Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yarım Milyar Dolar Geliyor

Yarım Milyar Dolar Geliyor
Emlak Konut ile yürütülecek proje sayesinde Florya ve Riva’dan 513 milyon dolar gelir beklediğini ifade eden sarı-kırmızılı başkan “Gayrimenkullerimizi değerlendirmekten başka çaremiz yok” dedi.

 

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, kulübün içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulmasının, mevcut gayrimenkullerin değerlendirilmesine bağlı olduğunu söyledi. Başkan Özbek, geçtiğimiz günlerde Emlak Konut ile imzalanan Riva arazisi ve Florya'daki tesisin bulunduğu araziyi kapsayan protokol için divan kurulu üyelerine bilgi verdi. 1 saati aşkın konuşan ve yüksek borç seviyesi içinde olduklarını anlatan Özbek, "Yaklaşık 1.5 milyara kadar ulaşmış olan borcun tasfiyesi için çalışmalar içindeyiz ve çok da umutluyum. Tünelin ucunda ışığı gördüğümü söyledim. Galatasaray'ın içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulması, mevcut gayrimenkullerin değerlendirilmesine bağlı" ifadesini kullandı. 
 
5 yılda tamamlanacak 
 
29 Haziran'da Emlak Konut ile bir proje geliştirme protokolü yaptıklarını ifade eden Özbek sözlerini şöyle sürdürdü: "En önemli asetimiz Riva'daki 1 milyon m2 üzerinde olan konut imarlı arsamız. Emlak Konut ile yaptığımız protokol bir proje geliştirmesi ve projeden elde edilecek hasılatın paylaşılmasıdır. 330 bin m2 üzerinden hesap yaparsak eğer 2 bin 300 dolardan m2'si satılsa 2.5 milyar dolar hasılat çıkıyor. İnşaat maliyeti 357 milyon TL. Hasılat payından düşülse eğer Emlak Konut ile aramızdaki paylaşım oranımız yüzde 80'e 20 olacak. Burada bizim payımıza minimum 330 milyon dolar gelir kalacak. Bu proje eğer geç kalmaz ise 4-5 yılda bitebilir." 
 
İmar çalışması yapılacak 
 
Florya tesislerinin şehrin merkezinde kaldığını bu şekilde kullanılmasının gereksiz bir lüks olduğunu kaydeden Özbek, "Burası ile ilgili görüşme içerisindeyim. GSGM'ye ait parsel, spor alanı olarak tescilli. Bizim arsamız da spor alanı olarak. Florya'da hiç bir arazinin imar izni yok. Buraya bir imar çalışması yapılması lazım. Emlak Konut, bu plan tadilatını kendileri yapabileceklerini söylediler. 530 milyon TL'si (183 milyon dolar) Galatasaray'a, 130 milyon TL'si Emlak Konut'a gidecek bir hesaplama yapıldı" ifadesini kullandı. Özbek bu iki gayrimenkulle ilgili yapılacak çalışmayı genel kurula getireceklerini ve onay verilmesi halinde uygulamaya geçeceklerini kaydetti.
 
PARAYI NE YAPACAK?
 
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Emlak Konut ile anlaşılması halinde gelecek yarım milyar doları nasıl değerlendireceklerini de anlattı.
İşte madde madde yapılacaklar listesi:
 
1- Kulübün mali yapısı ortada... Senede 120 milyon TL faiz ödüyoruz. Her 5 sene de bir Riva'yı, Florya'yı yiyoruz. Önceliğimiz banka borçlarını kapamak.
2- Gelecek parayla geleceğe dönük yatırım amaçlı büyük bir arazi alınacak.
3- Mecidiyeköy'deki otel ve Hasnun Galip'teki bina gibi gelir getirici projeye dönüştürülecek.
4- Galatasaray'ı daha iyi bir yere götürmek için finansman kaynağını yaratılmış olacak.
5- Yapılacak anlaşma neticesinde Florya'da bugünkü kadar olmasa da küçük bir tesis kalması sağlanacak.
 
Kaynak: Fotomaç

Yayın Tarihi : 14.07.2016 : 11:57

Etiketler : galatasaray    borç    emlakkonut    dursun özbek    mali kurul    kanalben   


Yorumlar

7374
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN