Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yeni Yatırımlar İçin Master Plan Vurgusu

Yeni Yatırımlar İçin Master Plan Vurgusu
MÜFED Başkanı İnşaat Mühendisi Necip Nasır, kentlerin master planlarının yapılmasının sektör için büyük önem taşıdığını söyledi.

 

Her kentin, kendine has bir kimliği ve yapısı bulunduğunu belirten Nasır, "Önemli olan, bu kimlik doğrultusunda hazırlanacak bir master planla, kentin geleceğini oluşturmaktır" dedi. Sektör olarak master planın hızlı bir şekilde harekete geçirilmesini istediklerini dile getiren Necip Nasır, "Kentimizin kimliğini ortaya çıkaracak bir anayasanın yapılması ve uygulanması gerekiyor. 1985 yılında çıkan 3194 sayılı imar kanununun getirdiği sürecin sonunda İzmir, Türkiye’deki en fazla şuulu arsaya sahip. Arsa üretilmediği için yeni yatırımlarla ilgili kısıtlama var. İzmir bence hak ettiği noktada değil. Fakat master planlar uygulamaya geçirilirse, İzmir, kısa sürede dünya kenti haline gelebilir. Master planlarının hazırlanması noktasında yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları birlikte hareket etmeli. Yerel yönetimlere bu işin tamamlanması için 2 - 3 yıllık bir süre sınırı konulması lazım. Gerekli personel istihdamı için de destek sağlanmalı. Planlama giderleri de devlet desteğiyle yaşama geçirilmeli. Eğer bunlar olmazsa bakanlık, master planı kendisi yapmalıdır" dedi.
 
ADA BAZLI PLANLAMA
 
İzmir’deki sağlıklı bina stoğunun, yalnızca yüzde 15 düzeyinde olduğu söyleyen MÜFED Başkanı Necip Nasır, deprem gerçeğiyle yüz yüze olan İzmir’de fay hatlarının da göz önüne alınarak ada bazlı planlamayla kentsel dönüşümün tamamlanması gerektiğini dile getirdi. "Sağlıklı konutlarda yaşamak her vatandaşın en doğal doğal hakkıdır" diyen Nasır, "Planlama olmayınca yatırım yapılamıyor. Bir hedefiniz olmazsa, rüzgar nereden eserse oraya gidersiniz. Bu nedenle kentin tarihi ve doğal dokusunu kapsayan 50 yıllık bir projeksiyonla planlama yapılmalı. İzmir maalesef, Türkiye’de işsizliğin en yüksek olduğu kentlerden biri. Ekonominin çarkları dönmüyor. Master planlar tamamlanırsa, yatırımcı da nereye proje yapacağını bilerek gelecek. Var olmayan arsayı da üretebileceğiz. Müteahhitler olarak, 3 bin 4 bin kalem malzemeyle inşaat yapıyoruz. Yeni yatırımlarla, hem ekonomi canlanacak, hem de işsizlik azalacak" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 09.07.2016 : 12:11

Etiketler : MÜFED Başkanı    İnşaat Mühendisi    Necip Nasır    Master Plan   


Yorumlar

9752
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN