Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Darbe Girişimi, Otomotiv İhracatını Etkilemedi

Darbe Girişimi, Otomotiv İhracatını Etkilemedi
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ihracatı temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 1.7 milyar dolar oldu. Temmuz ayında AB ülkelerine yüzde 10 artışla 1.3 milyar dolar ihracat kaydeden otomotivin, ocak-temmuz dönemi ihracatı da yüzde 11 artışla 13.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, 15 Temmuz’daki darbe girişimi ardından Türkiye otomotiv sanayinin üretim ve ihracatında herhangi bir sorun görülmedi...

 

Türkiye ihracatının lider sektörü otomotiv endüstrisinin yılbaşından bu yana süregelen yükseliş grafiği temmuz ayında da devam etti. Temmuz ayında ihracatını artıran tek sektör olan otomotivin, aynı zamanda Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı pay 2008 yılından bu yana en yüksek düzeyine çıktı.
 
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv sektörünün temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 1.7 milyar dolar oldu. Sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay da son 8 yılın en yüksek oranı olan yüzde 19.7 düzeyine yükseldi. Otomotivin ocak-temmuz dönemi ihracatı da yüzde 11 artışla 13.4 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, 15 Temmuz’daki darbe girişimi ardından Türkiye otomotiv sanayinin üretim ve ihracatında herhangi bir sorun görülmediğine ve işlerin normal seyrinde devam ettiğine dikkat çekti. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, "Temmuz ayı ihracatında kaydedilen yüzde 5 oranında artış, otomotiv endüstrisinin yaşanan gelişmelerden olumsuz etkilenmediğini ortaya koyuyor. Üretimden gümrüklere kadar hiçbir aşamada aksaklık yaşanmıyor. Sektör olarak gerek sanayimizi gerekse Türkiye ekonomisini güçlendirmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz" dedi.
 
OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, bayram tatili nedeniyle geçen yılın temmuz ayına kıyasla daha az çalışılmasına rağmen otomotiv endüstrisinin yükselişini sürdürdüğünün de altını çizdi. Temmuz ayında ürün grupları bazında yüzde 25’e varan oranlarda artış kaydedildiğini belirten OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “Endüstrinin en büyük iki pazarı Almanya’ya ihracatımız yüzde 14, İtalya’ya yüzde 33 arttı. Almanya’ya yönelik artışta, binek otomobiller ihracatının yüzde 157 gibi rekor seviyede yükselmesi etkili oldu. AB ülkelerine ihracatımız da yüzde 10 artarak 1,3 milyar dolara yükseldi” diye konuştu.
 
ÜRÜN GRUBUNDA YÜZDE 25’E VARAN ORANLARDA ARTIŞ OLDU
 
Ürün grubu bazında ihracat artışı önceki aylarda olduğu gibi temmuz ayında da sürdü. Geçen ay binek otomobil ihracatı yüzde 25 artarak 608 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı da yüzde 4 artışla 381 milyon dolar oldu. Otomotiv yan sanayi ihracatı ise yüzde 12 azalarak 597 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 4 azalarak 86 milyon dolar olarak gerçekleşti.
 
Binek otomobiller ürün grubunda en büyük pazar olan İtalya’ya ihracat yüzde 113 gibi yüksek bir oranda artış gösterdi. Yine önemli pazarlardan Almanya’ya yüzde 157, Slovenya’ya yüzde 24, Polonya’ya yüzde 94 ihracat artışı oldu. Diğer önemli pazarlardan İsrail’e ise yüzde 21, Birleşik Krallık’a da yüzde 54 düşüş kaydedildi.
 
Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar grubunun en büyük ihracat pazarı olan Birleşik Krallık’a yüzde 35 düşüş olmasına rağmen, diğer önemli pazarlardan Hollanda’ya yüzde 160, Slovenya’ya yüzde 52, Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 100 ve Almanya’ya yüzde 46 ihracat artışı kaydedildi. Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda ise en önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 21, Almanya’ya da yüzde 24 düşüş oldu. Suudi Arabistan ise bu ürün grubunda çok yüksek oranlı artış ile en fazla ihracat yapılan ikinci ülke konumuna yerleşti.
 
EN BÜYÜK PAZAR AB’YE İHRACAT YÜZDE 10 ARTTI
 
Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu pazarında en büyük pazarı olan AB’ye yönelik ihracatı temmuz ayında da yükselişini sürdürdü. Temmuz ayında AB ülkelerine gerçekleştirilen otomotiv ihracatı yüzde 10 artışla 1,3 milyar dolar olurken, AB’nin sektör ihracatından aldığı pay da yüzde 78 olarak gerçekleşti. Temmuz ayında alternatif pazarlar arasındaki Eski Doğu Bloku ülkelerine yüzde 12 ihracat artışı olurken, Afrika Ülkeleri’ne ihracat ise yüzde 21 geriledi.

Yayın Tarihi : 07.08.2016 : 13:31

Etiketler : Darbe    Girişimi    Otomotiv    İhracatını    Etkilemedi    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9851
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN