Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir'de Düğün Fotoğrafı Çektirmek İçin En Güzel Mekanlar

İzmir'de Düğün Fotoğrafı Çektirmek İçin En Güzel Mekanlar
Evlilik insan hayatındaki en önemli adımlarından biridir. Düğün de evliliği yakınlarımıza ilan ettiğimiz en mutlu gündür. Dolayısıyla sevdiğimiz insanla hayatımızı birleştirdiğimiz bu özel günde her şeyin mükemmel olması için çabalarız.

 

AYSEL KAYARDI / BEN HABER

Hayalimizdeki mükemmel düğünü gerçekleştirirken ileride bu günü hatırlamamızı sağlayacak eşsiz fotoğraflara sahip olmak isteriz. Peki düğün albümümüzün eşsiz olmasını nasıl sağlarız? Tabii ki zaman değiştikçe düğün fotoğraflarında da yeni trendler gelişti. Eskiden düğün fotoğrafları fotoğraf stüdyolarında gelin ve damadın tek tip verdiği pozlarla oluşturulurdu. Ve bütün çiftlerin fotoğraf albümü birbirinin aynısı olurdu. Ama bu durumdan sıkılan çiftler ve fotoğrafçılar dış mekan çekimiyle her çiftin bambaşka albüme sahip olması için yeni bir trend oluşturdu. Son zamanlarda özellikle çiftlerin Çeşme ve Alaçatı'da çektirdiği fotoğraflarla da bu trend iyice yayıldı. Peki İzmir'de evlenecek çiftler dış mekan çekimini nerede yapmalı? Hangi mekanlar onlara eşsiz anılar yaratabilir? Bizde bu konuyu İzmir'in deneyimli fotoğrafçılarından Fatih Yalçınkaya'ya sorduk.

“ÖNEMLİ OLAN ÇEKİM SAATİ”
 
Fatih Yalçınçaya öncelikle çiftlerin fotoğraf çekiminde nelere dikkat etmesi gerektiğini şu sözlerle belirtti: ''Mekan odaklı çekimlerde en çok dikkat edilmesi gereken şey mekanın günün hangi saatlerinde iyi fotoğraf verdiğidir. Düğün gününde fotoğraf çekimi olan çiftler günün birkaç saatini fotoğrafçıya ayırabiliyor. Seçtikleri mekan o saatle iyi fotoğraf vermiyorsa bile o saatte çekimi gerçekleştirmek zorunda kalabiliyorlar. Bunu fotoğrafçıyla birlikte çok iyi bir şekilde analiz etmeleri gerekir. Nerede gün batımı çekilir, ne zaman çekilir? Bu sokakta saat kaçta çekim yapmak lazım? İyi bilmek gerekir. Sadece Alaçatı olacak diye onun çekim saati olmayan bir saatte çekim yapmanın anlamı yok.''
 
 
Yalçınkaya, çiftlerin çekim gününü seçerken fotoğrafçıyla iş birliği halinde olması gerektiğini şu sözlerle anlattı: ''Çekim zamanı çiftin beklentisine bağlı. Biz genelde çekimleri düğün sonrası yapmak taraftarıyız. Çünkü çiftler düğün günü yapılan çekimlerde bize çok fazla vakit ayıramıyorlar. Stresli oluyorlar. Ancak 'trash the dress' diyerek adlandırdığımız düğün sonrası çekimlerde gelin ve damat çok rahat oluyorlar. Gelinliği kirletebiliyorlar. Hoplayıp zıplayıp denize bile girebiliyorlar. Düğün günü gelinler saçı bozulmasın diye biraz daha tedirgin oluyorlar. Tabi biz onları rahatlatmaya çalışıyoruz ama yine de öncelikle çiftlere düğün sonrasını tercih etmelerini öneririm. Gerekirse çekime sabah saatlerinde başlayıp günün uygun saatlerini kullanıp tüm güne yaymalılar. Onlarca farklı mekana gitmek yerine bir konsept üzerine sayılı mekanda çalışıp ne kendinizi yorun ne de fotoğrafçınızı yorun. 
 
 
Düğün sonrası bir balayı planı varsa iş yoğunlaşıyorsa ikinci alternatif düğün öncesi çekimidir. Düğün öncesi uygun oldukları bir hafta sonu bir fotoğrafçıyla buluşup bir konsept üzerine uzun saatler boyunca çekim yapabilirler. Hem düğün öncesi çekim yapılırsa 'save the date' davetiyeleri de oluşturabiliyoruz çiftlere. Böylece düğün günlerini özel fotoğraflarla arkadaşlarına duyurabiliyorlar. 
 
 
“FOTOĞRAFÇIYA İNANMAK ÇOK ÖNEMLİ”
 
Son alternatif olarak düğün gününü öneriyoruz biz. Düğün günü çekim nasıl olabilir. Ya sabahtan itibaren düğün sonuna kadar fotoğrafçınız size eşlik eder. Ya da sadece bir dış mekan çekimi konsepti üzerinde 2-3 saat çekim yapılabilir. Düğün günü yapılan çekimlerde gelin ve damat için o kadar özel bir gün ki; aile ve yakınlarını bile yakınlarında bulundurmak istemezler ama hiç tanımadıkları bir fotoğrafçı onların en özel günlerinde yanlarında olur. Bir nevi fotoğrafçı onların sağdıcı olur. Onların ihtiyaçlarını gidermeye, streslerini almaya çalışır. O yüzden fotoğrafçı seçerken iletişim kurabileceğiniz kişileri seçin. Sadece iletişim yetmez portföy de çok önemli. Fotoğrafçıya inanmak çok önemli. Ama iletişim kuramadığınız fotoğrafçıyla da çekimi zorlamanın bir anlamı yok. Çünkü o gün sizin için çok özel. Birçok arkadaşınız şahit olamayacakken günün 3-4 saatini bir fotoğrafçıyla birlikte geçireceksiniz.''
 
 
Çiftlerin fotoğrafçıya giderken kafalarında bir konsept belirlemeleri gerektiğini, sadece mekana odaklanmamalarını belirten Yalçınkaya sözlerine şöyle devam etti: ''Çiftlerin yaptığı en büyük hata mekan odaklı çekim istemeleri. Aslında fotoğrafçılardan konsept odaklı çekim istemeliler. Eğer mekan odaklı çekim düşünülürse bütün yollar Alaçatı'ya çıkıyor. Ama artık tüm çiftlerin albümleri Alaçatı oldu. Dış mekanların ilk çıktığındaki amacı herkesin farklı albümü olmasıydı. Neredeyse bütün albümler birbirinin kopyası olmaya başladı. Aynı sokaklar aynı mekanlar kullanılıyor. Yeni arayışlar başladı.
 
 
TREND YERLER
 
İzmir'in fotoğraf albümleri için eşsiz mekanlara sahip olduğunu söyleyen Yalçınkaya yeni evlenecek çiftler için en güzel çekim yapılacak mekanları şöyle sıraladı:
 
Çeşme-Alaçatı
 
İzmir'de son yıllardaki trend Alaçatı. Hatta Alaçatı İzmir dışından birçok çiftin de tercih ettiği yer oldu. Bunun sebepleri var. Evlerin kapıları, pencereleri çok renkli, güzel otelleri ve sokakları var. Çok alternatif sunuyor. Alaçatı her yıl biraz daha büyüyor. Her yıl bünyesine yeni mekanlar, yeni konseptler, yeni sokaklar katıyor. Biz her ne kadar Alaçatı bu yıl popülerliğini kaybedecek desek de Alaçatı büyüyerek bizi yine şaşırtıyor. Farklı sokaklara çağırıyor bizi. Bu yıl en popüler sokak Hacı Memiş olacak. Çiftler daha çok o sokağa yöneldi. Önceden gün batımında Ilıca tercih ediliyordu.  Bu yıl çiftler gün batımında Alaçatı Sörf Merkezi'nin ilerisindeki Delikli Koy'u tercih edecek.'' 
 
Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası
 
İzmir'de en çok tercih edilen yerlerden biri de Havagazı Fabrikası. Havagazı'nın tercih edilmesinin sebebi şehrin merkezinde düğün günü çekim için vakit ayırmakta zorlanan çiftlerin tercih ettiği bir yer. Güzel duvar dokusu ve binaları var. Ancak aşırı talep olduğu için çiftler özellikle düğün günü hafta sonu sıra beklemek zorunda kalıyor. Havagazı fabrikası out diyebiliriz. 
 
Tarihi Asansör ve Dario Moreno Sokağı
 
Tarihi Asansör ve Dario Moreno sokağı annelerimizin bile çekim yaptığı bir yer. Ama son yıllarda eskisi kadar tercih edilmiyor. Biz de çok fazla gitmiyoruz. Ama günün belirli saatlerinde harika fotoğraflar çıkıyor. Özellikle çekim saati olarak gün batımı tercih edilmelidir.
 
Alsancak Tren Garı
 
Tarihi dokusu ve ambiyansıyla öne çıkan Alsancak Tren Garı, hem fotoğrafçıların hem de gelin ve damatların çekim için can attığı yerlerdendir. Ancak son yıllarda burada yapılacak çekimlere sınırlamalar getirildi. Umarım Alsancak Tren Garı, tekrardan hiçbir sınırlama getirilmeden fotoğraf çekimlerine açılır.
 
İnciraltı
 
İnciraltı, İzmir içinde çiftlerin çok tercih ettiği bir yer. İzmir'de en çok yeşil dokuyu yakalayabilmekte zorlanıyoruz. Sadece çiftlere şunu öneririm İnciraltı Kent Ormanı'na gitmişken biraz içerilere yürümekten sakınmayın. Çok az terlersiniz ama daha güzel kareler yakalarsınız. 
 
Kordon
 
Şiirlere, şarkılara konu olan İzmir’in ünlü Kordon’u, günün her saatinde cıvıl cıvıl ve capcanlıdır. Kordon ile ilgili bir sınırlama getirmek bir bölgeyi anlatmak tek başına yeterli olmayacaktır. Uzun kordon şeridinde farklı alternatifler planlanabilir.
 
 
Efes, Bergama ve Agora Antik Kentleri
 
Antik kent üzerine konsept yapılabilir. İzmir'de bir sürü antik kent var. Bunların en önde gelenleri Efes, Bergama ve Agora'dır. Bu üçünde çok farklı fotoğraf seçenekleri var. Eğer antik kent konsepti yaratmak isteyenler varsa bunları tercih edebilirler. Benim 1 numaralı önerim Bergama Akropol olur çiftlere. Özellikle hem antik kent dokusu hem de gün batımında verdiği fotoğraflar açısından orayı öneririm. Ayrıca dipnot olarak antik kentlerde çekim yapmak için izin almak gerekmiyor.
 
Şirince
 
Şirince'yi çiftlere öneriyoruz. Ancak İzmir içindeki düğünlere düğün günü orada çekim yapmak biraz sıkıntı olabilir. Özellikle Şirince'yi tercih edecek çiftlere günün erken saatlerini öneririm çünkü günün ilerleyen saatlerinde o istediğimiz canlı rengi veremeyebiliyoruz. Güneşin daha erken batması nedeniyle. Şirince'yi düğün öncesi ya da düğün sonrası mutlaka tercih etsinler. Hatta Şirince ve Efes'i birleştirip kombin edebilirler. 
 
Foça
 
Ben çiftleri Alaçatı çıkmazından çıkarmak için Foça'ya yönlendiriyorum. Foça’da da Alaçatı tadında çekimler yapılabilir. Çok güzel sokakları, butik otelleri var. Evlerin renkli kapı ve pencereleri var. Özellikle İzmir'in kuzey kesiminde yaşayanlar yani Karşıyaka, Çiğli, Bayraklı tarafındakiler Foça'yı tercih edebilirler. Çünkü onlar için düğün gününde Alaçatı'ya gitmek daha zor oluyor. Hem Foça Alaçatı'ya göre daha sakin ve sessiz olduğu için insanlar daha sıcak çekimlere karşı. 
 
Urla
 
Her zaman Alaçatı’nın alternatifi olarak değerlendirilerek Urla’ya büyük haksızlık yapılır. Halbuki Urla, keşfedilmemiş sokakları, sahili ve bağlarıyla sürprizlerle doludur. Çekim için ideal ıssız yerlerden Urla’da sıkça bulmak mümkündür.
 
Köşkler
 
İzmir’de bilinenin aksine çok fazla köşk olmasına rağmen birçoğu adeta gizli kalmıştır. Birçoğunda fotoğraf çekimi için özel izinler alınması gerekmektedir. Bu köşklerde muhteşem konseptte fotoğraflar elde edilebilir. Kesinlikle köşklerden izin almak için uğraşmaya değer.
 
 
Pamucak Sahili
 
Kuşadası Pamucak Sahili de çekim için eşsiz mekanlardan. Şirince, Efes ve Pamucak sahili beraber değerlendirilebilir. Özellikle gün batımında en ideal sahillerden. Ayrıca sahilde bulunan atları kiralayarak farklı fotoğraflara sahip olabilirsiniz.
 
Sığacık, Kaleiçi
 
Sığacık, Kaleiçi de son zamanlarda trend olan yerlerden. Yenilenen sokaklarıyla Alaçatı'yı aratmıyor. Size birbirinden güzel fotoğraflar sunabilir. 
 
Saydığımız bu mekanlar ve daha nice yer, çekim için sizleri bekliyor. Ama unutmayın ki en önemlisi fotoğraflarınızda güzel anılar biriktirmektir. Yeni evleneceklere mutluluklar dileriz. 
 

Yayın Tarihi : 11.07.2016 : 15:02

Etiketler : haber    haberler    fotoğraf    düğün fotoğrafı    en güzel mekanlar    çekim    izmir    alaçatı    çeşme    fatih yalçınkaya    röportaj    ben tv    kanalben    ben haber       


Yorumlar

4604
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN