Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Bakteriler Yılda 700 Bin Can Alıyor''

''Bakteriler Yılda 700 Bin Can Alıyor''
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ata Nevzat Yalçın, dünyada her yıl dirençli bakteri enfeksiyonları nedeniyle, yaklaşık 700 bin kişinin öldüğünü söyledi.

 

ABD’nin Boston kentinde düzenlenen Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kongresi’ne katılan Prof.Dr. Ata Nevzat Yalçın, yaklaşık 11 bin akademisyenin 200’den fazla oturum gerçekleştirdiğini söyledi. Prof.Dr. Yalçın, oturumlarda özellikle yeni tanı yöntemleri, antibiyotik araştırmaları, antibiyotiklere ek olarak yardımcı ajanların etkileri gibi konular üzerinde durulduğunu aktardı.
 
Oturumlarda dirençli bakteri enfeksiyonlarının ölümlerle birlikte ciddi ekonomik ve iş kaybına neden olduğunun ifade edildiğini söyleyen Prof.Dr. Yalçın, şöyle konuştu:
 
"Yeni antibiyotiklerin zaman alıcı ve maliyetli olması nedeniyle geliştirilmesi güç. Bu nedenle mevcut antibiyotiklerin akılcı bir şekilde kullanılması gerekliliği üzerinde duruldu."
 
ALT SOLUNUM ENFEKSİYONLARI 3 MİLYON CAN ALIYOR
 
ABD’de ölümlerin 8’inci nedeni olarak gösterilen zatürreeye neden olan bakterilerin mevcut antibiyotiklere yüzde 28-96 oranında dirençli olduğu belirten Prof. Dr. Yalçın, zatürree başta olmak üzere alt solunum enfeksiyonları nedeniyle yılda 3 milyon kişinin öldüğünü aktardı. Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, dünyada her yıl dirençli bakteri enfeksiyonları nedeniyle, yaklaşık 700 bin kişinin öldüğünü belirterek, "Bu rakam 2050 yılında kanserden ölümlerin önüne geçerek yılda 10 milyonu bulacaktır" dedi.
 
ZİKA VİRÜS AŞISININ FAZ ÇALIŞMASI BAŞLADI
 
Başta ABD, Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde tüberküloz, sıtma, AIDS, hepatit, immün yetmezliği gibi sağlık hizmetleriyle ilişkili enfeksiyonlar ve yeni antibiyotiklere yönelik araştırmalar gerçekleştiren bilimsel kuruluşların faaliyetleri üzerinde durulduğunu söyleyen Prof. Dr. Yalçın, "Değişik virüs hastalıkları ve bunlara yönelik aşılar ile FDA tarafından onay verilen Zika virüs aşısının faz çalışmalarının başlatıldığı ifade edildi" dedi.
 

Yayın Tarihi : 05.07.2016 : 11:04

Etiketler : Profdr    Ata    Nevzat    Yalçın    Bakteriler    Yılda    Bin    Can    Alıyor    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2648
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN