Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ege ve Dokuz Eylül'de Devir Teslim

Ege ve Dokuz Eylül'de Devir Teslim
Türkiye'nin ve İzmir'in önemli iki üniversitesi olan Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinde, yeni rektörler cübbelerini giyerek görevi devraldı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ege Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanan Prof.Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, düzenlenen törenle görevi Prof.Dr. Candeğer Yılmaz'dan görevi devraldı. 8 yıllık görev süresince yaptıklarına değinen Prof.Dr. Yılmaz, zaman zaman duygusal anlar yaşadı. Rektör Prof.Dr. Hoşcoşkun, konuşmasında 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Valilik'te bulunduğunu anlatırken, Türkiye'nin bir daha böyle acılar ile karşılaşmamasını diledi.
 
Ege Üniversitesi Rektörlük binasındaki törene geldiğinde kalabalık bir grup tarafından karşılanan Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, uzun süre kutlamaları kabul etti. Prof.Dr. Hoşcoşkun daha sonra töreninin yapılacağı salona geçti. Buradaki törene Ege Üniversitesi'nin 12'nci Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz, rektör yardımcıları ve senato üyeleri katıldı. Prof.Dr. Hoşcoşkun'u karşılayan gruptakilerden bazıları salona girmek istedi. Prof.Dr. Yılmaz, Ege Üniversitesi'nin geleneklerini yaşatmak istediklerini bu nedenle davetli olmayanların salonu boşaltmasını istedi. Daha sonra konuşmaya başlayan Yılmaz, 8 yıllık görev süresinde yaptığı çalışmalara değindi. Her zaman Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı bir yönetim anlayışına sahip olduklarını belirten Prof.Dr. Yılmaz, şöyle dedi:
 
"Bugün Ege Üniversitesi 8 yıl sonra devir teslim törenine daha şahitlik ediyor. Ege Üniversitesi'nin 12'nci ve ilk kadın rektörüyüm, onur, şerefle Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti ve demokrasinin Ege Üniversitesi'ni oluşturduğu geleneklerle birlikte 8 yıl geçirdik. Türkiye Cumhuriyeti'nin 4'üncü sırada kurulmuş üniversitesi Ege Üniversitesi'nin en önemli özelliği; Mirasa sahip çıkması. Adaleti, liyakati, insana verdiği değeri birlikte olma duygusunu vatana, millete, Ege Bölgesi'ne olan sorumluluklarını hiç unutmamasıdır. 8 yıl boyunca bazı kurallardan vazgeçmedik. Senatoyu her konuda katkı katılım fikir alma olarak kullandım. Gerekli olmadığı halde her konuyu senatoya getirdim. Senatomuzu internetten canlı yayınladık. 8 yıl boyunca yaptığımız işleri belgelemek için çalışmalar yaptık. 100'e yakın eser bastık, bunların çoğu ilklerdi. Bunların toplamı 16 bin 900 sayfalık birikim ve veri tabanı oluşturdu. Her başlangıcın bir sonu vardır. Bu devir töreniyle emekli oluyorum, bayrağı öğrencim aynı zamanda arkadaşıma devrediyorum. Beni ben yapan Ege Üniversitesi'dir. Ege Üniversiteli olmak bir ayrıcalıktır. 8 yılda 129 patent aldık, 70 binin üzerinde bir aileyiz ve hedeflediklerimizi tamamlamaya çalıştık. 280 bin metrekareden fazla yeni alan oluşturduk. Ben üniversiteyi, insanları ortalama yapmayan yerler olarak gördüm. Değişikliklerin önünü açan yerler olarak paylaştım. Üniversiteyi her zaman etik, estetik ve erdem temelinde yükselen bir kurum olarak söyledim." 
 
  Rektör Prof.Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitlere Allah'tan rahmet dilediğini, o zor ve sıkıntılı gecede valilikte olduğunu anlattı. Konuşmaların ardından Rektör Hoşcoşkun, Prof. Dr. Yılmaz'a plaket ve çiçek verdi. Prof. Dr. Yılmaz, Rektörlük cübbesini Prof. Dr. Hoşcoşkun'a giydirdi. Törenin ardından yeni ve eski rektörle senato üyeleri bina önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
 
"Gece gündüz çalışacağız"
 
Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yeni Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman, görevi Prof. Dr. Mehmet Füzün'den devraldı.
 
Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlük makamında gerçekleştirilen devir teslim töreninde üniversite yöneticileri ve bir grup öğretim üyesi hazır bulundu. Törende Rektör Prof. Dr. Adnan Kasman, Prof. Dr. Mehmet Füzün'e 2008 -2016 döneminde Dokuz Eylül Üniversitesi'ne hizmetleri nedeniyle teşekkür plaketi sunarken, Prof. Dr. Füzün de Prof. Dr. Kasman'a Rektörlük Cüppesi'ni giydirdi.
 
Prof. Dr. Mehmet Füzün, Dokuz Eylül Üniversitesi'nin büyük bir aile olduğuna dikkat çekerek başladığı konuşmasında, kendisinin hep "Birlikte daha iyiye" diyerek çalıştığını, Prof. Dr. Adnan Kasman'ın hizmetleri ile üniversitenin daha da iyiye gideceğine inandığını ifade etti. Prof. Dr. Adnan Kasman ise rektörlük cüppesini giydikten sonra Prof. Dr. Füzün'e değerli katkılarından dolayı teşekkür etti ve "Dokuz Eylül Üniversitesi'ni daha ileriye taşımak için gece- gündüz daha çok çalışacağız" dedi. 
 

 

Yayın Tarihi : 15.08.2016 : 15:06


Yorumlar

7978
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN