Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dolar Düşüşe Geçti

Dolar Düşüşe Geçti
Geçen hafta 3 civarında sert dalgalı bir seyir izleyen ve gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışan dolar/TL, Moody's'ten Cuma günü bir kredi notu indirimi gelmemesiyle birlikte yönünü aşağı çevirdi.

 

Cuma günü 3.02'nin hemen altında işlem gören dolar/TL sabah güne saat 08.50'de 3.9855/3.9870 seviyesinde başladı. Cuma günü akşam saatlerinde 3.18 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.1485/3.1502, 3.34 civarında olan euro/TL ise 3.3112/3.3133 seviyesinde bulunuyor.
 
Dolar/TL, darbe girişimi sonrası 3.0970 ile tarihi zirveyi görürken, 15 Temmuz Cuma günü darbe girişimi öncesi kapanış seviyesine göre TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 6.7'ye ulaşmıştı. Şu anda ise bu kayıp yüzde 3 civarında seyrediyor.
 
MOODY'S NE DEDİ?
 
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başladığı kredi notu gözden geçirmesinin sona ermediğini açıkladı.
 
Moody's tarafından Cuma gecesi yapılan açıklamada, gözden geçirmenin 18 Temmuz'dan itibaren 90 gün içinde tamamlanacağı belirtilerek, "Moody’s darbenin başarısız olmasına rağmen Türkiye’nin (politika üreten kurumlar, iş iklimi, dış şoklara karşı tamponlar ve büyüme görünümünün) karşı karşıya olduğu mevcut zorlukların darbe girişimi sonrasında artacağını düşünmeye devam etmektedir" denildi.
 
Kuruluş Türkiye'nin kredi notunu "negatif" görünüm ile yatırım yapılabilir en düşük seviye olan Baa3 düzeyinde derecelendiriyor. Türkiye derecelendirme kuruluşlarından sadece iki tanesinden yatırım yapılabilir düzeyde nota sahip.
 
Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Moody's sonrası piyasada bir rahatlama var. Her ne kadar bu bir not teyidi olmasa ve kuruluş bir karar açıklamayı ileri bir tarihe ertelese de bu bile piyasaya destek sağladı. Bu hafta Cumhurbaşkanı'nın Rusya'ya gidişi yakından takip edilecek. İki ülke ilişkilerinin tekrar düzelmesi ekonomi açısından önemli bu ziyaret yakından takip edilecek" dedi.
 
ERDOĞAN - PUTİN GÖRÜŞMESİ BEKLENİYOR
 
Bankacılar bugün iç piyasada açıklanacak sanayi üretimi verilerinin, iç siyasi gelişmelerin bu hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyareti ile küresel piyasaların takip edileceğini söylediler.
 
Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yarın Rusya'nın St.Petersburg kentinde bir görüşme yapması bekleniyor.
 
TAHVİL FAİZLERİ NE KADAR OLDU?
 
Tahvil bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta yüzde 9.82 seviyesinde gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.90 oldu. İki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.25 seviyesinden gerçekleşti.

Yayın Tarihi : 08.08.2016 : 11:32

Etiketler : dolar    döviz    fed    merkez bankası    moody\'s       


Yorumlar

8701
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN