Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tencere Tavalı Yemek Hakkı Eylemi

Tencere Tavalı Yemek Hakkı Eylemi
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 6 bin memuru kapsayan toplu sözleşmede yer alan yemek yardımı gerçekleşmediği gerekçesiyle 100 gündür belediye önünde çadırlı eylem yapan Tüm Yerel-Sen Sendikası, 15 Temmuz’da 1 günlük iş bırakma kararı aldı. Çadırı söken memurlar, beraberlerinde getirdikleri tencere tavaları önce çaldı, sonra de başkanlık kapısı girişine atarak belediye yönetimini protesto etti.

 

Büyükşehir Belediyesi, ESHOT ve İZSU’da çalışan yaklaşık 6 bin memuru kapsayan ve yetkili sendika Yerel-Sen 1 No’lu Şube ile Ocak 2016’da imzalanan toplu sözleşmeyle memurlara aylık 878 TL sosyal denge tazminatı ödenmeye başlandı. Sözleşmede ayrıca yemek yardımı maddesinin yeraldığını ancak hayata geçmediğini belirten Tüm Yerel-Sen 1 No’lu Şube 4 Nisan’dan itibaren yemek hakkını elde edebilmek için belediye önünde çadır kurdu. Sendika 100 gün süren çadır eylemini bugün noktaladı. Başkanlık girişi önünde toplanan Sendika yöneticileri ve memurlar “İBB sözünü tut", “Emek veriyoruz, yemek ver" sloganları attı. Memurlar seslerini duyurmak için beraberlerinde getirdikleri düdükleri, tencere ve tavaları birbirine vurarak çaldı.Tüm Bel-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Dr. Hakan Kıran yaptığı basın açıklamasında 100 günlük çadır direnişinin görmezden gelindiğini söyledi. Yemek yardımı için bürokratik ve siyasi girişimlerde de bulunduklarını belirten Kıran “Olumlu bir adım atılmadığı için çadır eylemini sonlandırarak iş bırakma kararı aldık. Bundan böyle üretimden gelen gücümüzü kullanacağız. 15 Temmuz’da işyerinde hizmet üretmeyerek iş bırakıyoruz. Belediyede örgütlü tüm sendikalara da sınıf dayanışması içinde grev kararımıza katılıma ve desteğe çağırıyoruz" dedi. Bir günlük iş bırakma eyleminin sadece bir uyarı olduğunu belirten Kıran, eylemlerin şiddetini arttıracaklarını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin memuruna sahip çıkmadığını belirten Kıran “AKP iktidarı memurları zaten 14 yıldır maddi ve manevi ezip, sömürüyor. Sosyal demokrat belediyeyi yönetenler de iktidara uyarak emeğimizin karşılığını vermemekte direnirse, biz de emeğimiz için direniriz. Bir günlük iş bırakma eylemini 100 günlük çadır eylemi görmezden gelindiği, 6 bin memur ve aileleriyle 20 bin kişinin yok sayıldığı, İzmir’deki belediyeler arasında mali haklar bakımından 27. sırada yer aldıkları için yapıyoruz" dedi. Kıran, İzmirlilerden hizmetlerin aksayacak olmasında dolayı özür diledi. Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Cengiz Gülebay da İzmir’de haklı bir mücadele yürüttüklerini belirterek belediye yönetimini memurların hakkını vermeye çağırdı.
 
Basın açıklamasının ardından memurlar beraberlerinde getirdikleri tencere ve tavaları önce İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlık girişinde yere attı. Daha sonra ise merdivenlere bıraktılar.

Yayın Tarihi : 12.07.2016 : 14:12

Etiketler : Tencere    Tavalı    Yemek    Hakkı    Eylemi    Bölge   


Yorumlar

5141
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN