Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Uzmandan Tercih Uyarısı

Uzmandan Tercih Uyarısı
Üniversite adayları geleceklerini belirleyecekleri tercihleri yapacak. Gediz Üniversitesi’nin tercih uzmanları, doğru meslek seçip üzülmemeleri, emeklerinin boşa gitmemesi için uyardı. Uzmanlar, "Yanlış tercih bir yıl, yanlış üniversite dört yıl, yanlış meslek ise bir ömür götürür" dedi.

 

Üniversite adayları nefeslerini tuttu, 26 Temmuz- 2 Ağustos tarihleri arasındaki tercih dönemini bekliyor. Yapılacak seçimle geleceğe yön verilecek, yaşamlar şekillendirilecek. Gediz Üniversitesi de telafisi zor bu kritik karar öncesinde gençlere rehberlik hizmeti vermek için kolları sıvadı, tercih ve tanıtım günleri düzenlendi. 18 Temmuz Pazartesi gününden itibaren hem tercih uzmanları hem de akademisyenler, öğrencilerle görüşecek, doğru meslek seçip sonra üzülmemeleri için onlara yardımcı olacak. Hayatı doğrudan etkileyecek tercihlerde sık sık düşülen hatalara karşı uyarılarda bulunulacak, emeklerin boşa gitmemesi için kazandıran tüyolar verilecek. Gediz Üniversitesi uzmanları, tercih sırasındaki bir yanlışın telafisi güç kayıplara yol açabileceğine dikkat çekiyor, “Yanlış tercih bir yıl, yanlış üniversite 4 yıl, yanlış meslek ise bir ömür götürür" dedi. En çok yapılan hatalar da şöyle anlatıldı:
 
"Yetenek ve istekleri tam olarak bilmeden bilinçsizce seçimde bulunmak. ’Puanım boşa gitmesin’ düşüncesiyle girmek istenilen yer yerine puanın yettiği yeri tercih etmek. Bölümlerin yüzdelik dilimlerini, başarı sırasını ve puanını göz önüne almayarak ölü tercih yapmak. Bölümlerin özel şartlarına dikkat etmemek. Kodlama hatası yapmak. Üniversiteleri ve bulundukları şehirleri tam olarak tanımadan tercihte bulunmak. Üniversite ve bölüm sınırlaması yaparak kazanma şansını azaltmak. Vakıf üniversitelerinin burslu ya da burssuz programlarının özel koşullarını dikkate almamak."

Yayın Tarihi : 12.07.2016 : 09:50

Etiketler : Uzmandan    Tercih    Uyarısı    Bölge   


Yorumlar

5468
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN