Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İranlılar Yatırım Yapmak İstiyor

İranlılar Yatırım Yapmak İstiyor
Menemen Ticaret Odası, İzmir ve Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen İran’lı yetkilileri konuk etti. İranlı konuklar iki ülke ticaretinin potansiyellerine göre çok düşük hacimde olduğunu belirterek işbirliği önerisinde bulundu.

 

 
Toplantıya İran Ankara Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard , İran Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Hamid Zadboom, İran İslam Cumhuriyeti Fahri Ataşesi Emir Ansari, Menemen Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Azgın, Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Güral, Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Akbarlak, Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka , Menemen Ticaret Odası Meclis üyeleri katıldı. Konuk Büyükelçi Fard ve Ticaret Ataşesi Zadboom, İran’daki ambargoların kaldırılması sonrasında ülkelerindeki durum ve Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkilerdeki son gelişmeler hakkında bilgilendirmenin yanı sıra kendileriyle iş yapmak isteyen üyelerin sorularını yanıtladı.
 
Büyükelçi Fard, "İki ülkenin ekonomileri birbirini tamamlayan ekonomilerdir. ’Kazan- kazan formülü’yle hareket edilmelidir. İki ülkenin farklı güçlü meziyetleri vardır. İşbirliği yapmak isteyen bizimle irtibata geçsin" diyerek çağrıda bulundu. Ticari ataşe Zadboom da "İki ülkenin de ticari hacmi potansiyellerine göre çok düşük, artırılmalı" tespitinde bulundu.
 
Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Güral ise İran ve Türkiye arasında köprü olduklarına vurgu yapıp, "Menemen Ticaret odası olarak İran ile işbirliklerimiz var. 1500 üyemizin yarısı ithalat ve ihracat ile uğraşıyor, petrol ve enerji sektörü ile uğraşan üyelerimizi davet ettik. Türkiye’mizin ekonomisini geliştirmek için her türlü girişimlerde bulunuyoruz.Ambargo kalktıktan sonra ilişkiler ve ticaret hacmimiz daha da genişleme yolundadır" dedi.
 
Menemen Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Azgın "İran ile 30-35 yıldır devam eden ikili ticari görüşmelerimizi uluslararası politikadan ve siyasi gerilimlerden etkilenmeden sürdürmeye çalışıyoruz" dedi.
 
Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka ise "İran’a uygulanan yaptırımlar nedeniyle iki ülke arasındaki ticaret fazla gelişmedi. Ambargonun kalkmasıyla İran’ın dünya ekonomisine tekrardan entegre olmasının hiç şüphesiz olumlu etkilerini göreceğiz. Çünkü İran, Türkiye’nin önemli bir ticari partneri. Aliağa’da organize sanayi bölgesi, petrokimya, liman-lojistik, demir-çelik, gemi geri dönüşüm ve enerji sektörlerinde yerli ve yabancı pek çok yatırımcı bulunuyor. Aliağa’daki kimya firmalarıyla ticaret yapmak isteyen İranlı firmalarda bulunuyor. İranlı işadamlarına Aliağa’da yapmayı düşündükleri veya planladıkları yatırımlar konusunda oda olarak gerekli yardımlarda bulunabiliriz" diye konuştu.
 
 

Yayın Tarihi : 03.08.2016 : 16:50

Etiketler : İranlılar    Yatırım    Yapmak    İstiyor    Bölge   


Yorumlar

3128
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN