Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kapıkule’de Kuyruk İsyanı

Kapıkule’de Kuyruk İsyanı
Avrupa’daki ülkelerde çalışan Türk işçilerinin yaz izinlerini geçirmek için Türkiye’ye gelişleri, sınır kapılarındaki yoğunluğu arttırarak uzun araç kuyruğuna neden oldu. Hafta sonu olması nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı’nda gümrük sahası Türk işçilerinin araçlarıyla tamamen dolarken, son 24 saate Kapıkule’den 9 bin araçla 35 bin yolcu Türkiye’ye giriş yaptı. 

 

Avrupa’daki çeşitli ülkelerde yaşayan Türk aileler yaz tatilini Türkiye’de geçirmek için yollara düştü. Çoğunluğu Almanya, Avusturya olmak üzere okulların tatile girmesiyle karayoluyla Bulgaristan üzerinden gelen Türk işçilerinin Kapıkule Sınır Kapısı’nı tercih etmesi nedeniyle gümrük içinde uzun kuyruklar oluştu. Bulgaristan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda da başlayan ve Kapıkule’de 12 peronu bulunan giriş bölümünde Türk işçileri araçlarıyla gümrük sahasını tamamen doldurdu. 
 
KUYRUK İSYANI
 
Kapıkule’de uzun kuyruklar oluşturan Türk işçilerinden bazıları otomobillerin klaksonlarını çalarak kuyrukta bekmelerine tepki gösterdi. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yoğunluğun Almanya başta olmak üzere diğer ülkelerin eyaletler halinde okulların tatile girmesiyle birlikte Türk işçilerin toplu olarak çıkış yapmasından kaynaklandığını söyledi. Yetkililer son 24 saate Kapıkule’den 9 bin araçla 35 bin yolcunun yurda giriş yaptığını belirtirken, yaz ayı boyunca gelişlerin devam ederek bu sayının 500 bin araçla 2.5 milyonu  bulmasını beklediklerini açıkladılar. 
 
Türkiye’ye giriş yapmak için Kapıkule’de kuyrukta bekleyen araç sürücüleri gümrük görevlilerinin işlemleri yavaş yaptığını öne sürerek, zaman zaman araçların klaksonlarını çalarak protesto etti. 
 
’BEKLİYORUZ AMA MUTLUYUZ’
 
Almanya’dan 4 haftalık tatilini geçirmek için Eskişehir’e giden Hasan Aslan yolcuklarının iyi geçtiğini, Bulgaristan tarafında 3 saat bekledikten sonra Kapıkule’ye geldiklerini söyledi. Türkiye’ye giriş yapmak için yaklaşık 2 saattir kuyrukta olduğunu kaydeden Hasan Meskan ise "Bekliyoruz ama vatanımıza geldiğimiz için mutluyuz" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 10.07.2016 : 17:30

Etiketler : Kapıkulede    Kuyruk    İsyanı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4716
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN