Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


"Soçi'de Doping Yapıldı"

WADA tarafından açıklanan raporlarda Rus sporcuların doping yaptığı açıklandı.

 

Dünya Dopingle Mücadele Ajansının (WADA) görevlendirdiği spor hukukçusu Richard McLaren'ın hazırladığı raporda, 2014 Soçi Kış Olimpiyatları'nda Rus sporcular için devlet destekli doping programı uygulandığı öne sürüldü.
 
ABD merkezli televizyon kanalı CBS'in ortaya attığı, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen 2014 Kış Olimpiyatları'nda ev sahibi ülke sporcularının doping yaptığı iddiasını soruşturmak için WADA tarafından görevlendirilen Kanadalı spor hukuku uzmanı Prof. Richard McLaren, 97 sayfalık raporunu yayımladı.
 
Eş zamanlı olarak Kanada'nın Toronto kentinde basın toplantısı düzenleyen McLaren, rapor doğrultusunda Rus sporcularla ilgili herhangi bir yaptırım önerisinde bulunmayacağını belirtti.
 
2010 Vancouver Kış Olimpiyatları'nda beklenen başarının yakalanamamasının ardından Spor Bakan Yardımcısı olarak atanan Yuri Nagornykh'in, pozitif test sonuçlarının üstünü örtme konusunda kritik rol üstlendiğinin aktarıldığı raporda, "Rusya Spor Bakanlığı, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve Rusya Milli Takımlar Hazırlık Merkezi'nin (CSP) yardımıyla hem Moskova hem de Soçi doping analiz laboratuvarlarındaki test sonuçlarına etki etme ya da değiştirmeye dayalı operasyonu yönetmiştir." ifadeleri kullanıldı.
 
Moskova ve Soçi'deki doping analiz laboratuvarlarının rolüne ilişkin "Moskova Doping Kontrol Laboratuvarı, dopingli Rus sporcuları korumak için pozitif test sonuçlarının üstünü örtmeye dayalı ve devlet destekli faaliyet göstermiştir. Soçi Doping Kontrol Laboratuvarı, dopingli Rus sporcuların oyunlara katılabilmesi için test sonucu pozitif çıkan numuneleri, başkalarıyla değiştirmiştir." değerlendirmesi yapıldı.
 
2010 Kış Olimpiyatları'nı 15 madalyayla (3 altın, 5 gümüş, 7 bronz) 11. sırada tamamlayan Rusya, 2014 Kış Olimpiyatları'nda kazandığı 33 madalyayla (13 altın, 11 gümüş, 9 bronz) sıralamanın zirvesinde yer almıştı.

Yayın Tarihi : 19.07.2016 : 09:38

Etiketler : doping    rusya    olimpiyat    soçi    kış olimpiyatları    wada    kanalben   


Yorumlar

4325
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN