Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP'li Kadınlardan Nikah Tepkisi

CHP'li Kadınlardan Nikah Tepkisi
CHP İzmir Kadın Kolları üyesi bir grup, Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı, "Büyükşehir yasası ile mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarları ile il ve ilçe müftülerine resmi nikah kıyma yetkisi verilecek" açıklamasına tepki gösterdi. CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı, "Kadını öncelemeyen bu zihniyet, kadınların ve çocukların haklarını yok sayıyor. 'Sıcak aile' söylemi altında sosyal hayatı dini referanslara göre dizayn etmeyi kendisine görev ediniyor" dedi.

 

CHP İzmir İl Başkanlığı'nda yapılan basın açıklamasına, İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı ve partili kadınlar katıldı. İstanbul'daki Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen hain saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Balcı, "Bu topraklarda her türlü teröre karşı olduğumuzu bir kez daha dile getiriyoruz. Terörü bitiremeyenler, gençleri, akademisyenleri, öğrencileri, kadınları kendine düşman görenler, 8 Mart'ta kadınları saçından sürükleyenler, gazetecileri, kadınları hapse atanlar, ama IŞİD'lileri, Ebu Hanzala'yı tahliye edenler, hiç yapılacak iş kalmamış gibi bir de nikahı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladılar. Kadını öncelemeyen bu zihniyet, kadınların ve çocukların haklarını yok sayıyor. 'Sıcak aile' söylemi altında sosyal hayatı dini referanslara göre dizayn etmeyi kendisine görev ediniyor. CHP'li kadınlar olarak sormak istiyoruz; Türkiye'nin tek sorunu muhtarlara ve müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi midir?" dedi. 
 
Tüm bu olanların artık kendilerini şaşırtmadığını söyleyen Balcı, "Onlar hepimize düşman, onlar kadına düşman, onlar laikliğe düşman. Kadınlar nikah kıydırmak istediklerinde nikah memuruna mı ulaşamamışlardır? Kadınların en önemli sorunu evlenme akdinin müftü ve muhtarlar aracılığıyla çözüme kavuşturulmaması mıdır? Kadınlar ölüyorken, öldürülüyorken, tecavüze uğruyorken, yoksulluk içindeyken, borç batağındayken, emekli olamıyorken, çalışma hakları ellerinden alınıyor, yaşama hakları gasp ediliyorken soruyoruz; Medeni Kanun'un kadınlara verdiği haklardan neden rahatsız oldunuz? Böylesi bir düzenleme inanan ve inanmayan özgürlüğü bakımından tek bir mezhebin din adamlarına verilecek yetki, anayasal bir hakkı da ortadan kaldıracaktır. Kadını yok sayan, kadını eve hapseden, kadını köle yapan bu zihniyetin karşısında dimdik duracağız" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 01.07.2016 : 14:21


Yorumlar

4213
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN