Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?
Çoğu kişi dişleri fırçalamayla diş taşının geçeceğini düşünse de geçmez. Peki diş taşı (tartar) nasıl geçer? Diş taşlarını geçirmek için ne yapmak gerekir?

 

Diş taşı (tartar) nedir?
 
Dişlemizde saydam bir plaka bulunur. Her gün iki kere dişlerimizi fırçalamadığımızda ve gerektiği zaman diş ipiyle temizlemediğimizde bu tabakada bakteriler birikir ve tabaka kalsifiye olarak giderek sertleşmeye başlar. Bu sertleşen plakaya da tartar veya diş taşı denilir. Bu plaka da pürüzlü ve sert bir yüzey olduğu için diş fırçasıyla temizlenemez.
Tartar tabakası temizletilmediği takdirde giderek kalınlaşacağından diş etlerini de rahatsız etmeye başlayacaktır.
 
Diş taşları nasıl temizlenir?
 
Diş taşı oluştuğunda bu durum diş etlerinizi ve genel ağız sağlığı ve hijyenini de etkileyeceğinden en iyi çözüm bir diş doktoruna başvurmak. Diş doktoru, kullanacağı birtakım ultrasonik ve periodontik aletlerle anestezi olmadan diş taşını temizleyebilir.
 
Diş taşları temizlendikten sonra yapmanız gereken şey bir daha oluşmaması için ağız ve diş bakımına mümkün olduğunca özen göstermektir. Bunun için günde iki kez, hatta üç kez dişlerinizi fırçalamalısınız, diş fırçasının temizleyemediği yerleri diş ipiyle temizlemelisiniz. Ayrıca şekerli yiyecek ve içecekleri mümkün olduğunca tüketmemeye çalışmalısınız.
 
Kaynak:Milliyet

Yayın Tarihi : 04.08.2016 : 11:09

Etiketler : diş taşı    nasıl temizlenir    diş sağlığı   


Yorumlar

7635
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN