Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Başbakan'dan Önemli Açıklamalar

Başbakan'dan Önemli Açıklamalar
Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Gaziantep'teki saldırı için "Henüz faile ilişkin bir ipucu bulunmuş değil. Yoksa, saldırıyı kimin yaptığı, hangi örgüt adına yapıldığı konusunda erken kaanatler maalesef doğru değildir. Kimin yaptığına ilişkin çalışmalar yapılıyor." ifadesini kullandı. Başbakan, "Mısır ile ilişkileri geliştirmekten yanayız, halklarımız kardeştir" dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:
 
7 Ağustos'ta Yenikapı'da yaşanan ve Türkiye'ye yeni kapılar açan o birlik, beraberlik, uzlaşma ruhunu devam ettirmek, ülkemizin terörle mücadelesinde, iç ve dış sorunlarını kolayca aşmasında ve temel  konularımızda beraber hareket etmek tabiatıyla her bakımdan milletimize ve ülkemize büyük bir katkı sağlıyor.
 
KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ İLE GÖRÜŞMESİ
 
Bu sabahki toplantıda da sayın genel başkanlara ülkemizin başını ağrıtan birkaç temel konuda bilgi verme fırsatı bulduk, özellikle uzun süreden beri devam etmekte olan PKK terörüyle yaptığımız mücadelede geldiğimiz noktayı ve bundan sonraki hareket tarzımızı anlatma fırsatı bulduk.
 
Türkiye'nin önünde güzel günler var. Bir yandan sağlanan birlik ve kardeşlik ortamını, uzlaşma ortamını devam ettirmek için iktidar partisi sorumluluğunu bilerek daha dikkatli davranacağız. Ülkenin ana meselelerinde muhalefet ve iktidar ayrımı yapmayacağız. Bütün konularımızı konuşarak, görüşerek ve uzlaşarak çözmenin gayreti içinde olacağız.
 
SURİYE KONUSU
 
Burada Türkiye'nin duruşu çok nettir. Suriye, bugün altı seneyi bulan bir iç savaşla maalesef enerjisini günden güne kaybediyor, milyonlarca masum Suriye vatandaşı ülkelerini terk etmek zorunda kaldı, 500 bin civarında masum insan da bu anlamsız iç savaşta hayatını kaybetti. Artık akan kanın daha fazla sürmemesi, Suriye'de huzurun ve istikrarın tekrar sağlanması, bizce bölge içi yapılacak en öncelikli ve en önemli işler içerisinde yerini almış durumda.
 
Bütün tarafların aklıselimle bir araya gelip Suriye'de akan kanın durdurulması ve tekrar bütün Suriyelilerin temsil edileceği bir yönetim şeklinin oluşturulması esastır. Bu bağlamda bizim önemle üzerinde durduğumuz konu çok nettir; Suriye'nin bölünmemesi, toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi, herhangi bir etnik gruba avantaj sağlayacak yeni bir yapılaşmaya izin verilmemesi.
 
İSRAİL'İN GAZZE'YE HAVA HAREKATI
 
Sivillere yönelik bu saldırıların onaylanmadığını açık bir dille ifade etmek isteriz. Bizim İsrail ile ilişkilerimizin normalleştirilmesi Filistinliler'in haklı davalarına karşı duruşumuzu, onlarla birlikte hareket etmemizi asla engellemez, durdurmaz.
 
DOĞU VE GÜNEYDOĞU'YA YÖNELİK YATIRIM
 
Çukur siyasetinin başladığı şehir ve ilçeleri işgal girişiminden sonra güvenlik güçlerimizin yaptığı operasyonlarla beraber bölgenin imar edilmesi, yeniden burada hayatın süratle normalleşmesi, bölgeye olan yatırımların, projelerin hızlı bir şekilde gelmesi anlamında uzun bir zamandan beri devam eden Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik yatırım, teşvik ve destek projelerini nihayet tamamladık.
 
Bölge insanı, Kürt vatandaşlarımızın asla ve asla terör örgütünden bir beklentileri yok. Terör örgütü ancak kan, gözyaşı, ızdırap veriyor ve bu ızdırabı bölge insanı artık yaşamak istemiyor. PKK terör örgütü veya onun etkisinden kendini kurtaramayan siyasi uzantıları asla ve asla bölge insanının hiçbir sorununa çözüm üretemedikleri gibi bölge insanının bugün en büyük sorunu haline geldiler.
 
GAZİANTEP SALDIRISI
 
Henüz faile ilişkin bir ipucu bulunmuş değil. Yoksa, saldırıyı kimin yaptığı, hangi örgüt adına yapıldığı konusunda erken kaanatler maalesef doğru değildir. Kimin yaptığına ilişkin çalışmalar yapılıyor.
 
MISIR İLE İLİŞKİLER
 
Mısır'dan yapılan sağduyulu açıklamalar güzel. Bunun devamını getirmek lazım... Mısır ile ilişkileri geliştirmekten yanayız, halklarımız kardeştir. En azından, ekonomik alanda ilişkilerimizi süratle geliştirebiliriz.

Yayın Tarihi : 22.08.2016 : 20:08

Etiketler : binali yıldırım    başbakan    siyaset    ben haber    ben tv       


Yorumlar

9319
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN