Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


ABD'den Heyet Geldi

ABD'den Heyet Geldi
Ankara, ABD'nin Fethullah Gülen'i iade etmesi için yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyor. Önce ABD Dışişleri ve Adalet Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet ankaraya geldi. Heyet yarından itibaren başkentte temaslarda bulunacak. Ardından ise 24 Ağustos Çarşamba günü ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Türkiye'ye gelecek.

 

Ankara "Gülen'i iade edin" diyor, Washington ise Gülen'in darbe girşiminde yer aldığına dair kanıt istiyor. Görüşmelerde bu hafta kritik; çünkü Ankara, ABD'den art arda gelecek iki ayrı heyeti ağırlayacak.
 
Gülen'in iade sürecini görüşmek üzere Amerika'dan gelen ilk heyet, Adalet ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri. Salı ve çarşamba günü Türk muhatapları ile toplantılar yapacaklar. Toplantılarda karşılıklı beklentiler bir kez daha masaya yatırılacak.
 
ABD'nin Ankara'dan isteği tam da bu. Gülen'in "darbe girişiminde yer aldığına ilişkin kanıta dayalı bir iade talebi sunun" diyorlar. Çünkü Türkiye'nin bugüne kadar yolladığı 85 koliden oluşan belgeler, darbe girişimden önceki döneme ait suçlamalarla ilgili. Ankara bu konudaki çalışmasını sürdürüyor. Gülen'in darbe girişimindeki rolüne dair bilgi ve belgeler toplanınca dosyayı ABD'ye bizzat Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun götürmesi planlanıyor. Ama öncesinde, iki ülke bakanlık yetkilileri arasındaki yüzyüze görüşmelerin tamamlanacağı gün, 24 Ağustos'ta, ABD'den bir başka konuk, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Türkiye'ye gelecek.
 
DARBE GİRİŞİMİ SONRASI İLK ZİYARET
 
Biden'ın Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile görüşmesi bekleniyor. 15 temmuz sonrası ABD'den gerçekleşecek bu ilk ziyarette Biden'ın vereceği mesajlar önemli. Zira ABD'nin 15 temmuz darbe girişimine destek verdiği iddia edilmişti. Görüşmelerde Ankara bir kez daha Gülen'in neden iade edilmesi gerektiğini ve durumun aciliyetini anlatacak. Sürecin uzamasının iki ülke ilişkilerine verebileceği hasara dikkat çekilecek.
 
CERABLUS DA KONUŞULACAK
 
Görüşmelerde öne çıkacak bir diğer başlığın da Suriye olması bekleniyor. Hazırlıkları süren Cerablus operasyonunun yanısıra Rusya ve İran ile yapılan görüşmeler sonrası Başbakan Yıldırım'ın "Esad geçiş sürecinde kalabilir" açıklamasının ardından atılacak adımlar ele alınacak. Ankara, PYD'nin Fırat'ın doğusuna geri dönmesi konusundaki beklentisini ve ABD'nin bu konuda verdiği sözü de hatırlatacak.

Yayın Tarihi : 22.08.2016 : 19:42

Etiketler : abd    heyet    türkiye    fetö    ben haber    ben tv       


Yorumlar

8674
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN