Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ege Ordusu Kurmay Başkanı Gözaltına Alındı

Ege Ordusu Kurmay Başkanı Gözaltına Alındı
İzmir'de, darbe girişiminin aldından gözaltına alınan Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen'in de aralarında bulunduğu askerlerin sayısı 34'e çıktı

 

 
Foça Deniz Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız'ın ardından, İzmir 57. Topçu Tugayı Komutanı Tuğgeneral Mehmet Nuri Başol da gözaltına alınanlar arasında yer aldı. Böylece iki general, bir amiralin de aralarında bulunduğu toplam 34 subay, astsubay ve uzman çavuş gözaltına alınmış oldu.
 
TSK içerisinde bir grup askerin darbe girişiminde bulunmasının ardından İzmir'de Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Albay Yener Karaduman, Albay Oksal Çelik, 2. Komando Tugayı Kurmay Başkanı Kurmay Yarbay Bülent Eryılmaz, Yarbay Faik Baran, Kurmay Pilot Binbaşı Fatih Sarıçay, Yüzbaşı Kadir Silay, Yüzbaşı Emir Bingül, Üsteğmen Yasin Yılmaz, Teğmen Rıdvan Mecnur, Astsubay Cihangir Özcan, Astsubay Taner Çakal, Uzman Çavuş Hakan Yalçın gözaltına alındı.
 
TÜMGENERAL EMNİYETE GETİRİLDİ
 
İzmir'de gözaltına alınan, Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Albay Oksal Çelik ve Yüzbaşı Eser Bingül, İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Darbe girişiminin başarılı olması durumunda Tümgeneral Memduh Hakbilen'in İzmir sıkıyönetim komutanı olmasının planlandığı öğrenildi. Hakbilen'in Ege Ordusu Komutanlığı karargahında gözaltına alındığı belirtildi.
 
HELİKOPTERLER MARMARİS'E ÇİĞLİ'DEN GİTMİŞ
 
Öte yandan, tatilde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün gece basın açıklaması yaptığı oteli bombalayıp ateş açan 3 helikopterin, İzmir'in Çiğli İlçesi'ndeki 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan gittiği öğrenildi. Bir yüzbaşının da yaralandığı ve hastanede tedaviye alındığı belirtildi.
 
Darbeye teşebbüs eden askerlerden gözaltına alınanların sayısı 1563'ü buldu. Türkiye geneline yayılan gözaltı dalgasında yakalananlar arasında Tuğgeneraller, albaylar, yarbaylar ve çok sayıda rütbeli subay var.
 
GÖZALTINA ALINAN ASKERLERİN RÜTBELERİ YERE ATILDI
 
Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında darbe girişimine katılan askerler, karargahta görevli diğer askerlerce polise teslim edildi. Gözaltına alınarak sivil polis aracına konulan üniformalı askerlerin rütbeleri sökülerek yere atıldı.
 
Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında darbe girişimine katılan askerler, polisle işbirliği yapan birlikte görevli diğer askerler tarafından emniyet güçlerine teslim edildi.  Gözaltına alınarak sivil polis aracına konulan üniformalı bir grup askerin sökülen rütbeleri ve çıkarılan bereleri tek tek yere atıldı. Birliğin nizamiyesine Türk bayrakları asılırken, nizamiye önünde toplanan vatandaşlar, İstiklal Marşı okudu.  Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına giden yollar ise kamyonlarla trafiğe kapatıldı.
 
HAKLARINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI 
 
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca Donanma Komutanlığı  emrinde görevli Tümamiral Sinan Azmi Tosun, Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral  Tezcan Kızılelma, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren ve  İstihbarat Albay Muharrem Aslan hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkarıldı.  Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 15-16  Temmuz tarihinde meydana gelen darbe girişimiyle ilgili Kocaeli'de aralarında  rütbeli muvazzaf askerlerin de bulunduğu toplam 34  kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Açıklamada, şüphelilerle birlikte 8 tank ve 1 shortland, 1 adet Askeri  İnzibata ait jip, 1 adet askeri mahkum sevk aracı, 10 adet G3 piyade tüfeği ve 7  adet tabancaya el konulduğu belirtilerek, Kocaeli ayağında yer alıp darbeyi  planlayıp koordine ettiği gerekçesiyle subaylar Tosun, Kızılelma, İmren ve Aslan  haklarında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca darbeye teşebbüs etmek suçundan  yakalama ve gözaltı kararı verildiği kaydedildi.
 
HUDUT TUGAY KOMUTANI GÖZALTINA ALINDI 
 
Ardahan Garnizon ve  25. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın gözaltına alındı. 
 
AMFİ KOMUTANI GÖZALTINA ALINDI 
 
İzmir'de sürdürülen operasyonda  Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız gözaltına  alındı.
 
TARABZON'DA TUGAY KOMUTANI GÖZALTINA ALINDI 
 
Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon 4. Motorlu Piyade  Tugay Komutan Vekili Tank Kurmay Albay Bahadır Dalgıç'ın darbe girişimiyle ilgili  olarak gözaltına alındığını bildirdi. 
 
BOLU 2. TUGAY KOMUTANI DA GÖZALTINDA 
 
Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman ile Bolu  2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, gözaltına alındı. 
 
TUGAY KOMUTANI 130 ASKERLE BİRLİKTE GÖZALTINDA
 
Lüleburgaz 65.  Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan ile 130 asker  yakalandı.  Darbe girişimi sonrası Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığınca  başlatılan soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen askeri  personelin yakalanmasına yönelik, jandarma ve emniyet güçlerine bağlı terörle  mücadele şube müdürlükleri ekiplerinin çalışmaları kapsamında Tuğgeneral Doğan ile 130 asker gözaltına alındı.Yakalanan 130 personelin, darbe girişimine destek amacıyla erken  saatlerde askeri araçlarla İstanbul'a gitmek üzere yola çıktığı ve polis  ekiplerince gişelerde durdurulduğu öğrenildi.
 
TÜMGENERAL
 
Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen - İzmir 
 
TUĞGENERAL-TUĞAMİRALLER
 
Üçüncü Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar - Erzincan
 
Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan - Mersin
 
39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat - Hatay
 
ALBAYLAR
 
Hava Albay Erhan Baltacıoğlu - Kayseri
Albay Yener Karaduman - İzmir
Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş - Bursa
 
YARBAYLAR
 
Kurmay Yarbay Bülent Eryılmaz - İzmir
Yarbay Faik Baran - İzmir
Yarbay Ali Ercan Ormanlıoğlu - Kars
 
DİĞER SUBAYLAR
 
Kurmay Pilot Binbaşı Fatih Sarıçay - İzmir
Binbaşı Ferhat Demircan - Kars
Binbaşı Musli İpekliler - Kars
Binbaşı Erdinç Serçe - Kars
Yüzbaşı Kadir Silay - İzmir
Üsteğmen Yasin Yılmaz - İzmir
Teğmen Rıdvan Mecnur - İzmir
 
ASTSUBAYLAR
 
Astsubay Cihangir Özcan - İzmir
Astsubay Taner Çakal - İzmir
 
UZMANLAR
 
Uzman Çavuş Hakan Yalçın - İzmir
 
POLİSLER
 
Güvenlik Şube Eski Müdürü polis Hasan Basri Dağdelen - Mersin
 
ANKARA'DA 500'DEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen,  Ankara'da 500'den fazla kişinin gözaltına alındığını bildirdi. İşçimen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü'nün  (FETÖ) darbe girişiminin ardından Ankara'da 500'den fazla kişinin gözaltına  alındığını söyledi.Hakkında gözaltı kararı olan kişilerle ilgili de Merkez Komutanlığı ve  Emniyet Müdürlüğüne yazı yazıldığını belirten İşçimen, hayatını kaybedenlerin  otopsi işlemlerine de başlandığını kaydetti.

 

Yayın Tarihi : 16.07.2016 : 10:09

Etiketler : haber    haberler    ege ordusu    kurmay başkanı    gözaltı    izmir    ben tv    kanalben       


Yorumlar

7594
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN