Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Başbakan Yardımcıları ve Bakanlar YAŞ Üyesi Oldu

Başbakan Yardımcıları ve Bakanlar YAŞ Üyesi Oldu
YAŞ'ın yapısı değişti...

 

Yüksek Askeri Şura'nın Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki  Kanun'da da bazı değişiklikler yapıldı.Olağanüstü hal  (OHAL) kapsamında yayımlanan kanun  hükmünde kararnameye göre, Yüksek Askeri Şura Başbakan, Genelkurmay Başkanı,  Başbakan yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı ve Milli  Savunma Bakanı ile kuvvet komutanlarından oluşacak. Mevcut kanun kapsamında şuranın üyeleri Başbakan, Genelkurmay Başkanı,  Milli Savunma Bakanı, kuvvet komutanları, ordu komutanları, Jandarma Genel  Komutanı, Donanma Komutanı ile silahlı kuvvetlerdeki orgeneral ve oramiraller  olarak belirlenmişti.
 
Değişiklikle şura üyeleri Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan  yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma  Bakanı ile kuvvet komutanları oldu. Şuranın görevlerinin belirlendiği ilgili maddenin, "Başbakan,  Genelkurmay Başkanı veya Milli Savunma Bakanı'nın lüzum gördükleri hallerde  silahlı kuvvetlerle ilgili diğer konular halinde görüş bildirmek" fıkrası ise  "Başbakan'ın, lüzum gördüğü hallerde silahlı kuvvetlerle diğer konular halinde  görüş bildirmek" olarak değiştirildi.
 
ŞURA'NIN SEKRETERYASI
 
Mevcut kanun kapsamında Genelkurmay 2. Başkanı Şura'nın genel  sekreteri olarak görevlendiriliyordu. Değişiklikle Şura'nın sekretarya hizmetleri  Milli Savunma Bakanlığınca yürütülecek.  Şura'nın çalışma usulleri, genel  sekreterliğin her türlü iş ve işlemleri Yüksek Askeri Şura ile kabul edilecek bir  iç tüzükle düzenleniyordu. Değişiklikle, söz konusu işlemler Başbakanlık  tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.
 

Yayın Tarihi : 31.07.2016 : 12:20

Etiketler : Haber    haberler    yaş    yapısı değişti    bakanlar    yaş üyesi    kanalben    ben tv       


Yorumlar

6930
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN