Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kosova’da Toplu Mezar İddiası

Kosova’da Toplu Mezar İddiası
Priştine Üniversitesi Kampüsü’nde ,1999 yıllında Sırp güçleri tarafından Arnavutların öldürülüp gömüldüğü iddiaları üzerine çarşamba günü başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor.

 

Toplu mezar olduğundan şüphelenilen Kosova’nın, Priştine Üniversitesi kampüsündeki Ortodoks Kilisesi yanında çarşamba günü başlayan kazıda şimdiye kadar herhangi bir bulguya rastlanılamadı. Kosova Yüksek Mahkemesi , toplu mezar çalışmalarından sorumlu olarak Savcı Elez Balkay’ı görevlendirdi. Savcı Elez Balkay kazı alanına gelerek çalışmaları yerinde izledi.
 
Çalışmalar hakkında bilgi veren Savcı Blakay ,toplu mezar çalışmalarının iki gün süreceği kararının alınmasına rağmen, çalışmaların gerçekler ortaya çıkana kadar sürceğini ve kampüs içinde belirlenen daha beş bölgede kazıların yapılacağını ifade etti.
 
Kayıp Kişiler Komisyonu Başkanı Prenk Cetay ise, tanıklara güvendiklerini, bölgede toplu mezar olabileceğini söyledi. Çalışmalar, Adli Tıp Uzmanları, Eulex Misyonu, Lahey Savaş Suçları Mahkemesi ve Sırbistan’dan gelen bir heyet gözetiminde yürütülüyor.
 
Priştine Üniversitesi kampüsü, Slobodan Miloşeviç tarafından 1997 yıllında inşa edilmiş ancak yaşanan savaş nedeniyle inşası tamamlanamadığı biliniyor.

Yayın Tarihi : 15.07.2016 : 09:19

Etiketler : Kosovada    Toplu    Mezar    İddiası    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8599
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN