Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP'de Taşlar Yerinden Oynuyor

CHP'de Taşlar Yerinden Oynuyor
Cumhuriyet Halk Partisi'nde istifa krizi kulislerde yaşanan gelişmelerle hızlı bir biçimde devam ediyor. Krizin perde arkasında yaşananlar da belli olmaya başladı.

 

Burak Cilasun / Ben TV
 
CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel'i istifaya götüren süreç, parti içi kaynaklara göre Genel Merkez ve İzmir arasında başlayan çekişmenin bir sonucu olarak görülüyor.
 
Gerilim, kurultayla başlıyor
 
İddiaya göre yerel seçimlerdeki aday belirleme sürecinde İzmir ekibinin Genel Merkez'e yönelik tutumu sonrasında fitili ateşlenen süreçte, İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır'ın son kurultay ile birlikte genel sekreterlik görevine gelmesiyle Genel Merkez İzmir ekibine yönelik tavrını ortaya koydu.
 
Bu gelişme sonrasında Kılıçdaroğlu'nun Seferihisar ziyaretlerindeki planlamada CHP İzmir İl Başkanlığı'nın devreden çıkmasıyla birlikte gerilen ipler Çanakkale'deki il başkanları toplantısı ve Anafartalar Anması öncesinde kendini iyice gösteriyor. Genel Merkez, CHP İzmir İl Başkanlığı'na haber vermeden belediyeleri arayıp Çanakkale'deki organizasyona otobüs ve katılımcı ziyareti isteyince, İzmir'de işler karışıyor.
 
Genel Merkez'in bu talebinin parti içi hiyerarşinin dışında olmasıyla birlikte CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel istifa kararı alıyor. Partiye yakın kaynaklara göre Yüksel'e sakin olmasını söyleyen Kocaoğlu'nun çabası da istifanın önüne geçemiyor.
 
Otelde kritik zirve
 
İstifa kararının netleşmesiyle birlikte harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediye başkanlarını Büyükşehir'de toplayıp adeta bir kriz masası oluştuyor. Toplantıda, başkanlardan oluşan bir heyetin, Kılıçdaroğlu ile mini bir zirve gerçekleştirmesine karar veriliyor. Başkanlar, başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere,  Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila'dan oluşan 4 kişilik bir heyeti seçiyor. 
 
Adnan Menderes Havalimanı'ndaki karşılama sonrası Kılıçdaroğlu ile birlikte Seferihisar'a giden 4 kişilik başkanlar heyeti, CHP Lideri ile bir araya gelerek, Yüksel'in istifasının kabul görmemesini, Genel Başkan'ın Yüksel'i vazgeçirmesini talep ediyor. Toplantı sırasında parti içi kaynaklardan edinilen bilgilere göre İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na,  Bizim görevimiz sizi karşılamak, ancak sekreteryanıza ulaşamıyoruz. Programı öğrenemiyoruz.” diyerek, sitemde bulunuyor. Başkanları dinleyen ve bilinen sessiz tavrını koruyan Kılıçdaroğlu'nun “Ankara'ya dönünce ilgileniriz.” ifadesi toplantıyı bitiren söz oluyor.
 
Yeni bir kurultay mı geliyor?
 
Seferihisar'da bunlar yaşanırken aşağı yukarı aynı saatlerde CHP İzmir İl Başkanlığı'nda toplanan il yönetimi yeni başkanını seçiyor.   Asuman Ali Güven'in yeni il başkanı olarak seçildiği hızla hazırlanan bir basın bildirisiyle ilan ediliyor.
 
CHP'nin uzun günü bu gelişmelerle sona ererken, parti içi kuvvetli kaynaklar Asuman Ali Güven'in ve yönetimin kısa sürede istifalarının isteneceğini, 45 günlük sürede yeni bir kurultay yapılabileceğini dile getiriyor. Bu gelişmeler ışığında da, en son 8 ay önce gergin bir kurultay yaşayan CHP İzmir İl Örgütü, şimdi yeni bir kurultaya hazırlanacağa benziyor.

Yayın Tarihi : 11.08.2016 : 14:04


Yorumlar

8232
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN