Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İngiltere’de Irak Raporu Açıklandı

İngiltere’de Irak Raporu Açıklandı
İngiltere'nin 2003’teki Irak Savaşı’na yönelik aldığı kararları soruşturan komisyon raporunu açıkladı. Kararın açıklandığı bina önünde toplanan savaş karşıtları protesto gösterisi düzenledi. Protestolara Irak’ta yaşamını yitiren İngiliz askerin aileleri de katıldı.

 

İngiltere’nin 2003’teki Irak Savaşı’na yönelik aldığı kararları soruşturan Irak Soruşturma Komisyonu, raporunu açıkladı. Ülkenin Irak Savaşı’na katılmadan öncesi ve sonrasında alınan kararlara yönelik yürütülen soruşturma raporu, dönemin Başbakanı Blair hakkında da iddialar içeriyor.
 
Komisyonun toplandığı başkent Londra’daki Queen Elizabeth II Conference Centre önünde toplanan savaş karşıtları, protesto gösterisi düzenleyerek dönemin başbakanı Tony Blair aleyhine sloganlar attılar.
 
Rapora adını veren eski diplomat ve Irak Soruşturma Komisyonu Başkanı John Chilcot, İngiltere’nin Irak Savaşı’nda, ABD öncülüğündeki misyona destek vermesinin aceleci bir karar olduğu ifade ederek, savaşa girme kararının, Irak’ta silah bırakılmasına yönelik tüm barışçıl çözümler tükenmeden alındığını belirtti.
 
Ayrıca raporda, İngiltere’nin savaş sonrasında da Irak’a yönelik planlarının ’tamamen yetersiz’ olduğuna kanaat getirildiği ifade edilerek, o dönem askeri bir harekâtın son çare olmadığı ifade edildi.
 
“BLAIR YANILITTI
 
Raporda dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair’in, savaşa girme kararı alırken yanlış istihbarat bilgilerine dayandığına ve barışçıl bir çözüm bulmak için yeterli imkanları kullanmadığına dikkat çekildi.
 
179 İNGİLİZ ASKERİ ÖLDÜ
 
Irak savaşı sırasında ülkede yaklaşık 46 bin İngiliz askeri bulunuyordu. Savaşta on binlerce Iraklı ve 179 İngiliz askeri hayatını kaybetti.
 
Komisyonun toplandığı başkent Londra’daki Queen Elizabeth II Conference Centre önünde toplanan aileler, ellerinde savaşta yitirdikleri yakınlarının resimleriyle protestoya katıldılar.

Yayın Tarihi : 06.07.2016 : 22:58

Etiketler : İngilterede    Irak    Raporu    Açıklandı    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9892
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN