Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sony, Pil Bölümünü Satmaya Hazırlanıyor

Sony, Pil Bölümünü Satmaya Hazırlanıyor
Teknoloji devi Sony, mobil ürünler için geliştirdiği pil işinden ayrılmaya hazırlanıyor. Japon üretici, bu alandaki işlerini yine köklü bir Japon firması olan Murata’ya devretme planları içerisinde.

 

Enerji depolama noktasındaki teknolojilerin her geçen gün daha kritik bir hale geldiği dönemde Sony, pil tarafındaki işlerini satmak için Japonya’nın önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Murata ile görüşmeye başladıklarını açıkladı.
 
Şirketin enerji tarafındaki tüm operasyonlarını kapsayacağı belirtilen bu satış, Sony Energy Devices Corporation’ın üretimi gerçekleştirdiği Çin ve Singapur’daki tesisleri de kapsıyor. Tek kullanımlık alkali piller, USB şarj cihazları, fotoğraf makinesi pilleri gibi bir çok ekipmanın üretimini artık Murata üstlenmiş olacak.
 
1975 yılından bu yana pil üretimi konusunda yenilikçi işlere imza atan Sony, dünyanın ilk lityum-ion pilini 1991 yılında ticari ölçekte satışa sunan şirket olmuştu. Şirket şu sıralar lityum-ion polymer piller konusunda önemli bir teknoloji birikimine sahip.
 
Pil işi aslında Sony’nin cihazlar tarafındaki bir alt birim. Bu birimde Sony’nin oldukça karlı olan görüntü sensörleri ve diğer komponentler bulunuyor. Pil işi ise bu taraftaki karlılık anlamında en olumsuz görüntü sunan birimlerin başında geliyor. Özellikle geliştirilen teknoloji ve gerçekleşen üretimin nakde dönüşmesi anlamındaki gecikme nedeni ile sadece geride kalan yılda 271 Milyon Dolar’lık bir değer düşüklüğü kaybı ortaya çıkarmış.  
 
1944 yılından bu yana teknolojik ekipmanlar, sanayi ürünleri ve komponentler üreten Murata, kısa menzilli kablosuz iletişim modülleri, Bluetooth yongaları, çeşitli yalıtkanlar, güç kaynakları, devre modüller, sensörler gibi alanlarda üretim yapan bir şirket. Murata’nın 2015 yılı net geliri 1 Milyar Dolar’ın üzerinde gerçekleşmiş.

Yayın Tarihi : 28.07.2016 : 15:50

Etiketler : sony    murata    pil    batarya   


Yorumlar

3476
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN