Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Doğa Dostları Sayesinde Denizle Buluştular

Doğa Dostları Sayesinde Denizle Buluştular
Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde yumurtadan çıkan 41 caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, deniz yerine yazlıklara yönelince devreye doğa dostları girdi.

 

 
Türkiye’de yuvalama alanları dışında ilk kez Kuşadası kıyılarına yumurta bırakan caretta caretta türü deniz kaplumbağalarından birinin Ete Sitesi önündeki yuvasından dün gece yavru çıkışları oldu. Temmuz ayı başlarında yuvaya bırakıldığı sanılan yavrular deniz yerine sitelerin, yazlıkların ışıklarına yöneldi. Yavruları gören Mesut Karaman, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’ne (EKODOSD) haber verdi. EKODOSD üyeleri ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Şube Müdürü Mehmet Uzuner, kısa sürede yuva alanına geldi. EKODOSD üyeleri kum üzerindeki izleri takip ederek 41 yavruyu tek tek topladı. Bazı yavrular bisiklet yolunda ezilmekten son anda kurtarıldı.
 
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nden (DEKAMER) öğrendikleri yöntemi uygulayarak yavruları denizle buluşturduklarını belirterek, "Pamukkale Üniversitesi’nden, DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska ile görüştük. Geçmiş yıllarda uyguladığımız kanal sistemini yaparak 41 caretta yavrusunun sağlıklı bir şekilde denizle buluşmasını sağladık. Bundan sonra da birkaç gün sürecek çıkışları takip ederek diğerlerinin de denize ulaşmasını sağlayacağız. Çoğunlukla beslenmek için Kuşadası kıyılarına gelen deniz kaplumbağalarının, son yıllarda yuva yapmaları ve yavrularının denizle buluşmaları halk arasında büyük sevinç yaratıyor. Vatandaşlar da bu sevimli canlılara duyarlı davranıyor" dedi.

Yayın Tarihi : 27.08.2016 : 19:10

Etiketler : Doğa    Dostları    Sayesinde    Denizle    Buluştular    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3008
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN