Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Türkiye İsrail İlişkileri Normalleşiyor

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi adına ortaya konan mutabakatı, düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaştı.

 

Türkiye ve İsrail ilişkilerinde yeni bir süreç başlıyor.

İki ülke arasında yaşanan sıkıntıların ortadan kalkması adına  varılan mutabakatı Başbakan Binali Yıldırım Ankara'da, İsrail Başbakanı Netenyahu ise Roma'da kameraların karşısına geçerek açıkladı. Varılan mutabakata göre Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine İsrail tarafından 20 Milyon Dolar tazminat ödenecek.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamaları şu şekilde oldu:

"Görüşmeler dün itibarıyla sonuçlandı. Mutabakat metni ki tarafça parafe edildi. Süreç başlamış oldu. Bu mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız ve İsrail tarafından da muhatabı tarafından da imzalanacak. Bu imzadan sonra onay süreçleri var. İsrail’de onay kabinede bizde ise Meclis'te tamamlanmış olacak. Akabinde de en kısa sürede büyükelçilikler faal hale getirilecek.
 
20 MİLYON DOLAR TAZMİNAT
 
Mavi Marmara olayından sonra İsrail Başbakanı Netanyahu o dönemki Başbakanımız Sayın Erdoğan’ı arayıp özür dilemişti. Özür şartı şartlarımızdan sadece bir tanesiydi. Diğerleri Gazze ambargosunun kalkması ve tazminattı. Bu iki husus da bu mutabakat metninde karar altına alınmıştır. Tazminat ödenecektir. Bu tazminat miktarı da 20 milyon dolar tutarındadır. Mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Gazze’de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamında karşı karıya kaldıkları zorluklardır izolasyondur. Bu hususta uzun uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet bir karar varılmış durumda.
 
AMBARGO TÜRKİYE SAYESİNDE KALKACAK
 
Bu amaçla önümüzdeki Cuma günü ilk germimiz Aştod limanına 10 bin tonun üzerinde  insani yardımla hareket edecektir. Bu sayede ambargo Türkiye öncülüğünde kalkmış olacak. 200 yataklı Türkiye-Filistin dostluk hastanesinin bir an önce hizmete alınması bu mutabakatta anlaşılan diğer huşu.
 
TOKİ’nin Gazze’de konut projesi var. Bu mutabakatla bunun da önünü açmış bulunuyoruz. Varılan mutabakatın ülkemize, Filistinli kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Gazze’de3ki kardeşlerimize bir nefes alma imkanını da bu mutabakatla sağlamış oluyoruz. Bu mutabakatla birlikte İsrail ile ilişkiler normalleşmiş oluyor. Filistin’e topyekun uygulanan ambargo Türkiye’nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor. Hayırlı uğurlu olsun diyorum."

Yayın Tarihi : 27.06.2016 : 13:27

Etiketler : Türkiye    İsrail    mavi marmara    gazze       


Yorumlar

3897
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN