Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kara Lastikler Renklendi

Kara Lastikler Renklendi
Samsun’da kırsal kesimde yaşayan vatandaşların tarla, bağ ve bahçe işlerinde kullandıkları halk arasında ’kara lastik’ olarak adlandırılan plastik ayakkabılar artık çiçek, leopar, puantiye desenleriyle rengarenk şekilde üretilip, satılıyor.

 

Özellikle kırsal kesimde yaşayan ve tarla, bağ, bahçe işe ile uğraşan vatandaşların uygun fiyatı, hafif ve sugeçirmez özelliği nedeniyle tercih ettiği plastik ayakkabılar artık renklendi. Sadece siyah renkte olmaları nedeniyle halk arasında ’kara lastik’ olarak adlandırılan plastik ayakkabılar artık çiçek, leopar, puantiye desenleri ile çeşitli renklerde üretiliyor. Desenli ve renkli kara lastikler ise sadece çiftçilikle uğraşan vatandaşların değil yabancı turistlerin, desenlerinin dikkat çekmesi nedeniyle beğenen vatandaşların da ilgisini çekiyor. Türkiye’de üretilen renkli kara lastiklerin çifti 10-15 TL’den satılıyor.
 
Samsun İlkadım İlçesi’nde işlettiği dükkanda kara lastik ayakkabıları satan 57 yaşındaki Hamza Çepniler, geçmişte kırsal bölgede yaşayanların özellikle fiyatının uygun olması nedeniyle kara lastikleri aldığını belirterek "Önceden sadece plastik ayakkabılar siyah renkte üretiliyordu. 2 yıldır artık kara lastikler desenli bir şekilde üretilmeye başlandı. Ayakkabının içi de kumaşla kaplanıyor. Su geçirmez ve kaymaz özellikte olduğu için çiftçilik yapan vatandaşlar çokça tercih ediyordu. Kara lastiklerin desenlerle süslenmesi ile birlikte artık daha fazla ilgi görmeye başladı. Sırf tezgahta görüp beğenen ve kara lastiği alanlar da oluyor. Ancak çoğunlukla tarımla uğraşan vatandaşlarımız tercih ediyor. Onlarda artık desenli olarak üretilmesinden daha memnun olduklarını söylüyorlar. Kara lastikler artık daha güzel görünüyor" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 14.07.2016 : 13:42

Etiketler : Kara    Lastikler    Renklendi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8337
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN