Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Juncker: AB Projesi Devam Ediyor

Juncker: AB Projesi Devam Ediyor
Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının ardından dillendirilen “Brexit, AB’de sonun başlangıcı” yönündeki görüşlere katılmadığını söyledi. Alman Bild gazetesine konuşan Juncker, “İngiltere’nin birlikten çıkması sonun başlangıcı mı?” sorusuna,”Tabi ki hayır. AB, onlarca yıllık tecrübesiyle krizlerin üstesinden gelmesini ve güçlenerek çıkmasını bilmiştir." dedi.

 

İngiltere’yle bundan sonra nasıl bir ilişki kurulacak, özel bir statü verilecek mi? Sorusuna “Çıkıldı bitti” diye karşılık veren Juncker,”Bu durumda AB anlaşmaları çok açık. 50.madde birlikten çıkmayı düzenliyor ve burada yeniden müzakereler yok. Şimdi temiz bir ayrılık gerçekleştirilmeli. İnsanlar ve şirketler hukuk güvenliği bekliyor. İleri de yeniden bir üyelik olup olamayacağına 27 ülkenin karar vermesi lazım. Ayrıca İngiltere’nin ne istediğine kendisinin karar vermesi lazım. Ayrıcalık kesinlikle olmaz” dedi.
 
Başka referandumlar olabilir
 
Juncker,”Başka ülkelerde de referandum olmasından endişe ediyor musunuz?” sorusuna ise,”Bu tabiki olmaz diyemeyiz. Popülistler AB karşıtlığı için her türlü fırsatı kullanmak isteyeceklerdir. İngiltere’nin AB içerisindeyken ekonomik, sosyal ve dış politika açısından daha iyi olduğunun kısa sürede ortaya çıkması, çıkma yönündeki görüşleri çabucak sonlandıracaktır” diye konuştu.
 
AB Komisyon Başkanı Juncker,”Siz görev süresinde birlikten ayrılma yaşanan ilk başkansınız. Kendinizi bunda sorumlu tutuyor musunuz” şeklindeki soruya ise şu karşılığı verdi:
 
İstifayı hiç düşünmedim
 
“İnsani açıdan kişisel olarak çok üzgünüm, çünkü yıllar içerisinde çok değerli İngiliz görevlileri tanıdım. Bu nedenle İngiltere ile adil bir müzakere olması için gece gündüz çabaladım. Komisyon, yetkimiz dâhilinde olan her şeyi yaptı.”
 
Juncker, istifa etmeyi düşünüp düşünmediği sorusuna “hayır, hiçbir zaman” karşılığını verdi.

Yayın Tarihi : 25.06.2016 : 14:51

Etiketler : Juncker    Ab    Projesi    Devam    Ediyor    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2668
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN