Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Alaattin Yüksel İstifa Etti

CHP İzmir'de deprem etkisi yaratan bir gelişme yaşandı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun Seferihisar'a yapacağı ziyaret, partide krize yol açtı.

 

Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi'nde sıcak bir gelişme yaşandı. Çanakkale'de düzenlenen il başkanları toplantısına katılmayan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile telefonla konuşan CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel istifa kararı aldı.

İddiaya göre Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Seferihisar'a gerçekleştireceği ziyareti basından öğrenen Yüksel, bu duruma tepki göstererek göreve devam etmeme kararı aldı.

Alaattin Yüksel'in aldığı istifa kararı sonrası Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksel'i istifadan vazgeçmesi için aradı ancak Karar değişmedi. Yaşanan gelişme CHP İzmir İl Örgütü'ne bomba gibi düşerken, partide bundan sonra yaşanacak gelişmelere ilişkinse henüz bir açıklama yapılmadı. 

CHP İzmir İl Başkanlığı'ndan Yüksel'in istifa metni servis edilirken, 'Ne bir tartışma, ne bir gerginlik' başlığının kullanılması dikkat çekti.

İŞTE YÜKSEL'İN İSTİFA AÇIKLAMASI:

'Henüz açıklamayacaktım ama...'

"Bazı Basın yayın organlarında CHP İzmir İl Başkanlığı görevimden istifa ettiğim ve bunun sebebinin de Sayın Genel Başkanımızla yaşadığım bir tartışma olduğu haberleri yansımıştır.
 
CHP İzmir İl Başkanlığı görevimden istifa etme kararı aldığım doğrudur. Ancak bunun sebebi Sayın Genel Başkanımızla yapılan bir tartışma değildir, böyle bir tartışma olmamıştır hayal ürünüdür. Türkiye böylesine olağanüstü bir dönemden geçerken, her dönemde olduğu gibi bu dönemde de parti içi tartışmalardan uzak durmaya özen göstermiş ve buna asla fırsat vermemişimdir. İstifa kararını kişisel olarak 9 Ağustos Pazartesi günü almama rağmen, CHP İzmir örgütlerimizin ilçe başkanları ile birlikte Çanakkale'de "Anafartalar Zaferi" törenlerinde olmaları sebebiyle, onlarla paylaşmadan açıklamamak için duyurmadım. Aynı zamanda Sayın Genel Başkanımızın İzmir'e gerçekleştireceği ziyaretinde gündemine uygun bir şekilde geçmesi, kamuoyunda yeni söylentilere mahal verilmemesi için, istifa kararımı açıklamadım. Kaldı ki, resmi olarak da istifa dilekçimi, örgütümle henüz istişarede bulunmadığım için genel merkezimize yollamamıştım.
 
'Partime olan bağlılığımda hiçbir değişiklik yoktur'
 
"İstifa  kararı almamın ardından, bu karardan bir şekilde haberi olan Sayın Genel Başkanımız beni arayarak bu kararımdan vazgeçirmeye çalışmıştır ve sadece bu sebeple aramızda bir telefon görüşmesi geçmiştir. Bu kararın  sebebi, ne bir tartışma, ne de bir gerginliktir. Bu kararı tamamen yönetimsel düşünce farklılıkları, çalışma şekillerinin uyuşmaması ve bu ortamda partime daha fazla faydalı olamayacağımı düşünmemden dolayı vermiş bulunmaktayım. Bir kez daha ifade etmek isterim ki, neredeyse bir ömür boyudur hizmet ettiğim, önemli görevlerde bulunduğum partime olan bağlılığım, Türkiye'nin gelişmesi ve partimin yükselmesi için göstereceğim gayrette hiç bir değişiklik yoktur. Bu istifa belki de, daha genç ve idealist  kadroların önünü açmak içinde bir başlangıç olacaktır."
 
"Tüm açıklamalarım doğrultusunda, artık böylesine önemli kurumsal bir makamdansa, partimiz sade bir neferi olarak Cumhuriyet Halk Partisine ve ülkeme daha özgür ve faydalı hizmet edeceğime inanmaktayım. Aynı zamanda partimle olan bağımın asla kopmayacağını, ama gelinen noktada bu ayrılığın kaçınılmaz olduğunu tüm parti örgütümle ve kamuoyuyla paylaşırken, görev sürem boyunca bana hep destek olan, birlikte çalışmaktan onur duyduğum  ve birlikte tarihi işlere imza attığımız başta yönetim kurulum olmak üzere, ilçe başkanlarım, belediye başkanlarım, PM ve YDK üyelerimiz, Milletvekillerimiz, Meclis Üyelerimiz ve tüm parti üyelerime çok teşekkür ederim. Elbette bu görev süresince partimize ve şahsıma desteklerini esirgemeyen tüm Demokratik kitle örgütlerine  ve dernek başkanlarına, muhtarlarımıza ve en çokta İzmirli hemşerilerimize canı gönülden teşekkürü borç bilirim. Bundan sonra tam demokratik ve laik bir Türkiye için, cumhuriyet ve adalet için yapılacak tüm çalışmalarda partimle ve İzmir ile yürüyeceğimden kimsenin şüphesi olmasın."
 
İSTİFANIN PERDE ARKASI
 
Alaattin Yüksel, CHP’nin 4 Ağustos’ta Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla yaptığı mitingin sönük geçtiği iddialarına tepki göstermişti. Kılıçdaroğlu’nun yarınki Seferihisar Belediyesi’nin Yaratıcı Yazarlık Merkezi’nin açılışı için İzmir’e geleceğinden son anda haberdar olduğu belirtilen Yüksel, dün CHP liderinin Çanakkale’de yaptığı il başkanları toplantısına katılmadı.
 
Alaattin Yüksel sıkıntısını dile getirip istifa edeceğini söyleyince, CHP Genel Sekreteri İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır kendisini ikna etmeye çalıştı, ancak başarılı olamadı. Yüksel, bugün sabah saatlerinde kendisine yakın olan ilçe başkanları ve il yöneticilerini telefonla arayarak, "Artık yeter, kararım kesin, istifa edeceğim" dedi ve istifasını açıkladı.
 
Bu arada CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bugün Çanakkale’deki programının ardından karayoluyla İzmir’e gelecek. Kılıçdaroğlu’nun saat 17.00’de Seferihisar’da olması bekleniyor.

Yayın Tarihi : 10.08.2016 : 10:30

Etiketler : Cumhuriyet Halk Partisi    Alaattin Yüksel    istifa   


Yorumlar

2575
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN