Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Beyaz Ekmek Sigara Kadar Tehlikeli

Beyaz Ekmek Sigara Kadar Tehlikeli
Bugüne kadar yapılan birçok araştırmada karbonhidrat içeren besinlerin sağlık için tehlikeli olup obeziteye neden olduğu tespit edilmişti. Şimdi ise karbonhidratların akciğer için de sağlıksız olduğu belirlendi. ABD’li bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre beyaz ekmek, simit ve pirinç gibi besinler akciğer kanserine neden oluyor.

 

YÜZDE 49 ARTIRIYOR
 
Daha önce ızgara ya da kızartma gibi yüksek ateşte pişirilen etlerin kansere neden olduğunu bulan ve yeni araştırmasında da karbonhidrat içeren besinlerin sigara kadar tehlikeli olduğunu tespit eden Teksas Üniversitesi’nden Dr. Stephanie Melkonian “Karbonhidratlı besinleri tüketen ve glisemik indeksi (Gıdaların kan şekerini yükseltme hızı) yüksek olanların akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 49 artıyor. Yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar kan şekerini çok arttırdığı gibi insülin hormonunu da çok yükseltir” dedi.
 
TEK BAŞINA ETKİLİ
 
ABD’de bu yıl 150 bin kişinin akciğer kanserinden dolayı hayatını kaybettiğini söyleyen Dr. Melkonian, glisemik indeksi ile akciğer kanseri arasında doğrudan bir ilişkinin olduğunu vurgulayarak “Bin 905 hasta üzerinde çalışma yaptık. Hiç sigara içmeyen kişilerde de akciğer kanserini saptadık. Bu kişilerde yüksek glisemik indeksi vardı ve sigaranın 2 katı kadar etkiliydi. Sigara içen ama düşük glisemik indeksi olanlarda ise kansere yakalanma riski yüzde 31” dedi.

Yayın Tarihi : 19.07.2016 : 15:14

Etiketler : ekmek    zararlı    sigara    ABD    sağlık   


Yorumlar

4803
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN