Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


"26 Belediye Başkanı Uzaklaştırıldı"

İçişleri Bakanı Ala, teröristlere destek veren 26 belediye başkanının görevden uzaklaştırıldığı açıkladı.

 

İçişleri Bakanı Efkan Ala, incelemelerde bulunmak için geldiği Erzurum'un Tortum ilçesinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Mazıdağı Belediye Başkanlığındaki görevden almalara ilişkin soru üzerine, belediyelerin görevinin milletten aldıkları oyu, hizmete çevirmek olduğunu ifade eden Ala, "Devletin ve milletin imkanlarını, hele hele araçlarını terör örgütüne bombalı saldırıda bulunsun diye, bir şekilde buna imkan sağlar ve tahsis ederse gereği derhal yerine getirilir" dedi.
 
Ala, bu olayda da gereğinin derhal yerine getirildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Bu konuda soruşturma açtığımız belediye başkanlarını, bu konuya ilişkin yine soruşturma açılmış meclis üyelerini görevden uzaklaştırıyoruz. Burada yapılan da budur. Mazıdağı'ndaki patlamada, bizim, müfettişlerin ve valilik değerlendirmelerine göre ciddi problemler var. Orada belediyenin bir kamyonu kullanılmıştır, bu olacak iş değildir. Buna fırsat veren kim olursa olsun, gereği yapılır ve gereği de yapılmıştır. İçişleri Bakanlığı tarafından, bizim tarafımızdan görevden uzaklaştırılmıştır."
 
"Herkesin aklını başına alması lazım"
 
Terörle mücadelenin topyekün bir mücadele olduğunu ve artık küresel bir sorun haline geldiğini söyleyen Ala, şöyle devam etti:
"Uluslararası işbirliği gerektiren bir boyuta ulaşmıştır. Türkiye'de veya dünyanın herhangi bir yerinde bir terör saldırısı olduğu zaman bizler içişleri bakanları olarak İngiltere'den tutun, Amerika Birleşik Devletleri'ne, Fransa'dan, Almanya'ya, Hollanda'ya kadar işbirliği için el birliği için birlikte karşı duruyoruz. Birbirimizle haberleşiyoruz, birbirimize taziyeleri sunuyoruz, alınacak tedbirleri görüşüyoruz. O bakımdan herkesin aklını başına alması lazım. Türkiye sınırları içerisinde milletin verdiği yetkiyi hiç kimse milletin aleyhine kullanamaz, kullanırsa da gereği yapılır."
 
Bugüne kadar 26 belediye başkanı görevden uzaklaştırıldı
 
Bakan Ala, bugüne kadar 26 belediye başkanının, bu şekilde görevden uzaklaştırıldığını kaydederek, seçilmiş olmanın milletin arzu ve isteklerini yerine getirme sorumluluğunu beraberinde getirdiğini, kimseye sorumsuz davranma hakkı doğurmadığını vurguladı.
 
Bu açıdan bu tarz saldırıların karşısında ilk olarak seçilmişlerin durması gerektiğini belirten Ala, şöyle konuştu:
 
"Çünkü millet onlara hizmet etsin diye oy veriyor. Önce kanal kazdılar, çocukları, oradaki insanları arkasına koydular, sonra da kanalları kazarken milletin verdiği paraları ki biz hiç ayrım yapmadan devletin payı neyse gönderiyoruz, onları kanalda kullandılar. Sonra biz kanalları kapattık, temizledik, bu sefer de belediye araçlarını bombalı saldırılarda kullandırıyorlar. Teröristler çeşitli yollarla bahane uyduruyorlar, kurnazlıklar yapıyorlar ama devlet soruşturma açtığında bunların hepsi ortaya çıkıyor. O bakımdan milletimize ve hele orada yaşayan vatandaşlarımıza söyleyeceğim şey şudur; ciddi şekilde kendi oylarının hesabını da sorsunlar. Oy verdiler, hizmet istesinler. Kendilerine hizmet yerine, çukur kazanları, bomba gönderenleri de asla affetmesinler. Bu siyasetin kabul edebileceği bir durum değil. Siyaset varsa şiddet yoktur, terör yoktur, eğer buna karşı durabiliyorsa bunun adı siyasettir. Yoksa bunun adı teröre destek olur. Biz de gereğini yaparız, yapıyoruz ve görevden uzaklaştırıyoruz. Bundan sonra da tavrımızda hiçbir değişiklik olmayacak, daha da ciddi bir şekilde meselenin üzerine gideceğiz."

Yayın Tarihi : 15.07.2016 : 11:29

Etiketler : efkan ala    içişleri bakanı    terör    belediye başkanı    görevden alma    kanalben   


Yorumlar

7447
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN