Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Doğru Sanılan Yanlışlar

Doğru Sanılan Yanlışlar
Bebekleri sevmeyen yoktur ama bu bebek sahibi olmak için yeterli bir sebep değil. Eğer ki böyle büyük bir sorumluluğu almaya kendinizi hazır hissetmiyorsanız doğum kontrolü hakkında bilmeniz gereken birkaç nokta var...

 

Doğum kontrolüyle ilgili tereddüte düşülen, doğru sanılan veya bilinmeyen birkaç önemli nokta var. Doğum kontrol mitleri şu şekilde...
 
1- Emziriyorsanız, doğum kontrolüne gerek yoktur
Yanlış. Evet emzirme süreci hipofiz bezindeki yumurta üretimini sağlayan hormonları baskılayar ve doğurganlığı azaltır ama bu hamile kalınmayacağı anlamına gelmez.  Özellikle emzirmenin yanı sıra mama da kullanıyorsanız, bu kesinlikle etkili bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu süreçte yedek korunma yöntemlerini kullanmakta fayda var. 
 
2- Doğum kontrol hapını her gün aynı saatte almalısınız
Yanlış. Çoğu kadın doğum kontrol hapı olarak östrojen ve progestin hormanlarının birleşimini alır. Kadınların küçük bir kesimi mini-hap adı verilen bir hap alırlar. İlk türde olan standart haplar için günün hangi saatinde alındığının bir farkı yoktur. 
 
3- Bir günü kaçırmak sorun yaratmaz
Bir gün doğum kontrol hapını almayı unutmak, fark eder etmez alınıyorsa, tabii ki büyük bir soruna yok açmaz. Bu 24 saat içinde 3 defa hap almak anlamına gelebilir ama önemli değil. Eğer ki birden fazla günü unuttuysanız doktorunuza başvurup takviminizi ayarlamanız gerekir. 
 
4- Uzun süre doğum kontrol yöntemleri kullanmak hamile kalmayı zorlaştırır
Günümüzde gebelik önleyici yöntemlerin gelecekteki üremeye etkilerinin olduğuna yönelik hiçbir araştırma yok. Bazı kadınlar doğum kontrol hapı kullanmayı bırakır bırakmaz yumurta üretmeye başlarken bazılarında tüm hormonların vücudu terketmesi aylar sürebilir. Ki bu süreçte hamile kalmak mümkündür.
 
5- Doğum kontrol hapı kullanmak kilo aldırır
Bu herkes için geçerli değildir. Her vücudun doğum kontrol haplarına tepkisi aynı değildir. Doğum kontrolünü kilo almaya sebep olduğuna dair bir araştırma olmadığı gibi, aksi de araştırılmamıştır. 
 
6- Doğum kontrolü hapları alınır alınmaz etki eder
Bu da herkes için geçerli değildir. Bazı kadınlarda tam bir menstrüal dönem tamamlandıktan sonra haplar hormonların çalışmasıyla yumurta üretimini engeller. Bu sebeple ikinci aya kadar doğum ikinci bir  doğum kontrol yöntemi kullanmak gerekir. 
 
 
Kaynak: pembenar

Yayın Tarihi : 04.07.2016 : 11:17


Yorumlar

3634
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN