede kilometlerce ilerleyebilen Türkleri savaş alanında yenilmez kılan niteliklerden biri de hiç şüphesiz zırhlarının hafif, yaylarının küçük oluşu. Karşısında askerinden atına kadar zırha büründürülmüş, kılıcı dahi ağır Avrupalılara karşı bir piyade savaşındansa, hareket halindeki atının üstünden ok atarak hızla yer değiştirebilen bir ordunun muzaffer oluşuna şaşmamak gerek.
 
Dava ve inanç
 
Kim kral ya da kraliçenin şatosunda rahat yaşaması uğruna canından olmayı ister ki? Osmanlı'dan yola çıkarsak Türk ordusunun zayıfladığı dönemlere bakıldığında yönetimin laçkalaştığı tarihlerde ordumuz hep zayıf düşmüştür.  Eğer bir ordu savaşacaksa mutlaka davası olmalıdır. Ailesinin evladını kına yakarak cepheye yolladığı yiğitleri barındıran Türk ordusunun da tarihte hep bir davası olmuştur. Davanın niteliği kimi zaman Türkistan bozkırlarında hayatta kalabilmek için var gücüyle savaşmak olmuş, kimi zaman cihatla dini yayma çabası olmuş, kimi zaman da vatan aşkıyla milletin dirliğini kurtarma çabası olmuş. Çanakkale'de hayatını kaybedeceğini bile bile kendinden kat be kat üstün orduların karşısına atılmanın başka nasıl bir izahı olabilir?
 
 
Bugün Türk ordusu
 
Dünyada pek az millet vardır ki birden çok ordusu olsun. Bugün bel kemiğini Türkiye'nin oluşturduğu ve Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgizistan ordularını da içinde saymamız gereken Türk ordusu yeni yaşının şerefini göğsünde şehitlik ve gazilik madalyalarıyla taşıyor.  Yaşa var ol Türk Silahlı Kuvvetleri... Şanınla, şerefinle!
 

Yayın Tarihi : 30.08.2016 : 10:00

Etiketler : haber    haberler    tsk    türk ordusu    türk silahlı kuvvetleri    2225 yaşında    ordu    asker    30 ağustos    zafer bayramı    mustafa kemal atatürk    ben tv    kanalben       


Yorumlar

3035
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN