Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


36 Yıl Önce Göç Eden Süryani İşadamından Büyük Yatırım

 36 Yıl Önce Göç Eden Süryani İşadamından Büyük Yatırım
Mardin’in Midyat İlçesi’nden 1980 yılında İsveç’e göç eden Süryani Noran Debbaso, doğduğu topraklara 20 milyon lira yatırımla, Asur İmparatorluğu’nun izlerini yansıttığı bir otel ve yaşam alanı kurdu.

 

Noran Debasso, 1980 yıllında Türkiye’de en fazla Süryanilerin yaşadığı Midyat İlçesi’ndeki Narlı Köyü’nden ailesiyle birlikte, çeşitli nedenler göç etmek zorunda kaldı. Yıllar sonra Debasso, doğduğu topraklara yatırımla döndü. Debasso, 20 milyon lira yatırımla Midyat’a 10 bin metrekare alan üzerinde 110 yataklı otel, 500 kişilik düğün salonu, açık ve kapalı yüzme havuzları, sauna, bin kişilik ve 150 kişilik iki ayrı konferans salonu, restoran ve kafeterya kazandırdı.
 
ASUR İMPARATORLUĞU İZLERİ
 
Süryanilerde bahar festivali ve yeni yıl anlamına gelen ’Akitu’ adı verilen sosyal yaşam ve eğlence kompleksi, Eskiçağ atmosferini yansıtan bir mimari teknoloji ile birleştirilerek, dünyada nadir bulunan ’Nahit Katori’ taşıyla yaptırıldı. Kompleksin ana giriş kapısı Süryani mitolojisinde Bereket ve Savaş Tanrıçası olarak geçen İştar’ın giriş kapısıyla birebir inşa edilerek, duvarlarına da Asur sembolü ile Saray Koruyucusu Lamossu figürleri işlendi. Uzaktan bakıldığından bir gemiyi andıran görüntüsü nedeniyle halk arasında ’Nuh’un Gemisi’ diye de anılan kompleks, tam kapasite faaliyet göstermeye başladığında en az 100 kişi istihdam edilecek. Tesisin önümüzdeki günlerde resmi açılışı yapılacak.
 
’SIKINTILI GÜNLERDEN GEÇİYORUZ’
 
Tesise ilginin iyi olduğunu belirten Akitu Otel Genel Müdürü Süryani asıllı Eyüp Ergün, ancak bölgenin sıkıntılı günlerden geçtiğini anlattı. Ergün şöyle dedi:
 
"Yani herkesin bildiği, herkesin yaşadığı, bizim de sıkıntısını yaşadığımız bir süreç var. Tabi ki çok önemli bir yapı, Midyatlıların veya hemşehrilerimizin olsun, çevre illerden ve ilçelerden olsun güzel bir yaklaşımı var. Burayı gelip gören, gezen insanlar teşekkürlerini iletiyorlar bizlere. Bölgenin böyle bir yatırıma ihtiyacı vardı. Bu sıkıntılı sürçten sonra inşallah daha güzel bir potansiyel yakalarız. Sıkıntılı bir dönemden geçtiğimizden dolayı genel olarak tam anlamıyla bir faaliyet gerçekleştiremiyoruz. Turizmcilerin bütün sıkıntısı böyle, ama tabi ileriyi düşünmek lazım."

Yayın Tarihi : 15.07.2016 : 11:26

Etiketler : Midyattan    Yıl    Önce    Göç    Eden    Süryani    İşadamından    Milyon    Liralık    Yatırım    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5600
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN