Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


1300 Liraya 1 Hafta Kalacaklar

1300 Liraya 1 Hafta Kalacaklar
Rusya'nın Türkiye'ye charter uçuşları resmen başlatma kararı almasının ardından Ruslar Türkiye'de tatil hesaplarına başladı. Rusların pazartesiden itibaren Türkiye'ye uçabileceği haberlerinin gündeme geldiği ve tatil maliyetlerinin bir hafta 460 dolar yani 1300 liraya yakın bir rakama denk geldiği ifade edildi.

 

Türk Rus sitesinde yer alan habere göre, Rusya’dan Türkiye’ye tur satışı yasağının kalkmasıyla, charterların başlaması ve ilk tur gruplarını gitmesi an meselesi... Hatta dün Moskova’da bazı tur acentalarının soran müşterilerine “Yarın satış, Pazartesi uçuş mümkün” dedikleri medyaya yansıyan haberler arasında. Peki tur fiyatları ne olacak? Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR Başkanı Maya Lomidze, “her şey dahil” sistemiyle Türkiye’de kişi başı bir haftalık tatilin 30 bin ruble civarında olacağını söyledi.  Uçak ve transfer fiyatının da dahil olduğu bur rakam yaklaşık 460 dolara tekabül ediyor.
 
Türkiye’de durumun zor olduğunu söyleyen Lomidze, otellerin fiyatları düşürmek zorunda olduklarını söyledi.
 
Piyasada Türkiye tatili için charterlerın ne zaman başlayabileceğine dair farklı görüşler ileri sürülüyor. “Pazartesine yetişebilir” diyen de var, ATOR gibi “2-3 hafta sürer” diyen de.
 
SEVİNÇLE KARŞILADILAR
 
Tatillerini genellikle Akdeniz bölgesinde geçirmeyi tercih eden Rus halkı için Türk turizmi uygun fiyat ve imkanlarıyla yeniden bir fırsat olabilecek.
 
AA muhabirine konuşan Rus tatilseverler, Türkiye'ye yaptırımların kalkacağını sevinçle karşıladıklarını belirtti.              
 
Tatilciler için Rus ekonomisinin düşen petrol fiyatları ve yaptırımlarla darbe aldığı bu dönemde en önemli kaygıyı ise alternatif destinasyonlardaki yüksek fiyatlar oluşturuyordu.
 
Rusya'nın başkenti Moskova'da bir mimarlık firmasında araştırmacı olarak çalışan 30 yaşındaki Lera Çobara, “Türkiye’ye yönelik turizm engelinin kalkması çok iyi bir haber. Seyahat kısıtlamaları tam bir delilikti.” dedi.
 
Çobara, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin kötü olduğu dönemde dahi Rus arkadaşlarının sosyal medyada İstanbul fotoğrafları paylaştığına işaret ederek, “Bu nedenle sanırım bu kısıtlama daha çok turist gruplarına yönelikti. Ancak yine de artık herhangi bir yasak olmayacak olması harika.” şeklinde konuştu.
 
TATİL PLANLARINDAN VAZGEÇTİLER
 
Moskova’da yabancı dil eğitimi alan 21 yaşındaki Katya Smernikova da kısıtlamalar nedeniyle birçok arkadaşının bu yaz tatil planlarından vazgeçmek zorunda kaldığını anlattı.
 
Türkiye’yi ziyaret edebilecek olmanın özellikle genç Rusları çok mutlu edeceğini anlatan Smernikova, “Mesela erkek kardeşim, ‘her şey dahil’ sistemi ve rahat tatil imkanı nedeniyle tatil için Türkiye dışında başka bir ülkeye gitmiyor. Ancak asıl önemlisi, artık eğer denizde yüzmek istiyorsak İspanya gibi ülkelere tonlarca para vermemize gerek kalmayacak.” ifadelerini kullandı.
 
St. Petersburg kentinde öğrenci olan 25 yaşındaki Dmitriy Malikov, Ruslar olarak serbest bir şekilde seyahat edilmek istediklerini vurguladı.
 
Türkiye’de harika tatil yapma imkanları olduğunu belirten Malikov, nerede tatil yapacaklarına dair başkalarının karar almasından hoşnut olmadıklarının altını çizdi.
 
Ticaretle uğraşan ve yılın bir kısmını İsviçre’de, bir kısmını Rusya’da geçiren 31 yaşındaki Alina İvanova da Türkiye’nin Rus vatandaşları açısından ekonomik olması nedeniyle en çok sevilen tatil yerlerinden biri olduğunu söyledi.            
 
İvanova, halkın, kısıtlamalar nedeniyle Rusya’nın güneyinde tatil yapmak zorunda kaldığına işaret ederek, “Ancak insanlar Rusya’nın tatil yerlerindeki hizmetten ve yüksek fiyatlardan memnun değiller. Ticaretle uğraşan biri olarak, şimdi rekabetin ve dolayısıyla Rusya'daki kalitenin de artacağını söyleyebilirim.” dedi.  
 
(AA)

Yayın Tarihi : 01.07.2016 : 12:21

Etiketler : ruslar    antalya tatil    rus turistler       


Yorumlar

3244
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN