Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmirliler Dikkat! 400 Bin Bina Güçlendirilmeli

İzmirliler Dikkat! 400 Bin Bina Güçlendirilmeli
Türkiye'nin en büyük 3. şehri İzmir, İstanbul ile birlikte yurt genelinde deprem riskini en çok yaşayan metropollerin başında geliyor. Peki ya olası bir depreme ne kadar hazırız?

 

BURAK CİLASUN / BEN HABER
 
Marmara'da yakın zamanda aynı gün içinde meydana gelen 2 deprem, İzmir'de de 'Ne kadar hazırız?' sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. Sorunun cevabınıysa İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nurgül Atabay ve Afet Kurulu Başkanı Abdullah İncir verdi. Atabay, eski binalara dikkat çekerken, İncir ise 'Depremin ne zaman geleceği belli değil ve biz ona hazır olmalıyız.” dedi.
 
İzmir'de olası bir depreme karşı binalarımız ne durumda?
 
A.İ.: Öncelikle depreme karşı ilk gereken şey bir planlamadır. Bizi en çok ilgilendiren şey, yapı stokunun envanteri. Bir deprem hazırlığı için öncelikle bir fizibilite raporu hazırlanması gerekir. Binaların ne kadarı deprem yönetmeliğine uygun, hangi bina nasıl yapılmış? Bunları ortaya koymamız gerekir. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu konuda Türkiye'de bir ilk oldu ve birlikte Seferihisar ve Balçova'da çalışmalar gerçekleştirdik. Amacımız binalarımızın niteliklerini belirlemekti. Binalarımızın depreme karşı ne kadar dayanıklı olduğuna ilişkin çalışmalarda bulunduk. Buradaki esas mesele acil önlemleri belirlemekti.
 
 
Acil olan ne peki?
 
A.İ.: Bazı binaların hemen elden geçirilmesi lazım. Bizim yaptığımız iş orada projelere ve gözleme dayanıyordu. Binaların bazılarının test edilmesini ve yıkılıp yıkılmaması gerektiğinin bu şekilde netleştirilmesini raporladık. Balçova'da aciliyeti olan aşağı yukarı 100'ün üstünde bina gördük. Bu binaların detaylı rapora muhakkak ihtiyacı var ve raporlar da muhtemelen yıkılmaları yönünde olacak.
 
İzmir'deki binaların ne kadarı riskli?
 
A.İ.: İzmir'de şu anda 800 bine yakın bina bulunuyor. Bu binaların yarısının güçlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda iyi olduğumuzu düşünebiliriz. Çünkü yıkılmaya ihtiyaç duymadan güçlendirebiliyorsak bu hem zaman hem maddi anlamda kazançtır. 
 
Okullarımız ne kadar güvenli?
 
N.A: Birtakım fizibilite ve proje çalışmaları yapıldı ancak henüz uygulama safhasına bir geçiş olmadı. Saha çalışmalarına baktığımızda riskli yapılar belirlense de müdahalelerin gerçekleşmediğini görüyoruz. Örnek vermek gerekirse 2012 yılında çıkan 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası çıktığında Karabağlar riskli alan ilan edilmişti. Geçen 4 yıl içinde 540 hektarlık alanda projelendirmeler yapılmış ama gerçekleşmiş bir işlem yok. 
 
Binaları güçlendirmek için sorumluluk kime ait?
 
N.A.: Kat maliklerinin ortak katılımı gerekiyor bunun için. Sonuçta bütün bir bina güçlendiriliyor ve binadaki her mülk sahibinin buna dahil olması gerekir. Vatandaşlarımız inşaat mühendislerine, mühendislik firmalarına ve İMO'ya başvuruda bulunarak, binalarının ne kadar güvenli olduğunun ölçümünü yaptırabilir.
 
A.İ.: Vatandaşlarımız bir de aşırı unutkan. Bakın bir deprem olduğu zaman bina güvenliğine yönelik bize çok sayıda başvuru gelir ve ne acıdır ki bu başvurular günden güne azalır, sonra da unutulur. Ayrıca kentsel dönüşümde bina güçlendirebilmek adına faizsiz kredi seçeneği de bulunuyor.
 
 
DASK üzerinden depreme karşı sigorta paraları toplanıyor. O paraların akıbeti nedir?
 
N.A: DASK içinde biriken paraların depremzedelerin kullanımına tahsis edilmesi gerekiyor ama daha önce biriken paraların otoyollara aktarıldığını görmüştük. 
 
Vatandaş nasıl bilinçlendirilmeli?
 
A.İ.: Temel afet bilinci eğitimi yapıldı 2 sene boyunca. 2 senede 12 bin kişiye ulaştık ve gönüllülük esasına göre bir sistem kuruldu. Bu eğitim mutlaka devam etmeli.
 
İzmir'de 7 şiddetinde bir depremden ne kadar çekiniyorsunuz?
 
N.A.: Yeni yapılarla ilgili bir sıkıntımız yok ama eski binalarla ilgili sıkıntılarımız var. 7 şiddetinde bir deprem yaşarsak ciddi sorunlar yaşabiliriz.
 
 
Toplanma alanlarında büyük sıkıntı!
 
Röportajımız sırasında İMO Afet Kurulu Başkanı Abdullah İncir, olası bir deprem sonrasında hayati önem taşıyacak olan afet sonrası toplanma alanlarına ilişkin de çarpıcı açıklamalarda bulundu. İzmir'de 213 toplanma alanı olduğunu belirten İncir, sözlerine şöyle devam etti:
 
“İzmir'de 213 toplanma alanının olması bizi rahatlatan bir unsur değil. Toplanma alanlarının en az dörtte birinin yetersiz olduğunu görüyoruz. Bu alanların etrafındaki çok katlı yapıların artması, amacı dışında değerlendirilmesi, bir kısmının özel mülkiyet oluşu ve o özel mülkiyetlerde inşaatların yapılması içinde bulunduğumuz durumu özetliyor. Örneğin Karşıyaka'da lunapark bir toplanma alanıydı. Bir kısmı özel mülkiyetti ve o kısım imara açıldı. Bunun gibi daha çok örnek var. Ayrıca burada çok önemli bir konu daha var. Toplanma alanlarında deprem sonrası ihtiyaç duyulacak malzemelerin bulunduğu konteynerlerin bulunması gerekiyor. Ancak 213 toplanma alanlı İzmir'de yalnızca 1-2 konteyner bulunuyor.
 
'Şehir efsanelerine riayet etmeyin'
 
İzmir'deki şehir efsanelerinin başında, yeni kent merkezindeki gökdelenlerin, bulundukları zemin nedeniyle güvensiz olduğu geliyor. İMO Yönetim Kurulu Üyesi Nurgül Atabay bu şehir efsanesine karşı vatandaşın içini rahatlatan şu açıklamayı yaptı:
 
“Her zemine uygun yapı yapılabilir. Önemli olan uygun zemine, uygun yapıyı yapabilmek ve uzman kadrolarla yönetmeliklere uygun bir şekilde binayı inşa edebilmektir. İnsanlarımız şehir efsanelerine riayet etmesinler.”
 

Yayın Tarihi : 12.07.2016 : 10:18

Etiketler : haber    haberler    izmir    afet    deprem    bina    400 Bin Bina Güçlendirilmeli    Nurgül Atabay    Abdullah İncir    burak cilasun    İnşaat Mühendisleri Odası    Afet Kurulu    ben tv    kanalben    ben haber       


Yorumlar

6968
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN