Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çin'e Uluslararası Şok!

Çin'e Uluslararası Şok!
Güney Çin Denizi'nde Çin'in hak iddia ettiği "yapay adalar"la ilgili Uluslararası Adalet Divanı kararını verdi. Uluslararası Adalet Divanı, Çin'in Güney Çin Denizi'nden tarihsel olarak bir hak iddiasında bulunamayacağını açıkladı.

 

Uluslararası Adalet Divanı'nın kararında, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki doğal kaynaklarda hak iddia etmesinin tarihi bir gerekçesi olamayacağı belirtildi. 
 
Çin'in Güney Çin Denizi'nde "yapay adalar" oluşturmasının uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini belirten Filipinler, merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanı'na başvurmuştu.
 
Çin ise, Uluslararası Adalet Divanı'nın Güney Çin Denizi'ndeki hak ihlalleriyle ilgili bir karar veremeyeceğini iddia ediyordu. 
 
Çin, Güney Çin Denizi'nin büyük bir bölümü üzerinde hak iddia ederken, toprak iddialarını güçlendirmek için denizde yapay adacıklar oluşturmakla suçlanıyor. 
 
Çin 2012'den bu yana Güney Çin Denizi'ndeki kayalıklardan yapay adalar oluşturarak, coğrafi sınırlarını genişletmeye çalışıyor. 
 
Tayvan, Çin, Brunei, Malezya, Vietnam ve Filipinler de, Güney Çin Denizi'ndeki adacıkların hepsi ya da bir bölümünde hak iddia ediyor.
Denizin petrol, doğalgaz ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip olduğu belirtiliyor.
 
ABD de, Çin'in Güney Çin Denizi'nde hak iddia etmesine karşı çıkarak bölgeye sık sık savaş gemileri gönderiyor.

Yayın Tarihi : 12.07.2016 : 12:45


Yorumlar

4559
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN