Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Xanthos Antik Kenti’nde 66’ncı Yıl Kazıları

Xanthos Antik Kenti’nde 66’ncı Yıl Kazıları
Antalya’nın Kaş İlçesi yakınlarındaki Xanthos Antik Kenti’nde 66’ncı yıl kazıları başladı.

 

Kaş yakınlarındaki Dünya Kültür Mirası Ana Listesi’ne 1988 yılında alınan Xanthos Antik Kenti’nde bu yılki kazı çalışmalarına başlandı. 1950 yılında Fransız arkeologların başladığı kazı çalışmaları son 6 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi(AÜ) işbirliğinde yürütülüyor. Başkanlığını AÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Burhan Varkıvanç’ın yürüttüğü kazı çalışmalarına bu yıl 8 bilim insanı, 4 arkeoloji öğrencisi ve 9 işçi katılıyor. Bu yıl 2 ay sürecek kazılar Batı Agora ve Likya Yapısı’nda yoğunlaşacak.
 
"ÇOK ÖNEMLİ BİR KENT"
 
Kazı Başkanı Prof.Dr. Burhan Varkıvanç, bu yılki kazılarda bütçe ödenekleri nedeniyle ekibin yarıya indirildiğini anlatırken şöyle dedi:
 
"İki alanda yaptığımız kazıların yanında, geçen yıllarda yaptığımız kazılarda ortaya çıkarılan buluntuların inceleme ve düzenleme çalışmalarını yapıyoruz. Kazı alanlarında çizim tespit çalışmaları yapıyoruz. Xanthos Antik Kenti, Arkaik ve klasik dönemde Likya Birliği’ne başkentlik yapmış çok önemli bir kent. Kahramanlıklarıyla ünlü. Pers ve Roma saldırıları sırasında güçlü direnişleri ve intiharlarıyla ünlü. Türkiye’den uzun kazıların sürdüğü antik kentlerden biri."
 

Yayın Tarihi : 14.08.2016 : 10:49


Yorumlar

2921
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN