Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hibiskusun Faydaları Nelerdir?

Hibiskusun Faydaları Nelerdir?
Ebegümeci, amber çiçeği ya gülhatmi olarak da bilinen hibiskus, ebegümecigiller familyasına ait yaklaşık 60 kadar türü olan çiçekli bir bitki türüdür. Ilıman iklimleri seven bu hoş kokulu bitkinin tıbbi amaçlı olarak kullanılan türü Batı Afrika menşeli Hibiscus sabdariffa’dır. Genellikle çay olarak hazırlanan hibiskus Çin ve Tayland’da ‘kerkede çayı’ ismiyle anılır.

 

Vücudun dinç kalmasını sağlayan hibiskus kırmızı-yakut renkli çiçekleriyle ekşimtırak bir tada sahiptir. Hibiskus çayı sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Kalori ve kafein içermediğinden kızılcığa benzeyen tadıyla hibiskus yeni favori çayınız olmaya aday.
 
Hibiskusun Faydaları Nelerdir?
 
Hibiskus kırmızı ve ekşimtırak tadıyla tüm dünyada popüler bir bitki çayıdır. Hibiskus çiçekleri demlenerek hazırlanan bu çay, C vitamini, vücudun temel ihtiyacı olan mineraller ve önemli antioksidanlar bakımından zengindir. Hibiskus yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolle mücadele ederken bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim sistemini düzenler. Tüm bunların ötesinde metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı bir şekilde kademeli olarak kilo vermenize yardımcı olur. Kanser riskini azaltan hibiskusun hipertansiyon ve anksiyete tedavisinde uzman hekimler tarafından önerildiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra karaciğer fonksiyonları düzenleyen hibiskusun daha birçok faydası bulunur. İşte hibiskusun faydaları:
 
1. Tansiyonu Dengeler
 
Boston Tufts Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışmaya göre hibiskus antienflamatuar özellikleri sayesinde kalp basıncını normal değerlerinden 10 puan kadar aşağıya düşürebiliyor. Amerikan Kalp Derneği’nin Kasım 2008’de yayınladığı bu araştırmaya göre hibiskusun hipertansiyon hastaları üzerinde etki gösterebilmesi için birkaç hafta boyunca günde 3 bardak hibiskus çayı tüketmek gerekiyor. Hibiskus tansiyonu dengelerken aynı zamanda idrar söktürücü özellik gösteriyor.
 
2. Kolesterolü Düşürür
 
Hibiskus çayı etkin antioksidan özellikleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarına neden olan kötü huylu kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra hibuskus çayının gösterdiği hipolipidemik ve hipoglisemik etkiler diyabet problemi yaşayanlar için çok faydalıdır. Tip 2 diyabeti olan kişiler üzerinde yapılmış bir çalışmaya göre hibiskusun kolesterol, trigliserid ve düşük dansiteli lipoprotein kolesterolünü, yani kötü huylu kolesterolü (LDL) düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Siz de yüksek kan şekeri değerine sahipseniz hibiskus çayı içerek kan şekerinizi kontrol altına alabilirsiniz.
 
3. Karaciğeri Korur
 
Hibiskusun içeriğinde bulunan değerli antioksidanlar karaciğer hastalıklarının tedavisinde başarılı sonuçlar vermiştir. Bu antioksidanlar vücut hücreleri ve dokularda bulunan serbest radikalleri nötralize ederek sizi birçok ciddi sağlık sorununa karşı korumaya yardımcı olur. Organlarınızın genel sağlığını korumak için her gün 1 fincan hibiskus çayı içebilirsiniz.
 
4. Kanserle Mücadele Eder
 
Hibiskus içerdiği, kendine özgü ‘protokateşuik asit’ sayesinde antioksidan ve anti-tümör özellikler gösterir. Tayvan Chung Shan Üniversitesi biyokimya bölümünde gerçekleştirilen bir çalışmaya göre; hibiskusun, programlanmış hücre ölümünü (apoptoz) uyararak kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Siz de kanserden korunmak ya da tedavi sürecini desteklemek isterseniz, hibiskus çayını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.
 
5. Antibakteriyeldir
 
Hibiskus, bağışıklık sisteminin aktivitesini uyarmak için gerekli, vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamini ve askorbik asit açısından oldukça zengin bir bitkidir. Hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri ile bilinir. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisinde etkilidir. Hibiskus yüksek ateşi düşürdüğünden bilhassa yüksek ateşten kaynaklanan hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 
6. Regl Sancılarına İyi Gelir
 
Regl sancıları ve krampların azaltılması, adet ağrılarının giderilmesi hibiskus çayının yararları arasındadır. Hibiskus, kandaki hormon seviyelerinin dengede tutulmasına yardımcı olarak regl döneminin neden olduğu depresif ruh hali, aşırı yemek yeme ve diğer regl semptomlarının baskılanmasını sağlar.
 
7. Antidepresan Etki Gösterir
 
Hibiskus çayı antidepresan özelliklere sahip flavonoidler gibi önemli vitamin ve mineraller içerir. Bu yüzden hibiskus çayı tüketmek sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etki gösterir. Tüm beden ve zihni rahatlatan hibiskus, anksiyete ve depresyonu azaltır. Siz de stresli dönemlerinizde hibiskus çayı içerek biraz olsun rahatlayabilirsiniz.
 
8. Sindirimi Düzenler
 
Birçok insan sindirim sistemini düzenlemek için hibiskus çayı içmektedir. Hibiskus hem idrar söktürücü özellik gösterir hem de bağırsak hareketlerini arttırır. Bununla birlikte kilo kontörlü sağlamanıza yardımcı olan hibiskus, kolon kanserinin önlenmesinde etkili bir rol oynar. Kabızlık sorunu çekiyorsanız hibiskus çayı denemenizde fayda var.
 
9. Susuzluğu Dindirir
 
Hibiskus çayı susuzluğu dindirmek için oldukça etkili bir içecektir. Özellikle sporcuların buzla hazırladıkları soğuk hibiskus çayı vücudun hızlıca soğumasını sağlar. Ayrıca, hibiskus çayı toksinlerden ter ve idrar yoluyla çabucak kurtulmak için harika bir yöntemdir. Besin değerleri yüksek hibiskus çayı vücudunuza birçok fayda sağlarken susuzluğunuzu giderir.
 
10. Kilo Kontrolü Sağlar
 
Hibiskus, kilo vermenize yardımcı olacak etkili bir bitki çayıdır. Eğer karbonhidrat açısından zengin besinlerden bir türlü vazgeçemiyorsanız hibiskus çayını mutlaka denemelisiniz. Çünkü hibiskusun içinde bulunan amilaz enzimi, karbonhidrat ve nişasta emilimini engeller. Bu da tükettiğiniz besinlerdeki nişasta ve glikozun kandan hızlıca absorbe edilmesini ve yağ olarak depolanmasını önler. Bu yüzden hibiskus özütü kilo vermeye yardımcı olmak amacıyla üretilen birçok yapay ürünün içeriğinde yer almaktadır. Siz de kilo kontrolü sağlamak için hibiskus çayı içebilirsiniz. Doğal hibiskus çayı bu tarz ürünlerden çok daha etkili ve faydalı olacaktır.
 
11. Ve Daha Fazlası..
 
Hibiskus çayı hem yaz hem kış için uygun, harika bir içecektir. Dilerseniz kış boyu ısınmak için ya da yaz boyu serinlemek ve susuzluğunuzu dindirmek için tüketebilirsiniz. Bahsettiğimiz birçok faydasının yanında kızılcık şerbetine benzeyen tadıyla tart tariflerinin de en sağlıklı tatlandırıcısıdır. Hibiskusun ekşimtırak tadını sevmezseniz doğal bal kullanarak daha tatlı bir hale getirebilirsiniz. Tarçın, hindistancevizi ya da zencefil de yine hibiskusa en çok yakışan tatlardır. Faydaları saymakla bitmeyen hibiskus çayı ile ilgili birkaç uyarıya yer verelim. Hibiskus kan dolaşımını hızlandıran yapısından dolayı gebelik boyunca tüketilmemesi gereken bir bitkidir. Bununla birlikte hali hazırda düşük tansiyon problemi yaşayanlar için de uygun değildir. Çok nadiren, hibiskusa karşı alerjik durumlar gelişebilir. Böyle durumlarda doktorunuza danışana kadar hibiskus çayını bırakmanız en doğrusu olacaktır.

Yayın Tarihi : 26.08.2016 : 10:36

Etiketler : Hibiskus çayı    sağlık    Ebegümeci    amber çiçeği    gülhatmi    Regl sancıları    karaciğer sağlığı    Antidepresan       


Yorumlar

1861
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN