Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bornova Evde Bakıyor

Bornova Evde Bakıyor
Sosyal belediyecilik uygulamaları ile Türkiye’ye örnek olan Bornova Belediyesi sağlık alanındaki çalışmaları ile de öne çıkıyor. Evde bakım hizmetleri ve hasta nakil çalışmalarında bu güne kadar 92 bin 36 defa ev ziyareti gerçekleştirildi.

 

 
Bornova Belediyesi’nin Evde Bakım Hizmetleri 2016 yılında da katlanarak devam ediyor. Evde Bakım Hizmetleri kapsamında oluşturulan ekipler, “Evde gebe, lohusa, bebek bakımıö, “Evde Ağız ve Diş Sağlığı Bakımıö ve “Evde Yaşlı Bakımıö ile sağlık kuruluşlarına hasta nakil hizmetleriyle ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşuyor. Psikolog, berber ve diyetisyenlerin yer aldığı ekipler ihtiyaç sahiplerine her türlü bakım hizmeti veriliyor. Bornova Belediyesi ekipleri 2016 yılının ilk 6 ayında 8 bin 948 ev ziyareti gerçekleştirdi.
 
Bornova sınırları içinde yaşayan ve evinden dışarı çıkamayan, hareket kabiliyeti az veya olmayan 60 yaş üzerindeki yatağa bağımlılar, yoksullar ile kimsesizler düzenli olarak ziyaret ediliyor. Yaşılıların saç traşından çarşaf değişimine kadar her türlü ihtiyaçları karşılanırken, tansiyon, kan şekeri ve kolestrol ölçümleri de düzenli olarak yapılıyor. Ekiplere pisikologlar da eşlik ediyor. Ayrıca bakım hizmetleri kapsamında diş doktoru tarafından ağız ve diş sağlıkları da kontrol altında tutuluyor.
 
GEBE, LOHUSA VE BEBEK BAKIMLARI
 
‘Evde gebe ve lohusa bakım hizmetleri’ kapsamında görevli ebe ve hemşireler, gebe ve lohusaların kontrollerini evlerinde yapıyor. Gebelerin açlık kan şekeri ve kolesterol ölçümleri yapılırken psikolojik destek de verilerek doğuma hazır olmaları sağlanıyor. Yeni anne olmuş kadınlara ise bebek emzirme eğitimi veriliyor. Bebeğin boy, kilo, baş ve karın çevresi takibini de düzenli ziyeretlerle gerçekleştiriyor. Ayrıca psikomotor gelişimi izlenip, aşı kontrolü yapılıyor.
 
UZMAN EKİPLER HİZMET VERİYOR
 
2010 yılında hizmete başlayan Evde bakım Hizmetleri kapsamında bu güne kadar 92 bin 36 kez ev ziyareti yapıldı. Bornova Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 6 hemşire, 7 ebe, 12 yaşlı bakım elemanı, berber, diyetisyen, diş hekimi ve psikologtan oluşan ekipler, yaşlı bakımında 40 bin 995 ev ziyareti yaptı. Gebe bakımında 15 bin 249, loğusa 8 bin 95, bebek 17 bin 347, ağız ve diş sağlığında ise 2 bin 978 ziyaret gerçekleştirildi. Sağlık kuruluşlarına hasta nakil aracı hizmetinde ise 7 bin 402 sefer yapıldı.

Yayın Tarihi : 04.08.2016 : 12:21

Etiketler : Bornova    Evde    Bakıyor    Bölge   


Yorumlar

9760
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN