Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sahte Zemin Etüt Raporlarına İnceleme

Sahte Zemin Etüt Raporlarına İnceleme
Manisa’da imara açılan arazilere zemin ve temel etüdü raporu hazırlamak için jeoloji mühendisleri tarafından alınan numunelerin laboratuvarlara gönderildiği kargo fişlerini inceleyen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, çok sayıda sahte zemin ve temel etüdü raporu tespit etti. İl Müdürlüğü, raporlar ve hazırlayanlarla ilgili soruşturma başlattı.

 

Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Yılmaz, kentte tespit edilen sahte zemin ve temel etüt raporları hakkında tutanak tutulduğunu, hazırlayanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Gerekli tedbirleri aldıklarını ve çalışmaları sürdürdüklerini belirten Yılmaz, "İstemediğimiz durumlarla karşılaşmaktayız. Özellikle gelen ihbarlar üzerine jeoloji mühendisleri tarafından hazırlanan zemin ve temel etüt raporlarını incelemeye aldık. Mühendislerin laboratuvarlara numuneleri gönderdiği kargo fişlerine baktığımızda, numunelerin gerekli laboratuvarlara gönderilmediğini fark ettik. Çok sayıda raporda sondaj esnasında sondajın yapılmadığı, sondaj yapılmış gibi gösterildiği, sondaj yapılsa bile numune alınmamasına rağmen ülkemizdeki bazı laboratuvarların sonuçlar verdiğini tespit ettik. Başlattığımız saha çalışmasında numuneleri mühürleyerek tutanağa bağladık. Laboratuvara gönderdiğimiz numuneleri tutanaklarda belirtmekteyiz. Şu an için böyle bir tedbir aldık" dedi.
 
SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Tespit edilen raporlar hakkında tutanak tutulduğunu ve torbalara konularak mühürlendiğini, sahte rapor ve raporu hazırlayanlar hakkında idari soruşturma başlatıldığını duyuran Yılmaz, "Hazırlanan zemin ve temel etüdü raporlarına ilgili belediyeler tarafından ruhsat verilmektedir. Belediyelerde yeterince jeoloji mühendisleri bulunmadığından dolayı rapor belediyelere geldiği anda dosya içerisinde görüldüğünden dolayı rapor sayılarak, raporun doğruluğun sorgusu yapılmamaktadır. Bu konuda belediyelerin uyarılması noktasında çalışmalarımızı devam ediyoruz" diye konuştu.
 
BELEDİYELERE MÜHENDİS ÇAĞRISI
İl Müdürü Mustafa Yılmaz, hatalı zemin ve temel etüdü raporlarına dayalı olarak inşaat mühendislerince statik projeler oluşturulduğunu belirterek, "Raporlara dayalı olarak yapılan projeler sonucu ortaya hatalı yapı çıkmaktadır. Bu hatalı yapıların olası bir depremde can ve mal kaybına yol açması kesindir. En çok hassasiyetle üzerinde duracağımız konulardan biri de budur. Belediye başkanlarımıza açık çağrı yapıyorum. İvedi bir şekilde kurumlarında jeoloji mühendisleri bulundursunlar. Bu raporlarının doğruluğunu mutlaka ve mutlaka inceletsinler. Gerekli tedbirleri almazsak, halimiz çok kötü. Geçmişte yapılan yapıldı. Biz bundan sonra ’ne yapabiliriz’in çabası içerisinde olmalıyız. Bu ülkede aynı gemide yolculuk yapıyoruz. Buradan meslektaşlarımızı suçlamak istemiyoruz. Biz yanlış yapan meslektaşlarımızı uyarmak ve doğru çizgiye çekmek istiyoruz" dedi.

Yayın Tarihi : 12.07.2016 : 19:28

Etiketler : Manisada    Sahte    Zemin    Etüt    Raporlarına    İnceleme    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1534
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN