Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Topuklu Ayakkabı Kansere Neden Olabilir!

Topuklu Ayakkabı Kansere Neden Olabilir!
Ayak sağlığının yanında genel sağlığa da birçok zararı bulunan topuklu ayakkabının, son yapılan araştırmalarla kansere neden olabileceği de belirtiliyor.

 

DailyMail'de yayımlanan habere göre yapılan yeni araştırmalarla topuklu ayakkabı giymenin zararlarına bir de kanser eklendi.
 
Topuklu ayakkabı, ayak bileğindeki kasları güçlendirse de uzun süre giyildiğinde aynı kaslar zayıflamaya başlıyor ve yaralanmalara yol açıyor. Topuklu ayakkabı giymenin zararları arasında "çekiç parmak" ismi verilen ayak parmaklarının yamulmasıyla oluşan bir şekil bozukluğu, kas yorgunluğu ve osteoartrit (kas ve eklemlerin zamanla yıpranıp aşınması) bulunuyor.
 
Güney Kaliforniya Üniversitesinden onkoloji uzmanı Dr. David Agus, topuklu ayakkabı giymenin gereksiz yere acı ve eklem ağrısına sebep olmasının yanı sıra topuklu ayakkabı giyince yürüme şekli ve vücut duruşunun da bozulduğunu söylüyor.
 
Bilim insanları, bunların yanında topuklu ayakkabı giymenin eklemlere verdiği zararla vücuttaki enfeksiyonu artırabileceğini, bununla beraber vücudun bağışıklığını düşürerek yani savunma mekanizmasını zayıflatarak kansere neden olabileceğini de düşünüyorlar.
Kanser, DNA'daki mutasyonlardan ortaya çıksa da DNA'ya zarar veren veya DNA'nın doğal işleyişini bozan herhangi bir etken kansere sebep olabilir. Eğer vücudunuzda örneğin topuklu ayakkabı giymekten oluşan sürekli bir enflamasyon varsa vücut, DNA onarımını durdurup bu enflamasyonu durdurmaya odaklanabilir. Böylece de DNA onarımı zayıfladığı için vücutta kanser oluşabilir.
 
Araştırmayı yöneten bilim insanı Dr. Agus, vücudumuzda sürekli kanser hücrelerinin oluştuğunu ama bağışıklık sisteminin bu kanser hücrelerini yok edebildiğini belirterek, bağışıklık sistemi zayıfladığında kanser hücrelerinin yok edilmesinin de zorlaşacağını ekliyor.
Yüksek topuklu giymek dizde de artrite neden olabildiği gibi ayak bileklerini, kalçaları ve hatta sırttaki kasları da etkileyebiliyor. Uzmanlar her ne kadar düz taban ayakkabı giyilmesini önerse de topuklu giyilecekse 8 cm'den yüksek topuklu giyilmemesini öneriyor.
 

Yayın Tarihi : 29.07.2016 : 11:13

Etiketler : topuklu ayakkabı    kansere    neden    oluyor   


Yorumlar

4136
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN