Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Veysi Kaynak'dan Açıklamalar

Veysi Kaynak'dan Açıklamalar
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kahramanmaraş’ta Suriyelilerin barındığı çadır kenti ziyaret ederek sığınmacılarla bayramlaştı. Kaynak, kentin Sivricehöyük’te yapımı süren ve tepkilere neden barınma merkezindeki konteynerlerde ilk defa çamaşır makineleri ve buzdolaplarının da yer aldığını açıkladı.

 

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, eşi Şule Kaynak ile birlikte Kahramanmaraş’ta 18 bin 500 Suriyelinin barındığı çadır kenti ziyaret etti. Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri ile AFAD Başkan Vekili Halis Bilden ve görevliler tarafından karşılanan Veysi Kaynak, Suriyelilerin bayramlarını kutladı. Eşiyle çocuklara oyuncak dağıtan Kaynak, Suriyelilerin ülkelerine dönerek huzur ve güvenle yaşayabilmeli için Türkiye’nin diplomatik gayret gösterdiğini söyledi. Türkiye’nin sığınmacılara yönelik çalışmalarını anlatırken Sivricehöyük Mahallesi’ne inşa edilen 25 bin kişilik geçici barınma merkeziyle ilgili de bilgi verdi. Kaynak, Sivricehöyük’teki konteynerlerde çamaşır makineleri ile buzdolaplarının da yer aldığını açıklayarak şöyle dedi:
 
"Bizim hükümet olarak temel politikamız şudur; yarın Suriye’ye, kendi vatanınıza, kendi topraklarınıza gidebilmeniz için, oradaki emniyetinizin ve huzurunuzun sağlanabilmesi için diplomatik gayret gösteriyoruz. Ama bunun gecikme ihtimali olabilir diye de, buradaki rahatınızı, huzurunuzu düşünen politikalar gerçekleştiriyoruz. Mesela bizler bu hadisenin bu kadar süreceğini tahmin etmiyorduk. O yüzden çadırları planladık. Çadırda yaşamanın özellikle hanım kardeşlerimiz ve çocuklar için ne kadar zor olduğunu biliyoruz. O yüzden özellikle hanım kardeşlerimizin burada kaldıkları sürece hayatlarını daha iyi, daha rahat sürdürebilmeleri için yeni planlar yaptık. Bütün Türkiye ilk defa, şimdi duyacak; bu konteynerlerde hanım kardeşlerimizin ihtiyaç duyduğu çamaşır makinesi, buzdolabı dahil mevcut olacak."
 
Avrupa ülkelerini de sığınmacılara yönelik tutumu üzerinden eleştiren Veysi Kaynak şunları söyledi:
 
"Kendisini medeniyetin temsilcisi olarak gören devletler, orada insanların, masumların başına varil, fosfor bombalarının yağdırılmasına maalesef ses çıkartmadılar. Biz Türkiye olarak bütün kapılarımızı açmışken, kendisini medeniyetin temsilcisi olarak gösteren Avrupa devletleri sınırlarını jiletli tel örgüler çekiyorlar. Ege’nin, Akdeniz’in soğuk sularını muhacir kardeşlerimizin kabristanı haline getirdiler. Bütün bunlar için Avrupa ile Geri Kabul Anlaşması’nı imzaladık, orada bir kardeşimizin denizde can vermemesi için. Ama şimdi bunun için de birçok şart ileri sürüyorlar. Biz yine diyoruz ki; sizler eşref-i mahlukat olan insansınız. Sizler muhacirsiniz ve sizler başımız, gözümüz üstündesiniz."

Yayın Tarihi : 06.07.2016 : 15:49

Etiketler : Kaynak    Konteynerlerde    Çamaşır    Makinesi    Buzdolabı    Olacak    Politika    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1764
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN