Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bornova'nın Yol Yatırımları Hız Kesmiyor

Bornova'nın Yol Yatırımları Hız Kesmiyor
500 bine yaklaşan nüfusu ile her geçen gün büyüyen ve gelişen Bornova’yı geleceğe hazırlayan Bornova Belediyesi, ilçede trafik sıkıntısı yaşanmaması için yollar, köprüler ve kavşak projelerini ard arda hayata geçiriyor. Eski köy yerleşimlerinden, tüm mahallelere ilçenin dört bir yanında yatırımlar sürerken, ana arterlerdeki önemli çalışmalar İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütülüyor.

 

Bornova Belediyesi, 500 bine yaklaşan yerleşik, 1.5 milyonu bulan günlük hareketli nüfusu ile pek çok ilden bile büyük olan Bornova’nın dört bir yanında yollar,  köprüler ve kavşak düzenleme projelerini ard arda hayata geçiriyor Her geçen gün gelişen ve büyüyen ilçede trafik sıkıntısı yaşanmaması için önemli projeler tamamlanıyor.
 
Ankara Caddesi’ni rahatlatacak
 
2014 yılından bugüne yapılan çalışmalar kapsamında 57. Topçu Tugayı önünden 25 metre genişliğinde imar yolu açılarak İstanbul Caddesi ‘nden Bornova’ya ana arter girişi sağlandı. Bu yol önümüzdeki süreçte Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ne başlanacak. Böylece, alternatif bir güzergah yaratılıp, Ankara Caddesi’nin trafik yükü azaltılmış olacak.
 
Evka – 3 ve Çamdibi’ne köprü 
 
Bornova Belediyesi, kenti içi trafiğini rahatlatmak amacıyla köprü geçişleri de yaptı. Bornova Merkez’den Çamdibi – Yeşilova Bölgesi’ne geçiş, Yıldırım Beyazıt Caddesi’ne bağlanan köprü ile daha sağlıklı bir hale getirildi. Cengizhan Caddesi’nin sonuna yapılan köprüyle de Evka – 3,  4. Sanayi Sitesi ve Okullar bölgesine bağlandı. Bu iki noktada kavşak ve çevre düzenlemesi de yapıldı. 
 
Yol genişletme çalışmaları
 
Doğanları Pınarbaşı’na bağlayan yol gidiş-geliş iki şeritten, 2 gidiş 2 geliş olmak üzere 4 şerit haline getirildi. Genişleyen yol aynı standarttaki Pınar Caddesi’ne bağlandı. Yıllardır büyük sıkıntı yaşanan Çevre Yolu’ndan Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’ne girişteki mevcut üç şeritli yol 5 şeride çıkarıldı.
 
Stat ve Spor Kompleksi çevresi
 
Doğanlar’daki Yeni Bornova Stadı’nın çevre yolları, özellikle maç günleri trafik sorunu yaşanmaması için yeniden düzenlendi. Atatürk Spor Kompleksi ve çevresinde stabilize yollar parke taşla kaplandı. Bölgede 50 bin metrekare parke taş döşendi. 
 
Viyadük altlarından yararlanıldı
 
Trafik yoğunluğu yaşanan bölgelerde alternatif güzergahlar oluşturuldu. Çevre yolu altından Forum Bornova’ya geçiş için yeni bir yol açıldı. Yine Çevreyolu viyadük altı kullanılarak Yavuz Caddesi'nden 909 sokak ve Atatürk Mahahallesi'ne geçiş sağlandı. 
 
Köylere Parke Taş ve Kolay Ulaşım
 
Tüm köyiçi yolları parke taşla kaplandı, köylere giden yollar yenilendi.  İhtiyaç duyulan yerler beton bariyerlerle daha güvenli hala getirildi.
 
Rakamlarla yol yatırımları
 
2014 yılından 2016 yılı Ağustos ayına kadar yapılan çalışmalar kapsamında kullanılan malzeme ve yapılan parketaş, beton ve asfalt yolların miktarı ile uzunluğu ise şöyle:
 
567 bin metrekare parketaş / 98 km parketaş yol
100 bin metrekare beton yol / 16.5 km beton yol
44 bin 500 ton asfalt / 59.5 km asfalt yol
13 bin metre görme engelli taşı 
47 bin metrekare parke taşı sökülüp yeniden döşendi
2016 yılının kalan bölümünde ise 19 bin ton asfalt alınıp, 21 km yol yapılacak.
 
İhalesi Yapılan Projeler
 
Çamdibi sokakları tamamlanan alt yapı çalışmalarının ardından yeni baştan ve tamamen parke taşla kaplanacak. Projesi hazırlanan çalışma kapsamında ise Küçük Parkı’ın yolları da yeniden düzenlenecek.

Yayın Tarihi : 11.08.2016 : 11:48

Etiketler : bornova belediyesi    yol çalışmaları    başkan olgun atila    asfalt    kavşak düzenleme    köprü       


Yorumlar

5709
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN