Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kerimcan'ı Nasıl Etkileyecek?

Kerimcan'ı Nasıl Etkileyecek?
Twitter, Instagram ve Facebook’taki reklamlardan ve ürün tanıtarak para kazanan fenomenlerden vergi alınacak. Stopaj kesintisi şeklinde alınacak verginin yüzde 15 düzeyinde olması bekleniyor. Bu durumun son günlerde aylık kazancıyla dudak uçuklatan Kerimcan Durmaz'ı nasıl etkileyeceği de merak konusu...

 

Snapchat'te paylaştığı videolarla sosyal medya fenomeni olduktan sonra DJ'liğe adım atan Kerimcan Durmaz adeta para basıyor.  Daha önce aylık gelirinin 200 bin TL'yi geçtiği söylenen Durmaz, Temmuz ayında kazancını katladı. İnternet üzerinden ünlenen ve para kazanan fenomenin vergi ücretinin yüksek olacağı söyleniyor. 
 
İnternet Kazançları Nasıl Vergilendirilecek?
 
İnternet üzerinden gerçekleştirilen reklam ve tanıtım hizmetlerinin vergilendirilmesi konusunda önemli bir adım atılıyor. Bu kapsamda, ürün tanıtımından dolayı her gün binlerce lira para kazanan sosyal medya fenomenlerinden de vergi alınacak. Vergiden, ürün tanıtımı yaptıran reklamverenler ile buna aracılık eden reklam şirketleri de sorumlu olacak.
 
Konuyla ilgili yasal düzenleme TBMM’ye sunulan torba kanun tasarısı ile gerçekleştirilecek. Tasarıya bu amaçla iki madde konuldu. Gelir Vergisi Kanunu’nun “Vergi tevkifatı”nı düzenleyen 94. maddesine internetle ilgili işlemler de eklenecek. Vergi Usul Kanunu’nun “Vergi kesenlerin sorumluluğu” başlıklı 11. maddesinde de değişiklik yapılacak.
 
Stopaj Kesilerek Vergi Alınacak
 
Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal medyadaki ürün tanıtımı ve reklamlardan şu an herhangi bir vergi alınamıyor. Yasa değişikliğiyle bunlardan vergi alınması ve alınacak vergi oranının belirlenmesi konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki verilecek.
 
Bakanlar Kurulu, ödeme yapılan kişilerin vergi mükellefi olup olmamasına, ödeme yapan ya da ödemeye aracılık edenlerin vergi kesintisi yapma zorunluluğu bulunup bulunmamasına, ödemenin konusunun mal veya hizmet alım satımı olup olmamasına, elektronik ortamda gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bakmadan tüm bu işlemlere taraf veya aracı olanlara vergi kesintisi yapma yükümlülüğü getirebilecek.
 
Vergilemenin, stopaj kesintisi şeklinde yapılması öngörülüyor. Bakanlar Kurulu yüzde 0 ile 25 arasında değişen vergi oranı belirleyecek. Vergi oranının yüzde 15 düzeyinde olması bekleniyor.
 
‘İnterneti ‘İşyeri’ Sayacağız’
 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 17 Mayıs 2016’da Habertürk’e yaptığı açıklamada ünlülerin ve çok sayıda takipçisi bulunan blogger’lerin ürün tanıtım mesajlarından vergi alınması için Vergi Usul Kanunu’nda değişiklik yapacaklarını belirtmişti. Ağbal, ”Yapacağımız değişiklikle internet alanını artık ‘işyeri’ sayacağız. Bir şekilde, elektronik ortamda bu alan üzerinde bir hizmet sunuyorsa ve bundan gelir elde ediyorsa, artık mükellef olacaklar” demişti.
 
Kaynak: Habertürk

Yayın Tarihi : 04.08.2016 : 10:24

Etiketler : sosyal medya    ekonomi    kerimcan durmaz    vergi    kazanç    internet    fenomen    sosyal medya fenomeni    ünlü       


Yorumlar

6235
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN